Prípravy na vojnu? USA hrozia Iránu. Na Blízky východ vyslali flotilu

Ilustračný obrázok (Zdroj: Pixabay.com)

Spojené štáty vyslali na Blízky východ lietadlovú loď Abraham Lincoln spolu s ďalšími sprievodnými bojovými plavidlami. Podľa amerického Národného poradcu pre bezpečnosť Johna Boltona ide o odpoveď administratívy Donalda Trumpa na viacero znepokojujúcich signálov z Iránu.

Bolton, ktorý svojho času navrhoval zastavenie iránskeho jadrového programu vojenským zásahom, v oficiálnom vyhlásení uvádza, že na akýkoľvek prípadný útok zo strany Teheránu budú americké plavidlá reagovať s „neľútostnou razanciou“. 

„Spojené štáty vysielajú do regiónu lietadlovú loď (USS) Abraham Lincoln a jednotku útočných plavidiel, aby sme dali jasný signál iránskemu režimu, že akýkoľvek útok na záujmy Spojených štátov alebo na našich spojencov sa stretne razantnou odpoveďou,“ dodal Bolton v oficiálnom stanovisku americkej administratívy.

Americký Národný poradca pre bezpečnosť tvrdí, že USA nechcú vojenský konflikt s Iránom, ale budú pripravené v regióne pre prípad, že by na americké ciele či spojencov zaútočili iránski povstalci alebo regulérna armáda riadená Teheránom. 

Prípravy na vojnu? 

USS Abraham Lincoln sa na Blízky východ presunula z námorných manévrov v Európe, kde Američania trénovali koncom apríla spolu so svojimi spojencami. 

Spojené štáty nešpecifikovali aké kroky Iránu vyvolali varovnú reakciu v podobe vyslania flotily do blízkovýchodného regiónu, ani to či bude Washington ďalej stupňovať svoje vojenské aktivity v oblasti, kde majú svoje záujmy aj Rusi. 

Vyslanie americkej lietadlovej lodi a sprievodných bojových plavidiel do vôd Perzského zálivu nie je však také neobvyklé. Dočasná prítomnosť týchto lodí na posilnenie pozemných základní je rutinnou záležitosťou. 

Administratíva prezidenta Donalda Trumpa síce tvrdí, že nechce vojnu s Iránom, ale netají sa tým, že by viac než uvítala zmenu režimu v tejto blízkovýchodnej krajine ovládanej islamskými duchovnými. 

Čo s jadrovým programom?

„Máme dobré dôvody na to, aby Iránci jasne pochopili, ako budeme reagovať na kroky, ktoré by mohli spraviť,“ vyhlásil minister zahraničných vecí USA Mike Pompeo v súvislosti s Iránom. O aké kroky islamskej republiky by malo ísť však šéf americkej diplomacie nešpecifikoval. 

Vzťahy medzi Iránom a USA sú stále viac napäté od vlani, keď prezident Trump jednostranne vypovedal medzinárodnú dohodu o iránskom jadrovom programe, na ktorej sa medzinárodné spoločenstvo dohodlo s Teheránom v roku 2015. 

Trumpova administratíva dúfa, že vyjedná s Iránom novú dohodu, ktorá by pokrývala nielen jadrové aktivity islamskej republiky, ale aj jej balistický program a konanie Teheránu na Blízkom východe.   Doposiaľ platné sankcie zavedené voči Iránu vážne poškodili ekonomiku krajiny. Hodnota meny šla rapídne dole, došlo k masívnemu odchodu investorov a výnimkou nie sú ani masové protesty. Iránski predstavitelia opakovane hrozia Spojeným štátom odvetným opatrením v podobe blokády Hormuzského prielivu, cez ktorý sa prepravuje približne pätina celosvetovej spotreby ropy.

— Tím Denník S

Našli ste chybu? Napíšte nám na

Prečo vznikol Denník S

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...