Dôchodok v plnom zdraví? Vedci pracujú na lieku proti starnutiu. Výsledky sú sľubné

Ak ste niekedy snívali o tom, že budete zdraví aj „na staré kolená“, tak vedzte, že sa nepotrebujete dať zmraziť ako vo vedecko-fantastickom filme. Už čoskoro by sme sa mohli dočkať lieku, ktorý pomôže vyliečiť choroby spojené so starnutím.

Jednoduchá liečba chorôb spojených so starnutím by mohla byť dostupná do 12 rokov. Píše o tom denník The Guardian s odvolaním sa na popredných svetových odborníkov na starnutie a niekoľko rokov trvajúci výskum. Nové prípravky už pred rokmi úspešne otestovali na zvieratách a teraz vedci odštartovali klinické testy aj na ľuďoch. Výsledky sú sľubné.

Nové lieky proti procesu starnutia, teda senolitiká (senolytics) by mohli byť v prípade ďalšieho úspešného testovania dostupné už pre ľudí, ktorí sú dnes v strednom veku. Niektorí z nás by tak mohli byť medzi prvými generáciami, ktoré budú žiť dlhšie pri plnom zdraví.

Gerontológovia a vedci, ktorí sa vývojom senolitík zaoberajú, však neplánujú nájsť elixír na nesmrteľnosť. Namiesto toho chcú dosiahnuť, aby sme boli dlhšie zdraví a vyhli sa tak chronickým chorobám spojenými so starnutím, ako sú artróza, strata pamäti, degenerácia zraku či rakovina.

Žiť dlhšie zdravý sa oplatí

Lepšie zdravie dôchodcov by samozrejme nebolo výhodné len pre samotných seniorov, ale aj pre svetovú ekonomiku, pretože s lepším zdravím by ľudia mohli pracovať ešte dlhšie, čo bude pri súčasnom trende starnutia celosvetovej populácie zrejme aj nevyhnutné.

Okrem toho ľudia vďaka lepšej zdravotnej starostlivosti žijú oveľa dlhšie ako v minulom storočí a keby mohli byť vďaka senolitikám zdravší, znamenalo by to významnú úsporu aj na výdavkoch za liečenie.

Ako to funguje?

Profesor Ming Su z Centra pre starnutie Univerzity v Connecticute upozorňuje, že práve starnutie organizmu je najrizikovejším faktorom pri chronických chorobách. Cieľom centra je nájsť inovatívne spôsoby ako spomaliť tento proces a zároveň zabrániť vzniku ochorení.

„Zdravé starnutie je obrovský projekt, ktorý môže priniesť veľa úžitku pre vlády aj pre starších pacientov,“ tvrdí Su.

Profesor Su je jedným z mnohých vedcov, ktorí sa vývojom senolitík zaoberajú. Názov týchto pokrokových liekov je odvodený od anglického slova „senescent“, ktoré znamená starnúci.

S ľudským vekom starnú aj bunky, ktoré sa časom hromadia v organizme, produkujú škodlivé chemické látky a postupne sa množia. Tým sa zvyšuje riziko rôznych chorôb.

Vedci z Mayo Clinic v americkom štáte Minnesota už v roku 2011 prišli na to, že s použitím genetického triku, ktorým sa zbavili zostarnutých buniek, výrazne predĺžili život umelo zostarnutým myšiam. Súčasťou projektu bol vtedy aj profesor Su a v roku 2016 sa rovnakému tímu vedcov podarilo dosiahnuť podobné výsledky aj na prirodzene starých myšiach.

Z roku 2016 pochádza aj fotografia dvoch myší, ktoré sú z toho istého vrhu a tá, ktorá dva roky dostávala dávky senolitík je viditeľne menej zostarnutá, ako tá, ktorá lieky nedostávala. 

Vedci, ktorí sa na vývoji senolitík podieľajú však varujú, že nejde o žiaden zázrak, ktorý by dokázal v starobe vyriešiť všetky prehrešky z mladosti a upozorňujú, že riziko vzniku chorôb spojených so starnutím sa výrazne zvyšuje napríklad sedavým spôsobom života, alkoholizmom a nezdravým stravovaním.

— Tomáš Pilz

Našli ste chybu? Napíšte nám na

Prečo vznikol Denník S

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...