Monika Jankovská sa vzdáva funkcie

Monika Jankovská (Zdroj: SITA)

Štátna tajomníčka ministerstva spravodlivosti Monika Jankovská odstupuje z funkcie. “Celý tento mediálno-politický cirkus sa dotýka mojej rodiny, mojich synov, mojej matky, ktorí nemajú nič spoločné s politikou,” povedala Jankovská. Tvrdí však, že s Marianom K. nekomunikovala a ani ho nepozná. Tvrdí, že mobilný telefón jej nevzali, ale dobrovoľne ho vydala. Tak, ako dobrovoľne vydala všetky kódy k svojmu mobilu, keďže nemá čo tajiť. Celú komunikáciu s Marianom K. označila za “údajnú”. Jankovská to uviedla dnes na tlačovej besede po tom, čo sa vrátila z dovolenky.

Pripomenula, že celá údajná komunikácia pochádza z telefónu, ktorý mal k dispozícii exsiskár Peter Tóth. “Kde je garancia, že s telefónom nebolo manipulované?” pýtala sa dnes Jankovská na tlačovej besede. Podľa nej ide v kauze o “lynč” a “svinstvo”. Zároveň informovala, že dnes si našla v kancelárii obálku s tromi verziami komunikácie.

Jankovská viackrát zopakovala, že o tom, že je vedené Národnou kriminálnou agentúrou (NAKA) trestné stíhanie vo veci za korupciu a zneužitie právomocí verejného činiteľa nič nevie. „Je to bezprecedentný útok na sudcov a justíciu. Z koho strany noazaj neviem,” zopakovala viackrát Jankovská. Podľa vlastných slov však vyšetrovateľom dôveruje. Prípad preveruje polícia na základe vyšetrovania prípadu vraždy novinára Jána Kuciaka. Jankovská sa po svojom odchode z ministerstva plánuje vrátiť na Krajský súd v Bratislave, kam sa nechala preložiť. „Vrátim sa k výkonu povolania sudkyne. Z postu štátnej tajomníčky odstupujem iba preto, že je vytváraný súvislý tlak na moju rodinu. Ja osobne ho dokážem uniesť,” doplnila.

Na otázku, či si Jankovská nemyslí, že jej návrat do talára spôsobí väčšiu mieru nedôvery občanov k justícii, odpovedala tak, že sudcov môžu posudzovať iba na základe ich rozhodnutí. Jankovskej rozhodnutie šéf rezortu spravodlivosti Gábor Gál rešpektuje. „Minister spravodlivosti rešpektuje rozhodnutie Moniky Jankovskej v súvislosti s jej odchodom z pozície štátnej tajomníčky MS SR. Zároveň bude aj naďalej, tak ako za viac ako rok na pozícii ministra spravodlivosti, pokračovať v prijímaní opatrení, ktoré posilňujú dôveru verejnosti v justíciu,” tlmočila Gálovu reakciu hovorkyňa rezortu spravodlivosti Zuzana Drobová. Vláda SR môže na návrh ministra odvolať Jankovskú už v stredu 4. septembra. Vo svojej funkcii pôsobila počas dvoch posledných volebných obdobiach.

Štátnej tajomníčke Monike Jankovskej ešte vo štvrtok 22. augusta podvečer zadržali mobilný telefón v súvislosti s možnou komunikáciou s Marianom K. pomocou aplikácie Threema. Jankovská následne odcestovala na plánovanú dovolenku. Okrem Jankovskej vzali policajti mobilné telefóny aj viacerým sudcom či prokurátorom. Denník N priniesol informáciu, že ide o prokurátora Bystríka Paloviča, sudkyne Zuzanu Maruniakovú, Miriam Repákovú, ako aj krajskú sudkyňu Andreu Haitovú, ktorá je Jankovskej sestra.

— SITA

Našli ste chybu? Napíšte nám na

Prečo vznikol Denník S

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...