Už aj Američania podporujú myšlienku odloženia olympijských hier, pýtali sa na to svojich športovcov

Ilustračný obrázok (Zdroj: SITA)

Aj lídri amerického olympijského tímu sú čoraz viac presvedčení o nevyhnutnosti odkladu olympijských hier v Tokiu. Podľa prieskumu až siedmi z desiatich amerických olympionikov si nemyslia, že uskutočnenie hier v pôvodnom termíne 24. júla – 9. augusta by bolo spravodlivé a žiaduce.

Americký olympijský a paralympijský výbor (USOPC) sa počas víkendu obrátil na viac ako 4 000 športovcov, aby zistil podrobnosti o tom, ako pandémia nového koronavírusu ovplyvnila ich tréning a aké sú ich pocity týkajúce sa nadchádzajúcich hier. Odpovede dostali od 1780 z nich. Až 68% by neodporúčalo, aby sa OH uskutočnili v pôvodne stanovenom čase.

Športovci argumentovali súčasným masívnym prerušením tréningových jednotiek a nemožnosťou plnohodnotne pokračovať v príprave. Ďalšie ich obavy sa týkali nespravodlivých kvalifikačných štandardov a oslabovania celosvetových protokolov o testovaní na zakázané látky,” uvádza agentúra AP.

Keď v USA zatvorili telocvične a posilňovne a požiadali ľudí, aby zostali vo svojich domovoch, najviac to pocítili najmä vrcholoví športovci. Menej ako jeden z desiatich odpovedal, že môže trénovať bez akýchkoľvek dôsledkov. Až 65% športovcov uviedlo, že pokračovanie v pôvodných tréningových plánoch na verejnosti by mohlo ohroziť ich zdravie.

Predstavitelia USOPC až dosiaľ striktne neoznámili, že súhlasia s možnosťou odloženia OH 2020 na neskorší termín. A to ani napriek tomu, že takýto postoj už zaujali americké národné federácie v atletike, plávaní či gymnastike, teda najväčších olympijských športoch. Ešte jasnejšie stanoviská tlmočili predstavitelia národných olympijských výborov Kanady, Austrálie, Brazílie či Nemecka, ktorí nesúhlasia s konaním najväčšieho športového sviatku v tomto roku. Kanaďania a Austrálčania dokonca dali najavo, že svojich športovcov v takom prípade do Japonska nevyšlú.

Šéfka USOPC Sarah Hirshlandová sa bránila tvrdením, že najprv chceli poznať názory športovcov a po ich zhrnutí predniesť verejné stanovisko. Napokon tak aj urobili: “Je jasnejšie ako kedykoľvek predtým, že sa nastúpila cesta k odloženiu olympijských hier. Odporúčame MOV, aby podnikol všetky potrebné kroky na zabezpečenie spravodlivých podmienok a bezpečnosti pre všetkých zúčastnených športovcov počas olympijských hier. Myslíme si, že momentálne to nie je možné.”

Aj dlhoročný britský člen Medzinárodného olympijského výboru a bývalý šéf Svetovej antidopingovej agentúry Craig Reedie si myslí, že “celosvetovo všetko smeruje k odloženiu hier.” Konečný verdikt padne do štyroch týždňov a ohlási ho prezident MOV Thomas Bach.

— SITA

Našli ste chybu? Napíšte nám na

Prečo vznikol Denník S

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...

Hodiny v Tokiu už zasa odpočítavajú čas do začiatku olympijských hier

Hodiny v Tokiu už zasa odpočítavajú čas do začiatku olympijských hier

Obrovské hodiny pred tokijskou železničnou stanicou na chvíľu zastali, ale už znova spustili odpočítavanie do začiatku olympijských hier. Kým tohtoročný pokus o organizáciu hier v Japonsku vzhľadom na celosvetovú pandémiu koronavírusu nebolo možné dotiahnuť do konca, zainteresovaní veria,..