Beblavého, ako jeden zo symbolov masovej privatizácie, trápi veľký vplyv Penty

Miroslav Beblavý (Zdroj: SITA)

Líder strany Spolu – Občianska demokracia, sa v rozhovore s redaktorkou denníka Pravda posťažoval na redukujúci sa vplyv štátu na oblasť nemocníc a zdravotných poisťovní. V časoch, kedy sa voči rozpredaju štátneho majetku súkromníkom mohol minimálne účinne ohradzovať, však mlčal.

Miroslav Beblavý pochádza z rodinného prostredia, do ktorého natiekli finančné zdroje aj vďaka neregulovanej alebo zle spravovanej privatizácii. Jeho politické začiatky sa spájajú s menami ako Ľudovít Kaník či Mikuláš Dzurinda, čo boli hlavní proponenti pravicovo-liberálnych makroekonomických riešení. Bol súčasťou kabinetu namočeného v Gorile. A sám krátko po prelome milénií pôsobil ako štátny tajomník na Ministerstve práce, sociálnych vecí a rodiny SR.

Napriek tomu dnes prejavuje aj takéto názory. „Povieme, že v zdravotníctve žiadna skupina, žiadny vlastník nemôže vlastniť poisťovňu aj poskytovateľov – teda nemocnice, polikliniky – to znamená, že si musí vybrať. Aj Penta si bude musieť vybrať. Lebo dnes práve to, že má takú obrovskú moc na všetkých stranách znamená, že ovláda zdravotníctvo, často viac než štát.”

Hoci Beblavý samotný nebol v pozícii, kedy takpovediac pečiatkoval vtedajšie reformy, nie je známe, že by sa zo svojho dôležitého postu voči vtedajšiemu trendu akokoľvek ohradzoval. Naopak, dnes je vo všeobecnosti vnímaný ako plod vtedajšieho štýlu vedenia politiky s ideologickým kompasom od SDKÚ.

“To, čo máme v tejto chvíli, ešte nie je situácia, kde by jedna skupina mohla ovládať túto krajinu, napríklad ako v Českej republike je to cez médiá pána Babiša, ale ak sa napríklad podarí Pente, alebo niekomu inému kúpiť veľkú televíziu Markíza, alebo niečo podobné, tak potom tá koncentrácia môže byť nebezpečná,” pokračuje „nový“ politik a jeden by sa nestačil čudovať.

Sem sa takisto hodí vsuvka, že Beblavého strana dostala v súvislosti s eurovoľbami dar 15-tisíc eur od akciovej spoločnosti, ktorá s Pentou spoluvlastní Petit Press, vydavateľstvo denníka SME.

Reči o rozkvete biznisu Penty v sektore zdravotníctva v roku 2002-2006 za bačovania Rudolfa Zajaca pritom naozaj nie sú konšpiráciou. Toho času sa stala dominantným hráčom a dnes vlastní poisťovňu Dôvera, sieť nemocníc Svet zdravia, lekárne Dr. Max a čelila podozreniam zo snahy o kontrolu kompetentného ministerstva.

Bolo by ale chybou myslieť si, že dnes Beblavý precitol alebo naopak zázračne pričuchol k etatizmu. On len jednoducho chápe, že veci sa takpovediac vymkli kontrole a bez obligátnych výčitiek voči oligarchii by sa dnes politický triumf nedostavil.

Tá póza urputného bojovníka proti finančným skupinám odtrhnutým z reťaze ale naozaj nie je uveriteľná.

Lebo pamäť slúži a mnohí vedia, kto stál s kolegami na začiatku nešťastného príbehu, pán Beblavý.

— Tomáš Dugovič

Našli ste chybu? Napíšte nám na

Prečo vznikol Denník S

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...

PS/Spolu je ohrozením liberálnej demokracie. A nie je to vtip

PS/Spolu je ohrozením liberálnej demokracie. A nie je to vtip

KOMENTÁR Slovensko stojí na križovatke dejín, z ktorej môže vzísť ako súčasť novej vlády aj koalícia strán, ktorá popiera mnohé z ťažko vybojovaných slobôd – PS/Spolu. Hoci sa môže laickému pozorovateľovi javiť ako vrcholový produkt liberálnej demokracie, v skutočnosti pre ňu..