Sme vo vojnovom stave, budú umierať ľudia. Z eurokomisie počuť hlúposti, hovoria zástupcovia novej koalície

Zľava: Predseda hnutia Sme rodina Boris Kollár, predseda hnutia OĽANO Igor Matovič, podpredsedníčka strany Za ľudí Veronika Remišová a predseda strany SAS Richard Sulík (Zdroj: SITA)

AKTUALIZOVANÉ Opatrenia proti šíreniu nákazy koronavírusu Covid-19, ekonomické dôsledky ochorenia, ale aj rokovania o novej vláde boli témou nedeľňajšej debaty V Politike na TA3. Pozvanie prijali predstavitelia všetkých štyroch strán budúcej vládnej koalície. Pozvanie prijali Boris Kollár (Sme rodina), Richard Sulík (SaS), Eduard Heger (OĽANO) a Veronika Remišová (Za ľudí).

Všetci predstavitelia nastupujúcej vládnej koalície sa zhodli na tom, že je nutné dať politické spory bokom a sústrediť sa na potlačenie šírenia koronavírusu.

„Je dôležité zabezpečiť fungovanie zdravotnej infraštruktúry, ale myslím si, že treba urobiť viac,“ povedal Heger. Zdravotníkom a ľuďom pracujúcich v potravinách bude podľa Hegera nutné zabezpečiť lepšie ochranné opatrenia ich zdravia.

„Sme v jednej za najťažších situácii od druhej svetovej vojny, nie je čas na politikárčenie,“ vyhlásila Remišová. Dodala však, že vláda začala zabezpečovať nové rúška neskoro, ale to podľa nej treba odložiť bokom a treba hovoriť o tom čo spraviť. „S opatreniami vlády sa stotožňujeme a podporujeme ich, ale potrebujem viac,“ uviedla podpredsedníčka strany Za ľudí.

Verejné obstarávanie bokom

Remišová tvrdí, že veci ako verejné obstarávanie treba dať v prípade hygienických potrieb a dezinfekčných prostrišredkov teraz bokom. Treba nastaviť fixné ceny za rúška a slovenskí diplomati sa majú spojiť, aby hľadali cestu, ako doviezť potrebné veci na Slovensko.

„Najľahší spôsob ako zmierniť dôsledky tejto pandémie je, že sa celý národ zomkne… Toto nie sú uhoľné prázdniny, je to o zodpovednosti,“ povedal Kollár. Líder hnutia Sme rodina vyzval ľudí, aby počúvali pokyny vlády a úradov. „Toto nie je party time, ale otázka toho, či sa to bude tiahnuť niekoľko mesiacov,“ dodal Kollár a tiež pochválil opatrenia dosluhujúcej vlády pod vedením Petra Pellegriniho.

Predseda SaS Richard Sulík povedal, že súhlasí s tým, aby ľudia nosili rúška, tak ako to prízvukovali aj jeho kolegovia. Aj Sulík ocenil razantnosť opatrení, ktoré prijalo Slovensko. „To čo má zmysel, bolo presadené veľmi razantne a tiež to plne podporujem,“ povedal líder SaS.

Hlúposť z Európskej komisie

Remišová uviedla, že budú žiadať Európsku komisiu, aby bol vytvorený špeciálny fond na pokrytie škôd spôsobených koronavírusom.

Súvisiaci článok:

Mečiar zomrel, píše na sociálnej sieti falošný profil ministra Hegera

Sulík kritizoval Ursulu von der Leyen, ktorá povedala, že uzatváranie hraníc nie je v prípade koronavírusu riešenie. „Nemôžem to nazvať inak ako hlúposť,“ konštatoval Sulík. Uzavretie hraníc je podľa lídra SaS jedinou možnosťou. Taliansko podľa neho urobilo chybu, keď to v začiatkoch šírenia nespravilo rovnako.

Aj Heger pripomenul, že ekonomika bude potrebovať pomoc, aby sa spamätala z opatrení, ktoré boli prijaté v boji proti šíreniu koronavírusu.

Sme vo vojne

„Sme vo vojnovom stave, budú umierať ľudia, som proti tomu, aby si niekto robil srandu a volal sanitku, aby si natáčal záchranárov,“ vyhlásil Kollár. Reagoval tak na prípad, pri ktorom si ľudia zavolali sanitku s tým, že majú príznaky koronavírusu Covid-19 a po príchode záchranárov v ochranných oblekoch priznali, že im nič nie je.

Remišová súhlasila s tým, že ide momentálne o vojnový stav a deficit verejných financií bude musieť ísť bokom. Bude to ťažké, ale urobíme všetko preto, aby sme to ľuďom na Slovensku uľahčili, uviedla.

Aj Eduard Heger, ktorý má byť ministrom financií, povedal, že budúca vláda myslí na budúcnosť a pripravuje kroky, aby opatrenia proti šíreniu koronavírusu prečkali firmy aj živnostníci.

Rokovania o vláde

Kollár priznal, že ustúpil od svojich požiadaviek na obsadenie ministerstiev v záujme vzniku novej vlády. Reagoval tak na otázku, prečo odstúpil od požiadavky na obsadenie ministerstva obrany, na pozíciu ktorého bol horúcim adeptom Milan Krajniak. Kollár však dodal, že má jeho hnutie rezort dopravy a chce tak realizovať výstavbu nájomných bytov, ktorú malo Sme rodina v programe.

Aj Richard Sulík priznal, že ustúpil od požiadavky na obsadenie ministerstva financií svojim nominantom. Dodal, že vníma ako primeranú kompenzáciu, že bude ministrom hospodárstva a podpredsedom vlády pre ekonomiku. Na spoluprácu s Hegerom ako ministrom financií sa vraj Sulík teší. „Myslím si, že je to dobrý základ pre fungovanie tejto koalície,“ povedal Sulík.

Veronika Remišová (Za ľudí) povedala, že hlavným cieľom budúcej vládnej koalície je urobiť všetko preto, aby Slovensko zvládlo prečkať krízu spôsobenú koronavírusom.

— TOP

Našli ste chybu? Napíšte nám na

Prečo vznikol Denník S

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...