EÚ ministri schválili prístupové rokovania s Albánskom a Severným Macedónskom

EÚ, ilustračný obrázok (Zdroj: Pixabay.com)

Členské štáty Európskej únie (EÚ) súhlasili so začatím prístupových rokovaní s Albánskom a Severným Macedónskom. Rozhodli sa tak v utorok počas rokovania ministrov pre európske záležitosti či zahraničné veci, ktoré sa konalo prostredníctvom videokonferencie.

“Dospeli sme k politickému rozhodnutiu začať prístupové rokovania s Albánskom a Severným Macedónskom,” vyhlásila po rokovaní chorvátska ministerka európskych záležitostí Andreja Metelko Zgombić s tým, že je to pre obe krajiny “dobrá, historická správa”. Lídri EÚ by tento krok podľa nej mohli schváliť vo štvrtok.

Termín začiatku prístupových rokovaní, ktoré môžu trvať niekoľko rokov, zatiaľ neoznámili.

Albánsko a Severné Macedónsko mali začať rokovania o vstupe do EÚ už minulý rok. Francúzsky prezident Emmanuel Macron ich však zablokoval a uviedol, že tak bude robiť dovtedy, kým sa nezreformuje proces rozširovania 27-členného bloku. Proti začatiu procesu sa postavilo aj Holandsko.

Na to, aby mohli vstúpiť do EÚ, musia krajiny vyrokovať 35 kapitol prístupových rokovaní rozdelených podľa oblastí, vrátane kapitoly financií, poľnohospodárstva, dopravy, energetiky, sociálnych vecí či spravodlivosti.

— SITA

Našli ste chybu? Napíšte nám na

Prečo vznikol Denník S

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...