Za socializmu nebol AIDS a študujte NWO. Kotleba znova robí medvediu službu

Marian Kotleba (Zdroj: youtube.com)

KOMENTÁR Za socializmus sme nemali HIV ani AIDS, študujte NWO a alternatívne weby – aj takýmto spôsobom vo svojom videopríhovore uletel šéf Ľudovej strany Naše Slovensko. Okrem toho, že tým devalvoval svoje predošlé myšlienky, ukázal aj absenciu ďalšej politickej stratégie a akurát nahnal vodu na mlyn svojim súperom.

Koronavírus zamestnáva všetky strany politického spektra a preto nie je prekvapením, že sa k súčasnej situácii vyjadril aj Marian Kotleba. Spôsob, ktorý zvolil, však podráždil aj mnohých jeho fanúšikov a nahral na smeč oponentom.

Šéf ĽSNS tak urobil prostredníctvom krátkeho videa zo svojho auta. Už tradične v ňom pomiešal dobré myšlienky s kontroverznými (respektíve skôr nedovysvetlovanými) vecami a bludmi.

V úvode svojho príhovoru napríklad vraví, že EÚ likviduje národné štáty, okliešťuje im suverenitu a keď prichádza do tuhého, necháva ich topiť sa. Vraj máme pochopiť, že ide o nevýhodný projekt a vrátiť sa k hospodárskej spolupráci.

A presne tu to malo skončiť

Zhruba do tohto momentu je tak pozorovateľ konfrontovaný s tvrdeniami, ktoré sú síce podané tvrdo a zjednodušene a presne mierené na cieľovú skupinu, ale dajú sa pri troche snahy viac ako dobre vyargumentovať.

A potom príde implicitné vysvetlenie toho, prečo má toto wannabe osvetové video pomerne slušný náklad dislajkov a prečo sa pod záznamom objavujú aj komentáre tohto charakteru, navyše od jeho priaznivcov:

„Stále som volil Kotlebu. Stále som sa ho medzi mojimi liberálnymi priateľmi zastával a vysvetľoval. Ale už dosť. Takýmito drístami robí Kotleba blázna zo seba a aj zo mňa pred mojimi priateľmi. Tieto kraviny sa už fakt nedajú obhájiť,“ píše užívateľ.

Tieto tzv. kraviny možno identifikovať v príhovore minimálne 3, pričom ich znásobuje skutočnosť, že sa vyskytujú pomerne v rýchlom časovom slede, ktorý predstavuje zhruba 30 sekúnd.

Nie je to pravda, ale mohla by byť

Kotleba napríklad tvrdí, že žiadna korona sa za socializmu nevyskytovala a staršie generácie si vraj pamätajú, ako sme u nás nemali žiadny vírus HIV a ani AIDS, teda chorobu, ktorú tento vírus spôsobuje.

Pozoruhodné je to jedine dovtedy, kým si neuvedomíte, že v minulosti existovalo hneď niekoľko epidémií chrípkového typu a že prvé prípady AIDS sa u nás vyskytli len pár rokov potom, ako svet túto chorobu poznal a to v roku 1985.

Odhliadnuc od toho, prečo má Kotleba schizofrenickú potrebu obhajovať režim, ktorý mu obesil obľúbeného prezidenta Tisa, pri vyvracaní jeho tvrdenia netreba ísť nutne do minulosti.

Pri pohľade na dnešnú mapu šírenia koronavírusu je jasné, že napáda všetky štáty bez ohľadu na ich ekonomický model a formu vlády. A áno, aj tie s komunistickým režimom. Koniec koncov, presne v takom štáte sa Covid-19 zrodil a z takého sa rozšíril – Čína. Však?

Zbytočné delenie na mainstream a alternatívu

Ďalej nám šéf kotlebovcov odporúča študovať fakty (ďakujeme, práve tie totiž teraz zborili jeho predstavu) a takisto aj alternatívne weby. Pričom niekde v tóne hlasu cítite, že presne tu sa má nachádzať tá skrytá pravda.

Ako človek, ktorý z prostredia tzv. alternatívy vzišiel a ktorý ju od tínedžerských čias pozná viac ako málokto, by som sa podobných odporúčaní zdržal. A to hneď z viacerých dôvodov.

Alternatívne spravodajstvo, vám pri jeho súčasnej nekvalite na Slovensku môže naservírovať solídnu dávku blbostí, hoci presvedčivo podaných. Spoľahnúť sa môžete doslova na pár ľudí. Pri iných riskujete, že vám dopomôžu aj k poškodeniu zdravia.

Tiež by som z okruhu zdrojov nevylučoval mainstream. Hoci mám na neho kvôli X veciam ťažké srdce, uplatňovať rovnicu, podľa ktorej vám zákonite klame aj pri korone, je naozaj hlúposť. Zvoľte si čo najširšiu paletu informácií a ak vám sedliacky rozum napovie, že niečo nemusí byť v poriadku, overujte si ich.

Zlatý klinec to nebol

V závere svojho príhovoru Kotleba radí študovať aj Nový svetový poriadok (NWO), čím stúpil na extrémne tenký ľad. A bez ďalšieho vysvetlenia tým spôsobil výsmech zo strany jeho odporcov a zmätenie priaznivcov.

NWO má totiž dve roviny. V prvom prípade ide o predstavu globálneho usporiadania, v ktorom definitívne zvíťazila liberálna demokracia na čele s USA. V tomto ohľade o Novom svetovom poriadku hovoril napríklad prezident Bush starší po rozpade bipolárneho sveta.

Druhá rovina je konšpiračná, podľa ktorej pod Nový svetový poriadok možno podriadiť všetko, od reptiliánov cez dutú Zem až po redukciu populácie pomocou chemtrails. Chceme veriť, že Kotleba ostal v tomto smere pri prvej variante.

Tak či onak, opäť platí, že v čase krízy, kedy si mohol svojím spôsobom šplhnúť, neukázal nič okrem toho, že mu dochádzajú nápady a že jeho politický projekt necháva kvôli svojmu egu prešľapovať na mieste. Nabudúce bude lepšie mlčať, lebo týmto videom spravil opäť národovcom medvediu službu.

— Peter Števkov/Tomáš Dugovič

Našli ste chybu? Napíšte nám na

Prečo vznikol Denník S

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...

Igor Matovič sa cíti nedocenený. A hovorí, že ho to serie

Igor Matovič sa cíti nedocenený. A hovorí, že ho to serie

KOMENTÁR Igor Matovič nastúpil do úradu v najzložitejšej situácii v ponovembrovej histórii Slovenska. Jeho silný mandát by mu však mal dodať relatívnu psychickú pohodu. Tento predpoklad sa zatiaľ javí ako mylný. O tom, čo novozvolený premiér urobil alebo neurobil a aký efekt..