Obchodná vojna sa stupňuje. USA začínajú uplatňovať 15-percentné clá na čínske tovary

Ilustračný obrázok (Zdroj: pixabay.com)


Clá, ktoré nadobudnú platnosť o polnoci zo soboty na nedeľu, sa pravdepodobne dotknú spotrebiteľov, keďže sa týkajú takých tovarov, ako sú televízory, obuv, mäso, či mliečne výrobky.

USA začínajú od polnoci zo soboty na nedeľu uplatňovať 15-percentné clá na dovoz čínskych tovarov v hodnote 112 mld. USD, a to od televíznych prijímačov po obuv, mäso a mliečne výrobky. Najnovšie clá pravdepodobne priamo zasiahnu spotrebiteľov, keďže mnohé americké firmy hovoria, že budú musieť vyššie ceny dovozu z Číny preniesť na zákazníkov.

Doteraz sa amerických spotrebiteľov najhorší vplyv obchodnej vojny netýkal, keďže administratíva prezidenta Trumpa sa zameriavala na priemyselné tovary. To sa však zmení a podľa nového zoznamu sa dovozné clá budú týkať 69 percent spotrebných tovarov, ktoré Američania kupujú z Číny.

Doteraz sa clá týkali iba 29 percent čínskych spotrebných tovarov. Pätnásteho decembra, kedy sa vyššie clá majú uvaliť na ďalšie čínske tovary, budú tieto clá platiť už zhruba na 99 % čínskych spotrebných tovarov dovážaných do USA, uviedol Chad Bown z Petersonovho inštitútu pre medzinárodnú ekonomiku.

“Máme obavy, že priemerná rodina v našej krajine zaplatí 500, 600 alebo dokonca 1 000 USD ročne viac v dôsledku vplyvu ciel,” povedal Myron Brilliant, šéf oddelenia medzinárodných vzťahov Americkej obchodnej komory. “Obávame sa, čo to bude znamenať pre podnikateľskú dôveru, podnikateľskú istotu a investície,” dodal.

— SITA

Našli ste chybu? Napíšte nám na

Prečo vznikol Denník S

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...