Matovič otvoril Pandorinu skrinku, hovorí politológ

Igor Matovič (Zdroj: SITA)

Plánované opatrenie ohľadom sledovania občanov cez ich mobilné telefóny nič nevyrieši – nakazený si ho môžu jednoducho nechať doma. Zároveň tento návrh stojí na hrane ochrany osobnej slobody, komentuje pre Denník S jedno z rozšírených opatrení novej vlády politológ Martin Urmanič.

V rámci rozšírených opatrení proti šíreniu koronavírusu plánuje vláda v skrátenom legislatívnom konaní predložiť novelu zákona, podľa ktorej bude môcť využívať lokalizačné dáta z telefónov nakazených ľudí na sledovanie ich polohy. Má sa tak dohliadať na dodržiavanie povinnej karantény.

Politológ Martin Urmanič však varuje, že toto opatrenie je značne neuplatniteľné, zatiaľ čo potenciálne ohrozuje osobnú slobodu slovenských občanov. „Na prvé počutie by sa v záujme ochrany zdravia populácie mohlo zdať toto opatrenie ako rozumný nápad. Je za tým hneď však niekoľko ‚ale‘,“ hovorí politológ.

Prvé veľké ‚ale‘ je podľa Urmaniča fakt, že štát nemá ako dosiahnuť úspešné dodržiavanie tohto opatrenia. Nakazenému človeku totiž stačí nechať mobilný telefón doma v prípade, že by chcel opustiť karanténu. Celé opatrenie týmto podľa Urmaniča stráca zmysel.

Stojí to na zodpovednosti

„Ako tomu ktokoľvek zabráni?“ pýta sa politológ. Dodáva tiež, že celá otázka sledovania pohybu občanov na základe ich SIM-kariet je na hrane osobnej slobody, pričom tým premiér Igor Matovič otvoril Pandorinu skrinku.

„Obavy ľudí, že ich pohyb je cez mobil sledovateľný, nie sú novinkou, hovorí sa o nich už roky. Skôr sa mi pozdáva nápad, že sa budú na dennej báze zasielať správy o počte dní, ktoré ostávajú do konca karantény konkrétnej osoby,“ podotýka Urmanič.

Následne by ostávalo veriť, že dotyční ľudia karanténu skutočne dodržia, pričom podobne ako prvotný návrh opatrenia, aj tento nápad reálne stojí len na zodpovednosti a disciplíne občanov. V závere politológ pripomína, že bez zodpovednosti zo strany občanov sa nám koronavírus poraziť nepodarí.

— JOR

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

0

Našli ste chybu? Napíšte nám na

ZACHRÁŇTE DENNÍK S


Rastúca čítanosť, no klesajúce príjmy. Tento paradox súvisiaci s koronakrízou neobchádza ani Denník S. K nemu sa pridružili aj početné podpásové útoky oponentov.

Pomôcť k záchrane perspektívneho národno-konzervatívneho mediálneho projektu však môžete aj vy. Urobiť tak môžete zaslaním ľubovoľného príspevku alebo pravidelnou sumou na náš transparentný účet, prípadne na náš bežný firemný účet.
Bojujeme aj za vás. Ďakujeme.


Prispejte nám transparentne
(IBAN: SK58 0900 0000 0051 6012 9105)

Prispejte na náš bežný firemný účet anonymne
(IBAN: SK22 0900 0000 0051 7010 3099)

DENNÍK S — Denník pre Slovensko

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...

Korčok navštívil ČR, rokoval aj o režime na hraniciach

Korčok navštívil ČR, rokoval aj o režime na hraniciach

Vzájomné vzťahy SR a ČR ako aj režim na spoločných hraniciach boli témami rokovaní ministra zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Ivana Korčoka (nom. SaS) v Českej republike. Ako ďalej agentúru SITA informoval tlačový odbor rezortu zahraničia, s..