Dúhová agenda vo videohrách. Viete, čo hrajú vaše deti?

Ilustračný obrázok (Zdroj: wallup.com)

Nie je žiadnou novinkou, že videohry sa v rastúcej miere používajú aj ako nástroj pre zmenu myslenia (predovšetkým) mládeže. Nielen odrážajú dobu, v ktorej žijeme, ale ju aj formujú. Prirodzene nie sú ťahúňom sociálnych zmien a táto rola im pravdepodobne ani nikdy patriť nebude, majú však značnú moc postupne, zľahka, ovplyvňovať a implantovať rozličné idey.

Ich úspešnosť v tejto oblasti spočíva najmä v skutočnosti, že keď hráme videohry, máme „odložený štít“. Nepredpokladáme a nečakáme, že sa nás niekto pokúsi manipulovať. Vypíname kritické myslenie (tí z nás, ktorí ho aktívne používajú), nakoľko chceme relaxovať a nie znova zaťažovať hlavu. Dnešný systém nám však nedovolí uniknúť a postupuje agresívne takmer na každom poli.

V uplynulých rokoch môžeme sledovať neprirodzený feminizmus, globalizmus, multikulturalizmus, ale aj prudký nástup ideológie LGBT. Herné svety si prenášame do reality. Herné svety, ktoré fungujú na iných predpokladoch, s inou históriou a spoločenskými pomermi. Túžba zmeniť realitu podľa herných predlôh sa stáva nutkaním. Nutkaním, pri ktorom používame modelové zjednodušenia, príliš abstrahujeme a zjednodušujeme. Vďaka tomuto procesu odstránime všetky ideové prekážky, ktoré by nás mohli zabrzdiť a ženieme sa slepo za svojim cieľom.

K „svetlým“ LGBT zajtrajškom

K LGBT nemusíme chodiť ďaleko, stačí spomenúť fenomenálne úspešné a veľmi kvalitné série Mass Effect a Dragon Age. S každým ďalším dielom tieto série obsahovali viac a viac postav s odlišnou sexuálnou orientáciou, ktorá bola v hrách prezentovaná stále otvorenejšie a agresívnejšie.

V poslednom diely Mass Effect s podtitulom Andromeda mohol hráč zažiť celkovo 6 takýchto vzťahov. Pričom 4 z nich ak hral za ženu, 2 ak si zvolil muža. Celkovo je pritom počet možných vzťahov 10. Áno, čítate správne, 60 percent z možných vzťahov spadá do inak 4-percentnej menšiny LGBT.

V prípade Dragon Age išlo o 2 LGBT vzťahy v prvom diely, 4 v diely druhom a 4 v diely treťom. V poslednom to bola celá polovica možných vzťahov, čiže 50% zastúpenie 4-percentnej menšiny. A, aby sme neboli ničomu dlžní, tak jeden z gay vzťahov v prípade posledného dielu Dragon Age bol možný s napol človekom, napol býkom.

Obe herné série pochádzajú z dielne BioWare, publikované neslávne známou korporáciou Electronic Arts. K nim pripočítajme taktiež fenomenálne úspešné Grant Theft Auto a kvalitný Borderlands. Niekedy obsah naozaj zapadne a nekole oči, inokedy ide už o násilne tlačenie odlišných sexuálnych orientácií.

Miliardári aj médiá

GaymerX je konferencia, ktorá otvorene bojuje za práva LGBT a proti tzv. homofóbií v hernom priemysle, jej prvý ročník sa konal v roku 2013. V tomto prípade sa Matt Conn, usporiadateľ GaymerX za nič neschováva a vystupuje na svetlo sveta priamo so svojim úmyslom pretláčania LGBT agendy.

EA zase usporadúva LGBT konferenciu s názvom Full Spectrum. Založená bola taktiež v roku 2013. Kto sa jej účastní? Medzi inými aj zástupca nadácie Ford Foundation, či liberálne média CNN a Washington Post.

