Chmelár si po minulej skúsenosti dáva pozor na podpisy. Na Smer chce udrieť „ľavým hákom“

Eduard Chmelár (Zdroj: SITA)

Vysokoškolský učiteľ a bývalý kandidát na prezidenta Eduard Chmelár priznáva, že z neúspešnej snahy zapísať svoju prvú politickú stranu SEN si vzal ponaučenie. Ako uviedol pre Denník S, potrebné je väčšie ako minimálne množstvo podpisov, ktoré je slovenskou legislatívou stanovené na 10-tisíc. A v neposlednom rade treba podľa zakladateľa strany Socialisti.sk preverovať nielen hárky, ale aj spoľahlivosť ľudí.

Napriek tomu je však Chmelár presvedčený, že pri zamietnutí registrácie jeho prvého hnutia šlo o politicky motivovaný krok vtedajšieho ministra vnútra Roberta Kaliňáka. Pripomína, že jeho strana nebola jediná z ľavicového spektra, ktorú rezort pred voľbami odmietol zaregistrovať.

„V tom čase ministerstvo vnútra nezaregistrovalo ani ďalšiu ľavicovú stranu, ktorú si chcel založiť bývalý vicepremiér Jozef Kalman, kým tri pravicové strany pustili ďalej. To, čoho sa Smer obáva najviac, totiž nie sú bezzubí liberáli, ale útok zľava,“ uviedol Chmelár v rozhovore.

Podpisov viac než dosť

Smer podľa Chmelára nepovažuje ľavicové subjekty za partnerov, ale za konkurentov. „Skôr sa bude bratať s ultrakonzervatívcami ako so socialistami,“ konštatuje. O dostatočný počet podpisov vraj tentokrát obavy nemá. „Doterajší vývoj petičnej akcie ukazuje, že podpisov bude viac než dosť, tým si buďte istí,“ dodal.

Politický analytik, akademik a bývalý rektor Akadémie médií v Bratislave pre Denník S hovorí o čom podľa neho budú budúcoročné parlamentné voľby. Môže sa vraj stať, že dva politické tábory, teda terajšie koaličné strany Smer a SNS a proti nim opozičné strany okolo progresívcov nedokážu vytvoriť po voľbách väčšinovú vládu, čím by nastala patová situácia.

„Opozícia sa samozrejme snaží, aby boli voľby o prepojení organizovaného zločinu so štátnou mocou, vládna koalícia sa bude usilovať presvedčiť o svojich úspechoch ako aj o tom, že niet lepšej alternatívy… Dôležité je niečo celkom iné. Súčasná situácia sa veľmi ponáša na atmosféru pred voľbami roku 1998. Proti sebe stoja dva silné bloky a každý z nich preháňa a démonizuje toho druhého. Voľby môžu vytvoriť aj patovú situáciu, keďže podľa súčasných preferencií nemá dosť na zostavenie vlády ani opozícia, ani koalícia – ak nechce byť závislá od Kotlebu,“ upozorňuje Chmelár.

Zakladateľ ľavicovej strany ďalej varuje, že na Slovensku vzniká množstvo nových politických subjektov, ktoré môžu „až šokujúcim spôsobom“ zamiešať výsledky volieb.

Celý rozhovor s Eduardom Chmelárom si môžete prečítať už v piatok 05.09.2019 na stránke DennikS.sk

— Tomáš Pilz

Našli ste chybu? Napíšte nám na

Prečo vznikol Denník S

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...