Bolo by nefér, ak by olympijské hry zostali v pôvodnom termíne, znie zo zväzu cyklistiky

Prezident Slovenského zväzu cyklistiky Peter Privara (Zdroj: SITA)

Za jediné správne rozhodnutie považuje Slovenský zväz cyklistiky preloženie olympijských hier v japonskom Tokiu na budúci rok. Rovnaký názor majú vzhľadom na celosvetovú pandémiu koronavírusu aj pretekári, ktorí sa ocitli v predbežnej nominácii.

Momentálne majú slovenskí cyklisti vyjazdené tri miestenky na olympijské hry v Tokiu – 2x v cestnej cyklistike a 1x v horskej cyklistike. Reálne sa hovorilo aj o účasti Petra Sagana.

Rozhodnutie MOV bolo správne a logické. Narušenie tréningového a kvalifikačného procesu letných športov je veľmi veľké a bolo by nefér, ak by sa OH konali v pôvodnom termíne. Prioritou číslo 1 v tomto období je zdravie a životy ľudí, vrátane športovcov,“ povedal k preloženiu OH Peter Privara, prezident Slovenského zväzu cyklistiky.

Teraz bude záležať na tom, ako svetové federácie upravia nominačné kritériá. Momentálne má slovenská cyklistika tri miestenky – dve v cestnej cyklistike a jednu v horskej cyklistike XCO. Ak Medzinárodná cyklistická únia ešte otvorí klasifikáciu, verím, že sa našim cyklistom podarí nejakú miestenku pridať,“ dodal Privara v tlačovej správe SZC.

Súvisiaci článok:

Giro d’Italia sa nezačne v plánovanom termíne

Za správnu vec považuje odklad hier na budúci rok aj člen nemeckého tímu Bora-Hansgrohe Juraj Sagan. “Hlavná a prvoradá vec je momentálne vyriešenie ťažkej situácie, ktorú máme a prežívame,“ uviedol starší brat trojnásobného majstra sveta Petra Sagana.

K jeho slovám sa pripojil aj horský cyklista Martin Haring z tímu Dukla Banská Bystrica: “Je to niečo, čo sa ešte nestalo, okrem prerušenia hier počas svetových vojen. V danej situácii je to určite lepšie riešenie. Na jednej strane to človeku nabúra niekoľkoročné plány, na druhej strane, príprava na ne by v tejto situácii bola riskantná. Mnohé ekonomicky silnejšie krajiny sú na tom horšie, ako sme momentálne my. Čo sa týka nás, uvidíme, ako nakoniec UCI uzavrie kvalifikáciu. Či ju ešte otvorí, alebo zostane pozastavená k termínu 3. marec 2020. Ak by to tak skončilo, jedno miesto máme. Pre nás to môže byť výhoda lepšie sa pripraviť a sústrediť sa naozaj len na olympiádu. Ak by to ešte otvorili, znamenalo by to ďalšie naháňanie bodov,” skonštatoval Martin Haring.

Tridsaťtriročný rodák zo Zvolena v roku 2019 usilovne zbieral body do olympijského rebríčka, v horskej cyklistike vybojoval až 11 UCI víťazstiev, z toho 4 v kategórii C1. “Teraz je prvoradé zdravie, a aby sa život čo najviac priblížil takému, ako ho poznáme z bezkoronových čias,” dodal Haring.

— SITA

Našli ste chybu? Napíšte nám na

Prečo vznikol Denník S

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...