Herci chcú pomoc od štátu medzi prvými. Potrebujeme ich však ako posledných

Zuzana Fialová (Zdroj: youtube.com)

KOMENTÁR Herci, režiséri a ostatní ľudia zainteresovaní vo filmovej a televíznej brandži žiadajú pre koronavírus štát o pomocnú ruku. Hoci na to majú plné právo, mali by počítať s tým, že aj keď sa ozvali medzi prvými a zrejme ich je aj najviac počuť, v rade budú stáť medzi poslednými.

Predvčerom slovenskými médiami obletela správa, že predstavitelia kultúrnej obce žiadajú našu vládu o pomoc pri preklenutí ťažkého ekonomického obdobia, ktoré spustil Covid-19 a strach z neho.

Udialo sa tak pomocou otvoreného listu, ktorý sa objavil na facebookovej stránke Slovenskej filmovej a televíznej akadémie (SFTA). Podpísali sa pod neho napríklad prezidentka organizácie Wanda Adamík Hrycová, režisér Peter Bebjak, Milan Lasica, Zuzana Kronerová či jej menovkyňa Zuzana Fialová.

SFTA v liste pripomína, že zastupuje tisícky ľudí pôsobiacich v audiovizuálnom priemysle, ktorí nepracujú v stálom zamestnaneckom pomere a ktorí sa kvôli prísnym opatreniam ocitli bez príjmu.

„SFTA vás žiada o urgentné a konkrétne návrhy riešení našich rastúcich existenčných problémov, a to napríklad formou bezúročnej pôžičky poskytovanej autorom, výkonným umelcom, SZČO alebo malým podnikateľom pôsobiacim v audiovízii, odkladom splátok hypotekárnych a iných úverov a leasingových zmlúv a odkladom platenia odvodov…“ uvádza sa neskôr v texte.

Zopár stručných poznámok

Uvedený list ma zaujal z viacerých dôvodov. Je podpísaný aj umelcami, ktorí nie tak dávno stáli ako formálni lídri na námestiach, kde sa kričalo niečo o base pre štátnu mafiu a posielali ju po voľbách preč. A dnes vládu Smeru (á áno, aj tú budúcu Matovičovu) prosia o pomoc.

Takisto, nevidím síce do peňaženky našich celebrít, ale úprimne by ma zaujímalo, ako môže byť 5 dní po vyhlásení opatrení ohrozená ekonomická existencia domácnosti Zuzany Fialovej, Petra Bebjaka či Milana Lasicu.

Ľudia, ktorí pracujú v audiovizuálnej brandži na nižších stupienkoch to bez pochýb nebudú mať ľahké, ale tieto tri persóny spomínam najmä pre niečo iné. Svojím mediálnym výtlakom, konexiami a promptne sformulovanými požiadavkami chtiac-nechtiac môžu spôsobiť aj to, že odstavia kohútik štátnej pomoci pre tých, ktorí sú mimo centra pozornosti.

Za ďalšie, nechcem byť osobný, ale naša filmová a televízna tvorba je až na pár svetlých výnimiek niečo tak žalostné, že národ by presedlaním protagonistov na iné remeslo naozaj o veľa neprišiel. Pozrite si recenzie laikov či odborných kritikov na priemerný slovenský seriál a pochopíte, o čom hovorím.

Rovnako je pravdou, že v spoločnosti existuje niečo ako hierarchia spoločenských potrieb. A nemusíte byť zrovna sociológ, aby ste pochopili, kde v tomto rebríčku leží zábava. Štát bude mať teraz plné ruky práce so záchranou podnikov s desiatkami či stovkami radových zamestnancov a tiež s ľuďmi z bežného kolobehu života bez sociálnych nárokov, ktorí boli dotlačení k práci na živnosť namiesto TPP.

Aby nedošlo k nedorozumeniu, neupieram naše hereckej a inej obci právo obrátiť sa v ťažkých časoch na štát, no faktom je, že pri rozdávaní peňazí by mali stáť poslední v rade, hoci sa ozvali medzi prvými.

— Tomáš Dugovič

Našli ste chybu? Napíšte nám na

Prečo vznikol Denník S

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...