Švédsky kráľ je znepokojený z násilia v krajine

Karol XVI. Gustáv s manželkou (Zdroj: SITA)

Rastúci počet strelieb a výbuchov v krajine znepokojuje švédskeho monarchu. Vyjadril sa tak pri stretnutí so švédskymi policajnými dôstojníkmi a nechal sa počuť, že zdieľa nervozitu bežných ľudí z bezpečnostnej situácie. Počet bombových incidentov sa oproti minulému roku zvýšil takmer o polovicu.

Švédsky kráľ Karol XVI. Gustáv sa na nedávnom stretnutí s predstaviteľmi švédskej polície vyjadril k stúpajúcemu počtu útokov a násilností v krajine. Ako informuje nemecký denník Die Welt, kráľ zdieľa nervozitu verejnosti z týchto útokov a zároveň kráľovská rodina podporuje prácu polície a ostatných bezpečnostných zložiek.

Reagoval tak na stúpajúci trend násilností vo Švédsku. Časté sú prestrelky alebo útoky bombami. Za prvých sedem mesiacov roku 2019 sa odohralo vyše 120 incidentov s výbušninami. 

Výbušné Malmö 

V známom multikultúrnom meste Malmö je situácia obzvlášť zlá. V júni tohto roku mesto zažilo hneď tri útoky výbušninami v priebehu jedného dňa, dva z nich v neslávne známej časti Rosengård.

Z Malmö pochádzali aj útočníci, ktorí boli zodpovední za explóziu v Kodani v Dánsku, ktorá sa odohrala tiež v tomto roku. V Dánsku už v minulosti zvažovali sprísnenie kontrol na hraniciach so Švédskom.

Zbrane z Balkánu

Pre vyhrotenie situácie ohľadom týchto incidentov sa premiér Stefan Löfven rozhodol začať vyšetrovanie. K diskusii ohľadom problematiky boli prizvané všetky politické strany, okrem Švédskych demokratov.

Útoky sa všeobecne spájajú s násilnosťami a nelegálnou činnosťou gangov v krajine.

Vyriešiť problém sa podľa švédskych orgánov môže podariť skrz zvýšenie právomoci colníkov a hraničnej stráže. To by malo pomôcť zamedziť prísun nelegálnych zbraní do krajiny, najmä z Balkánu.

Podľa vyjadrení Gorana Glamocanina, prokurátora z Bosny a Hercegoviny, je Švédsko najväčší trh pre nelegálne zbrane z polostrova.

— Juraj Orolín

Našli ste chybu? Napíšte nám na

Prečo vznikol Denník S

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...

Pri nálete v Idlibe zomrelo 33 tureckých vojakov

Pri nálete v Idlibe zomrelo 33 tureckých vojakov

Najmenej 33 tureckých vojakov zomrelo vo štvrtok pri nálete sýrskych vládnych síl v severozápadnej Sýrii. Informuje o tom spravodajský portál BBC, ktorý sa odvoláva na guvernéra tureckej provincie Hatay Rahmiho Dogana. Mnoho ďalších ľudí utrpelo pri leteckom útoku..