QGCon je ďalšia z týchto konferencií a jej prvý ročník prebehol taktiež v roku 2013. Na svojich stránkach deklaruje cieľ: „Vytvoriť príjemný priestor pre diskusiu o otázkach sexuality, pohlavia, rasy a diverzity vo videohrách”. GaymerX, Full Spectrum aj QGCon sú priamo zamerané na LGBT komunitu v hernom priestore.

Ban za politickú nekorektnosť

Avšak nazad k hrám, spomeňme aj Naughty Dog a The Fullbright Company. DLC Left Behind do akčnej adventury The Last of Us od Naughty Dog predstavuje lesbickú hlavnú hrdinku. V tomto prípade aspoň s citom.

Gone Home, prvý titul od The Fullbright Company, obsahuje viacero prvkov LGBT. Fenomenálna séria Witcher od poľského CD Projektu taktiež zapracovala na implementácií LGBT komunity, treba však podotknúť, že tak spravila veľmi rafinovane a prirodzenejšie. Hráč je heterosexuálny muž a ak rieši vzťahy, tak vždy iba so ženami.

Určité, väčšinou veľmi výstredné postavy, s ktorými prichádza do kontaktu, však majú aj iné sexuálne orientácie. Hráč s nimi nemá žiaden problém, v podstate ho ich orientácie nezaujímajú. Asi tak ako väčšinu obyvateľov na tejto planéte.

Ani legendárny Baldur’s Gate nezostal bezo zmeny. V pokračovaní pôvodného dielu s podtitulom Siege of Dragonspear sa objavuje v jednej z hlavných úloh trans žena. Hráči tento priehľadný trik otvorene napadli, čím vraj vyvolali transfóbne nálady.

V poslednom diely Borderlands došli výrobcovia už tak ďaleko, že prudko zaútočili na hráčov oslovujúcich ich robotickú postavu mužským zámenom. Robot je vraj nepohlavný a niekomu by mohlo spôsobiť ujmu, ak nebude oslovovaný zámenom určeným pre stredný rod. Hráči konajúci tak dlhodobo na oficiálnych fórach za neuposlúchnutie jednoducho zinkasujú ban. Úžasný nový tolerantný svet.

Viete čo hrajú vaše ratolesti?

Pokračovať by sa dalo ešte veľmi dlho. Celkovo sú LGBT postavy obsadené v 179 herných tituloch a to už od 80-tých rokov. V 83 z nich je pritom LGBT postava hrateľná aj človekom. Aby sme veci trocha vysvetlili, v 80-tých rokoch boli LGBT postavy zobrazované výrazne odlišne a ich počet prudko narástol práve v posledných 10 rokoch. Doba sa skutočne zmenila a mení naďalej, no žiaľ nie veľmi k lepšiemu. Tlačenie na pílu spôsobuje veľkú nevôľu hráčov, ktorí sa často z týchto umelých a priehľadných zásahov vysmejú.

Videohry sú vynikajúcim relaxom, ale mali by ich hrať osoby s už vyformovanými názormi a postojmi a samozrejme mali by siahnuť po kvalitných tituloch. Rodičia, ktorí pravidelne vychovávajú svoje ratolesti nemusia mať žiaden strach, ak ich však nechajú “kysnúť” odložených za hernou konzolou, nedopadne to už o pár rokov o oveľa lepšie, ako keď budú ”kysnúť” pri televíznom programe.

Deti ešte nedokážu vnímať obsah, ktorý sa na ne valí kriticky, nedokážu o ňom racionálne uvažovať a zaujímať k nemu stanoviská. Deti skôr prijímajú čokoľvek vyslané ich smerom a práve na to stavili herní vývojári, distribútori a rôzne záujmové skupiny.

—  Juraj Orolín

Našli ste chybu? Napíšte nám na

Prečo vznikol Denník S

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...

Trump je pripravený podpísať mierovú dohodu s Talibanom

Trump je pripravený podpísať mierovú dohodu s Talibanom

Americký prezident Donald Trump je pripravený podpísať mierovú dohodu s militantným hnutím Taliban v Afganistane, ak vydrží dočasné prímerie. Šéf Bieleho domu to vyhlásil pred svojou cestou do Indie. "Je čas prísť domov. Chcú prestať. Viete, bojovali veľmi..