Slováci zarábajú priveľa na to, čo robia, myslí si exminister financií Ivan Mikloš

Občania Slovenska zarábajú príliš veľa na to, ako pracujú a čo vyrábajú. Tvrdí to Ivan Mikloš, ktorý pôsobil ako minister financií počas kauzy Gorila.

Niekdajší Dzurindov minister financií sa týmto kontroverzným spôsobom vyjadril v rozhovore pre internetový portál pluska.sk, ktorý sa týkal stavu našej ekonomiky v kontexte pandémie koronavírusu a výmeny vlády.

Jedným zo súčasných problémov slovenského hospodárstva je podľa Mikloša to, že už 7 rokov rastie veľkým tempom minimálna mzda, respektíve rýchlejšie ako priemerná mzda a tá zase rastie rýchlejšie ako produktivita práce.

Keď bol Mikloš dopytovaný, aby túto svoju myšlienku rozviedol, odvetil, že to znamená, že „sa znižuje naša konkurencieschopnosť, a to je neudržateľné. My vyrábame príliš draho, a teda nie sme konkurencieschopní“.

Keď sa redaktorka uisťovala, či to myslí tak, že naša ekonomika je v problémoch preto, že zarábame príliš veľa na to, čo robíme, exminister financií odvetil: „Áno, presne tak, aj keď viem, že neekonómovia teraz asi nesúhlasne krútia hlavou.“

Mikloš strávil posledné roky ako ekonomický poradca na Ukrajine. Na Slovensku bol ministrom financií za Dzurindových vlád aj počas kauzy Gorila. Rezortu šéfoval aj za vlády Ivety Radičovej, kedy z tejto pozície po prevalení sa kauzy obhajoval jej kľúčovú postavu, šéfku Fondu národného majetku Annu Bubeníkovú.

„Pani Bubeníkovú poznám dlhé roky a nemám dôvod jej nedôverovať, dôverujem jej,“  skonštatoval Mikloš len zopár hodín predtým, ako mala vláda v prvej polovici januára 2012 na prvom tohoročnom zasadnutí rokovať a jej odvolaní z postu šéfky FNM.

Rok predtým ju odporučil Grékom ako poradkyňu pre privatizáciu.

— TOD

Našli ste chybu? Napíšte nám na

Prečo vznikol Denník S

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...