Opozícia vyzbierala podpisy na mimoriadnu schôdzu parlamentu, chce vysloviť nedôveru premiérovi

Igor Matovič (Zdroj: SITA)

Opoziční poslanci vyzbierali podpisy na mimoriadnu schôdzu parlamentu. Zber podpisov iniciovalo hnutie Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO), ktoré chce vysloviť nedôveru predsedovi vlády SR Petrovi Pellegrinimu. Líder hnutia OĽaNO Igor Matovič vyzval premiéra, aby odvolal štátnu tajomníčku Moniku Jankovskú, ktorej vo štvrtok 22. augusta podvečer zadržali policajti mobilný telefón v súvislosti s možnou komunikáciou s Marianom K. pomocou aplikácie Threema. Dôvodom mimoriadnej schôdze je podľa Matoviča zbabelosť, akou sa Pellegrini postavil k odvolaniu štátnej tajomníčky.

Líder OĽaNO tvrdí, že premiér by mal strážiť spravodlivosť. „Namiesto toho máme premiéra, ktorý hovorí, aby sme túto ženu nechali, nech ´spravodlivosť´ zabezpečuje,” povedal na dnešnom brífingu. Matovič si myslí, že po tom, ako sa s predsedom Smeru Robertom Ficom Pellegrini dohodol, že bude na prvom mieste na kandidátke, bude teraz premiér hájiť záujmy mafie. Predseda NR SR Andrej Danko má teraz sedem pracovných dní na to, aby schôdzu zvolal. Opozícia zozbierala 32 podpisov.

„Peter Pellegrini je slabý premiér. Premiér, akého Slovenská republika v týchto časoch, keď stojíme na križovatke, nepotrebuje. Premiér, ktorý sa vždy akoby naoko skúsil postaviť svojmu šéfovi, aby vzápätí ukázal, že jeho pánom je Robert Fico. Spravil tak pri tzv. košickej vzbure členov Smeru, ale aj naposledy pri reforme nemocníc, ktorú ešte pred pár mesiacmi na veľkolepej tlačovke ohlasoval a obhajoval spolu s ministerkou zdravotníctva Andreou Kalavskou. Žiadne lepšie krídlo v Smere neexistuje a prípad Moniky Jankovskej je toho ukážkovým dôkazom,” povedala podpredsedníčka strany Sloboda a Solidarita Jana Kiššová.

Iniciatívy Igora Matoviča sú snahou prekryť jeho zlyhania z minulosti, keď sa stretával s Marianom Kočnerom, uviedol dnes pre agentúru SITA predseda vlády Slovenskej republiky Peter Pellegrini k zvolaniu mimoriadnej schôdze na jeho odvolanie. „Spôsob, akým to robí, odporuje slušným mravom. Zároveň ide o zúfalú snahu udržať si politické postavenie v pravici, ktorá s ním zjavne už nepočíta,” uzavrel Pellegrini.

Podľa predsedu Smeru-SD Roberta Fica sa podanie návrhu na odvolanie funkčnej vlády pár mesiacov pred koncom volebného obdobia, nedá nazvať nijako inak, len ako pokus za každú cenu liať špinu a bez dôkazov obviňovať. „To je totiž jediné, čo dnes súčasná opozícia dokáže robiť. Žiadna alternatíva, žiadna nová vízia, len nenávisť. Poslanecký klub strany Smer-SD bude predsedu vlády a celú koaličnú vládu pred opozíciou, ktorú reprezentujú uznaní daňoví podvodníci ako Andrej Kiska a Igor Matovič, narkoman a podozriví z obchodovania s drogami ako Boris Kollár a Michal Truban, pozemkový špekulant Richard Sulík či privatizačné dieťa a vymetač politických strán Miroslav Beblavý, brániť všetkými dostupnými prostriedkami a návrh na vyslovenie nedôvery považuje za absolútne neopodstatnený, účelový a predovšetkým smiešny,” povedal Fico. Jeho stanovisko agentúre SITA zaslal hovorca Smeru-SD Ján Mažgút.

Jankovská po zadržaní mobilného telefónu odcestovala na plánovanú dovolenku a zatiaľ nereagovala na otázky agentúry SITA, či odíde zo svojho postu. Minister spravodlivosti Gábor Gál uviedol, že v prípade potvrdenia neoficiálnych informácií orgánmi činnými v trestnom konaní, podá okamžitý návrh na odvolanie štátnej tajomníčky. K odstúpeniu z tohto postu Jankovskú vyzvala aj prezidentka SR Zuzana Čaputová. Pellegrini v pondelok 26. augusta odmietol hysterické výkriky, že vláda niekoho kryje alebo že vláda nekoná. Vyzval k odmietnutiu tých, ktorí na tejto téme kanibalizujú. „Je tenká čiara medzi verbálnym a skutočným útokom,” povedal. Ako dodal, nechce a nemôže ako predseda vlády SR zasahovať do vyšetrovania. V prípade Moniky Jankovskej disponuje iba informáciou, že NAKA ju požiadala o poskytnutie mobilného telefónu. „Ak nevieme, kde je pravda, nevynášajme súdy na základe novinových titulkov. Ak sa previnila voči tomu, ako má konať vysoká štátna úradníčka, zaujmem k tomu rázny postoj tak, ako som to urobil vždy doteraz,” povedal Pellegrini. Je presvedčený, že je na Jankovskej zvážení, či táto situácia pomáha jej alebo strane, ktorá ju do vysokej funkcie nominovala.

— SITA

Našli ste chybu? Napíšte nám na

Prečo vznikol Denník S

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...

Penta zasahuje do volieb. Cenzuruje inzeráty, tvrdí OĽaNO

Penta zasahuje do volieb. Cenzuruje inzeráty, tvrdí OĽaNO

Vydavateľstvo News and Media Holding zasahuje do volieb, keď cenzuruje inzeráty hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti. Na dnešnom tlačovom brífingu to uviedol líder hnutia Igor Matovič. Podľa jeho slov malo záujem OĽaNO inzerovať v médiách, ktoré z..