Kiskovci sa oháňajú pofidérnym prieskumom. Nič iné im neostáva

Andrej Kiska (Zdroj: SITA)

Aj keď sa v našich končinách prieskumné agentúry netešia veľkej popularite vo všeobecnosti, predovšetkým so zreteľom na svoje minulé obrovské zlyhania, dnes v rámci ich kvality dokážeme oddeliť zrno od pliev. Dozaista sú si toho vedomí aj v štábe Kiskovej družiny, ale zrejme im po vnútrostraníckej diskusii aj tak prišlo vhodné mávať vymyslenými číslami zo strany agentúry, ktorá je vhodná akurát na dvíhanie kútikov našich pier. Nižšie si vysvetlíme prečo.

Už niekoľko týždňov je v pravidelných intervaloch verejnosť zásobovaná predvolebnými grafmi. S menšími či strednými odchýlkami sú si podobné ako vajce vajcu a možno z nich vypozorovať minimálne určité a logické trendy. Smer stabilizovaný na úrovni cca 20%, progresívci so striebornou medailou, v porovnaní s minulosťou o polovicu silnejší Kotleba, solídny výsledok pre KDH, stagnujúce SNS, OĽaNO či SaS strácajúce paru a podobne…

V dobrej viere si myslíme, že dnes si Focus, Polis či AKO svoju prácu robia pomerne zodpovedne. A nie sme jediní. No kde sa vzal, tu sa vzal, ich stratený brat MVK nám zopár hodín dozadu prišiel vysvetliť, že všetko je inak.

Kotleba prišiel o tretinu elektorátu a má zrazu menej ako SNS, Hlina po pakte s progresívcami poškuľuje po dvojcifernej hranici a exprezident s rozostupom niekoľkých dní očaroval takmer 3% voličov a zaznamenal viac ako polovičný nárast z 5 na takmer 8 percent.

A hoci sa väčšina odborných i laických pozorovateľov smeje, Kiska dvíha ruky k nebesám, pochybnými výsledkami si ozdobil svoju virtuálnu stranícku nástenku a oznamuje nám, že jeho projekt rastie.

Infografika prieskumu MVK (Facebook/Za ľudí)

Jedine, že by nerástol a dôvodov myslieť si to je požehnane.

Pri exitpolle v roku 2012 namerala agentúra MVK Smeru o priepastných 7% nižší výsledok, než ako v skutočnosti dosiahol. Lipšicovej NOVE pripisovala 9,5%, pričom ostatné agentúry z brandže sotva polovicu. V minulosti ho z manipulácie obvinil v blogu aj Ľubomír Galko či vtedajšia národniarka Anna Malíková, v súčasnosti Belousovová.

Dnes jej dôveryhodnosť v komentároch na Facebooku spochybňujú napríklad politológ Jozef Lenč, Martin Poliačik či Jozef Mihál a to priamo v reakcii na údajne silný výsledok Kisku.

Strana Za ľudí je však na takéto chytanie sa slamky priam bytostne odkázaná. V doterajších prieskumoch ledva preliezala hranicu zvoliteľnosti a reálne volebné výsledky tak ešte mohol potencionálne znížiť fenomén obavy z prepadnutia hlasu. Čo by znamenalo, že váhajúci voliči Kisku by sa preliali k iným subjektom, ktoré majú miestenku istú, a exprezident by tak mohol budovu Národnej rady obdivovať iba zvonku.

Poistenie si už existujúcich hlasov publikovaním zjavne nerealistických čísel si však môže vyžiadať svoju daň a tento druh správania dokáže mnohých voličov naopak odradiť.

— Tomáš Dugovič

Prečo vznikol Denník S

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...