„Homosexuálny“ gén neexistuje, ukazuje masívna štúdia

DNA Ilustračný obrázok (Zdroj: Pixabay.com)

Genetické faktory, ktoré vplývajú na sexuálnu orientáciu človeka sú málo preskúmanou oblasťou a množstvo vedcov verí, že genetika hrá v tomto smere dôležitú úlohu. To je síce pravda, ale najnovšia rozsiahla štúdia dokazuje, že neexistuje jeden samostatný gén, ktorý by „zapínal“ homosexualitu. Neznamená to, že gény na sexuálnu orientáciu vplyv nemajú, významnú rolu pri jej formovaní však môže hrať aj prostredie.

Homosexuálna orientácia sa dá pozorovať napríklad u dvojičiek a opakuje sa v rodinách po generácie, ale doposiaľ neexistovali presnejšie štúdie, ktoré by genetický vplyv dokazovali, pretože vedci pracovali len s pomerne malými skupinami dobrovoľníkov ochotných podeliť sa o svoj intímny život.

Nová štúdia však skúmala oveľa väčší počet účastníkov a jej výsledky sú štatisticky spoľahlivejšie ako v minulých prípadoch, keď vedci pracovali s menšími skupinami dobrovoľníkov. Doposiaľ najväčšia genetická štúdia sexuálnej orientácie je založená na výsledkoch genetických testov a odpovedí od takmer pol milióna ľudí z Veľkej Británie a Spojených štátov.

470-tisíc účastníkov štúdie poskytlo nielen svoj genetický materiál, ale aj odpovede na otázky spojené s ich sexuálnym životom, predstavami, príťažlivosťou a sexuálnou identitou.

„Pre lepšiu predstavu, mali sme k dispozícii približne 100-násobok dát, ako pri predošlých štúdiách o tejto problematike,“ uviedla Andrea Gannaová, ktorá bola medzi vedúcimi autormi štúdie. Gannaová je vedeckou pracovníčkou na Inštitúte molekulárnej medicíny vo Fínsku a na Harvard Medical School.

Žiaden „gej“ gén nie je

Autori štúdie napriek obrovskému množstvu dát od státisícov dobrovoľníkov nenašli jeden konkrétny gén, ktorý by bol priamo spojený s príťažlivosťou voči rovnakému pohlaviu. Päť genetických variant sa však zdalo byť podľa vedcov významne prepojených na sexuálnu orientáciu a tisícky ďalších na ňu vplývajú v menšej miere.

V závere vedci ale nenašli žiadne konkrétne genetické vzorce, ktoré by predurčovali sexuálnu orientáciu človeka. Štúdia dokazuje, že existujú isté genetické predispozície na to, ako sa budú ľudia správať pri výbere partnera, ale na to má vplyv okrem genetiky aj prostredie. Tak je to však podľa vedcov aj v prípade ďalších ľudských vlastností, ako je napríklad výška.

Podľa odhadov praktikuje homosexuálny styk, či už príležitostne alebo pravidelne, približne 2 až 10 percent svetovej populácie.

Biologické faktory, ktoré ovplyvňujú sexuálnu orientáciu sú do veľkej miery stále nepreskúmané. Mnohí vedci upozorňujú na to, že homosexualita sa opakovane generačne objavuje v rodinách aj u identických dvojčiat, takže vplyv genetiky môžeme predpokladať. Nevieme však, nakoľko významné sú genetické faktory a akú dôležitú rolu hrá prostredie, v ktorom človek vyrastá. Najnovšia pritom dokazuje, že neexistuje jeden jediný konkrétny gén, ktorý by z človeka robil homosexuála.

— Tomáš Pilz

Našli ste chybu? Napíšte nám na

Prečo vznikol Denník S

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...

Iránci si volia parlament

Iránci si volia parlament

V Iráne sa v piatok konajú parlamentné voľby, ktoré favorizujú konzervatívcov. O kreslo v 290-člennom parlamente sa uchádza..