Známy liberálny politik: Európa míňa na obranu trikrát viac ako Rusi. Ale možno by sme sa neubránili

Ilustračný obrázok (Zdroj: Pixabay.com)

Tri týždne pred voľbami do Európskeho parlamentu sa vo Florencii konala debata kandidátov, na ktorej opäť zazneli požiadavky na vytvorenie spoločnej celoeurópskej armády. Bývalý predseda belgickej vlády a liberálny europoslanec Guy Verhofstadt (ALDE) na konferencii uviedol, že je nutné vytvoriť európsku armádu, a to v priebehu niekoľkých rokov. Súčasná organizácia spoločnej armády je podľa neho iba strata peňazí.

Okrem zástupcu európskych liberálov Verhofstadta sa na florentskej konferencii zúčastnili aj centrista Manfred Weber (EPP), zástupca eurosocialistov Frans Timmermans (PES) a členka európskej strany zelených Ska Kellerová (EFA). V debate to iskrilo najmä pri téme spoločnej armády.  

Kým Kellerová a Timmermans boli voči tomuto plánu skeptickí, Weber a Verhofstadt sa zhodli na tom, že spoločná armáda je nutná a musí byť vytvorená čo najskôr. Poslední dvaja menovaní našli spoločnú reč aj v téme vybudovania európskeho orgánu, ktorý by mal podobne ako americký Federálny úrad pre vyšetrovanie (FBI) právo zasahovať a vyšetrovať vo všetkých členských štátoch EÚ. 

„Európska FBI“ je však ešte vzdialenejší projekt ako plánovaná spoločná európska armáda, ktorú treba podľa belgického expremiéra vybudovať najneskôr do roku 2024. To ako funguje súčasná spoločná ochrana priestoru Európskej únie je podľa belgického expremiéra mimoriadne neefektívne. 

Najväčšia strata peňazí

Verhofstadt v debate nešetril kritikou do vlastných radov, teda radov eurokratov. „Najväčšia strata peňazí v Európskej únii je armáda, tak ako ju v súčasnej dobe organizujeme. Míňame v Európe dokopy takmer polovicu toho, čo Američania a trikrát toľko čo Rusi, ale nie som si istý, že by sme boli schopní Rusov zastaviť,“ povedal bývalý predseda vlády Belgicka. 

Verhofstadt je jedným z eurokratov, ktorí by chceli, aby vznikla čo najskôr celoeurópska armáda, v ktorej by slúžilo 20-tisíc ľudí z členských krajín EÚ. 

Holandský kandidát na europoslanca Frans Timmermans počas rozpravy vo Florencii vyhlásil, že projekt spoločnej európskej armády je nereálny. Timmermans, ktorý bol holandským ministrom zahraničných vecí vyzval Verhofstadta, aby nesľuboval niečo, čo nemôže splniť. Dodal, že podľa neho každý predsa vie, že euroarmáda nebude v blízkej budúcnosti realitou. 

Verhofstadt: EÚ v skutočnosti neexistuje

Z úst belgického expremiéra zaznela počas debaty aj ďalšia zaujímavá myšlienka venovaná budúcnosti Európskej únie ako celku. Verhofstadt vyhlásil, že sú potrebné ďalekosiahle reformy základných princípov EÚ.  

„EÚ dnes v skutočnosti vlastne neexistuje. Je to stále iba konfederácia národných štátov, ktorá sa rozhoduje predovšetkým jednomyseľne a ktorá vždy koná príliš málo a neskoro, keď sa niečo deje. … Nasledujúcich 5 rokov preto nebude o tom či dokážeme zmeniť niečo málo tu a niečo málo tam. Bude to 5-ročné obdobie na to, aby sme túto povahu EÚ zmenili a urobili z nej skutočnú Európsku úniu,“ vyhlásil Verhofstadt. 

O budúcnosti Európskej únie bude nasledujúcich 5 rokov rozhodovať Európsky parlament a komisia v novom zložení, ktoré si Európania zvolia v poslednom májovom týždni. Na Slovensku si budeme svojich europoslancov voliť 25. mája.

— Tím Denník S

Našli ste chybu? Napíšte nám na

Prečo vznikol Denník S

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...