Galko: V SaS sa „nevládne“, sme tím

Ľubomír Galko (Zdroj: SITA)

ROZHOVOR O situácii v SaS, únikoch komunikácie Mariana Kočner s vysokopostavenými politikmi aj o budúcnosti strany a jeho osobných ambíciách sme sa stručne rozprávali s podpredsedom SaS a poslancom NR SR Ľubomírom Galkom.

Čo si myslíte o únikoch z údajnej komunikácie z aplikácie Threema v mobile Mariána Kočnera?

Nemalo by sa to diať, môžu zmariť vyšetrovanie. Na druhej strane vďaka nim je verejnosť postupne oboznamovaná doslova s morbídnymi vzťahmi Mariana Kočnera s politikmi tejto korupčnej vládnej koalície.

Ako vnímate správy o tom, že Kočner mal podľa vlastných slov údajne kontakt na vládnych politikov?

To, čo sme všetci tušili, sa ukazuje v plnej nahote.

Pripúšťate, že by mohlo ísť len o Kočnerovu hru so Zsuzsovou, ktorú sa do poslednej chvíle takto snažil presvedčiť, že má všetko v rukách a pod kontrolou, aj keď to tak nebolo?

Nemyslím si, že by šlo o nejakú hru, aj keď kus chvastúnstva Mariana Kočnera v jeho komunikácii môžeme predpokladať.

Aká je atmosféra v SaS pred straníckym samitom, ktorý zvolal na september predseda Richard Sulík a chce na ňom dať hlasovať o novom predsedovi?

Pracovná. Život bude pokračovať aj po kongrese.

Budete sám kandidovať na post predsedu strany alebo podporíte na čele SaS Richarda Sulíka?

Nebudem na tomto mimoriadnom kongrese kandidovať na predsedu strany SaS

V médiách sa objavili zákulisné informácie o tom, že v SaS ste počas pôsobenia Richarda Sulíka v Európskom parlamente vládli v podstate vy a vytvorili ste si okolo seba akúsi vnútrostranícku platformu. Čo je na tom pravda?

V SaS sa „nevládne“, sme tím a aj pracujeme ako tím. Ale je prirodzené, že Richarda Sulíka bolo treba niekedy zastúpiť, napríklad v médiách alebo pri rokovaniach a aj média si pri absencii predsedu strany vyberajú niekoho iného, na koho sa pravidelne obracajú. Zrejme preto som bol aj viac v médiách viditeľný.

Ako chce SaS zastaviť prepad volebných preferencií?

Tvrdou prácou najbližšieho pol roka.

Najviac voličov vám zrejme berú práve progresívci z PS/Spolu. Čím to je? Sú témy, ktoré oni otvárajú a vy nie?

„Koláč“ voličov je stále rovnaký a v niektorých témach sú to príbuzné strany s SaS. Celkom logicky niektorí voliči prešli od SaS k nim. Našou úlohou je zabojovať o ich návrat alebo ich nahradiť ďalšími.

— Tomáš Pilz

Našli ste chybu? Napíšte nám na

Prečo vznikol Denník S

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...