Pellegrini u Trumpa sľúbil, že Slovensko dá viac na armádu. Národniarsky minister Gajdoš neprišiel

Peter Pellegrini a Donald Trump (Zdroj: SITA)

Očakávaná návšteva predsedu slovenskej vlády Petra Pellegriniho v Bielom dome bola najmä o vzájomnej spolupráci. Prezident Spojených štátov Donlad Trump na stretnutí uviedol, že vzťahy medzi krajinami sú vynikajúce a priznal, že by veľmi rád pricestoval na Slovensko, ktoré označil za krásnu krajinu. Premiér Pellegrini zase prisľúbil, že už o pár rokov budeme do obrany investovať 2% z HDP, tak ako požadujú pravidlá NATO.

Pellegrini sa stretol s Trumpom v Bielom dome 3. mája a počas rokovaní informoval amerického prezidenta o tom, že Slovensko je jedným z najväčších svetových producentov áut v prepočte na obyvateľa. Trump sa však nevyjadril ako budú Spojené štáty ďalej postupovať v prípade zvažovaného zavedenia ciel na európske autá dovážané do USA, ale zdôraznil, že Američania strácali doposiaľ 181 miliárd dolárov ročne, práve na dovoze vozidiel z Európy. 

Predseda slovenskej vlády uviedol, že tento rok je ideálny na oficiálnu vládnu návštevu USA, keďže Slovensko oslavuje 30 rokov od dosiahnutia nezávislosti. 

„Spojené štáty hrali kľúčovú úlohu v našom boji za demokraciu. Pomohli nám premeniť našu krajinu a ja som šťastný, že dnes môžem Spojené štáty a Slovensko označiť za strategických partnerov a spojencov,“ vyhlásil Pellegrini v Bielom dome. 

Viac peňazí na obranu

Premiér označil súčasné Slovensko za „úspešný príbeh“. Zagratuloval prezidentovi Trumpovi k vytvoreniu nových pracovných miest v USA a pochválil sa tým, že máme najnižšiu nezamestnanosť v histórii samostatného štátu. Pellegrini vyzdvihol aj ekonomický rast Slovenska. 

„Máme šťastie, že sa vašej ekonomike tak dobre darí, pretože ak sa darí Spojeným štátom tak sa darí aj Slovensku,“ vyhlásil predseda slovenskej vlády. 

Trump ocenil najmä snahy Slovenska dodržiavať záväzky dané členstvom v Severoatlantickej aliancii. „Modernizujeme naše ozbrojené sily. Nakupujeme vojenské vybavenie aj od Spojených štátov a môžem povedať, že dosiahneme 2% HDP na obranu ešte skôr ako sme plánovali a v roku 2022 budem na tomto čísle,“ prisľúbil Pellegrini. 

„Slovensko je veľmi blízko, aby dosiahlo cieľové 2 percentá a možno pôjde ešte ďalej, pretože chápe hodnotu pre Spojené štáty. Niektoré štáty to nechápu,“ uviedol Trump a pochválil premiéra aj za nákup stíhačiek typu F-16. 

Šéf Bieleho domu vyhlásil, že to bol práve ním vyvinutý tlak, ktorý prinútil niektoré členské krajiny NATO, aby do spoločnej aliancie investovali viac. Podľa Trumpa od jeho nástupu pritieklo do Aliancie viac ako 100 miliárd dolárov od rôznych členov, z ktorých veľká časť nedodržiava dohodnuté výdavky na obranu vo výške 2% HDP. 

Na návštevu USA vzal premiér Pellegrini už tradične podnikateľov a sprevádzal ho aj minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák. Šéf rezortu obrany Peter Gajdoš (SNS) však nebol súčasťou delegácie. Práve SNS sa v koalícii sporila so Smerom o dohodu Spojenými štátmi o modernizácii slovenských leteckých základní v hodnote 105 miliónov dolárov. Úrad predsedu vlády ani ministerstvo nekomentovali dôvody, pre ktoré Gajdoš nebol súčasťou delegácie cestujúcej do USA.

— Tím Denník S

Našli ste chybu? Napíšte nám na

Prečo vznikol Denník S

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...