Najviac utláčaní sú kresťania. Na vine je aj politická korektnosť, hodnotí britský minister

Ilustračný obrázok (Zdroj: Pixabay.com)

Náboženské prenasledovanie kresťanov sa v niektorých častiach sveta blíži genocíde. Vyplýva to zo štúdie, ktorú dal vypracovať britský minister zahraničných vecí Jeremy Hunt. Podľa neho je za tento stav čiastočne zodpovedná súčasná „politická korektnosť“.

Hunt počas návštevy Etiópie vyhlásil, že mnohé štáty „zaspali na stráži“, keď dovolili šíriť nenávisť a prenasledovanie kresťanov. Podľa britského ministra zahraničných vecí je preto potrebné okamžite prijať opatrenia, aby sa tento narastajúci trend prenasledovania kresťanov zastavil. 

Šéf britskej diplomacie varuje, že v mnohých častiach sveta sa vládam nedarí zastaviť perzekúcie kresťanského obyvateľstva a z kresťanov sa tak stala najviac prenasledovaná skupina veriacich na svete.

Štúdia, ktorú na pokyn šéfa britskej diplomacie vedie biskup z Truro Philip Mounstephen, zatiaľ nie je úplne hotová, ale jej predbežné závery sú už jasné: Náboženským prenasledovaním trpí každý tretí veriaci a najviac utláčanou náboženskou skupinou na svete sú práve kresťania. 

Kresťanstvo sa vytráca

Štúdia ďalej uvádza, že v niektorých častiach sveta už dnes hrozí úplné vymiznutie kresťanstva. Napríklad na palestínskych územiach tvoria dnes kresťania už menej ako 1,5% populácie a rapídny pokles kresťanskej populácie sa dá pozorovať aj v ďalších krajinách. Ešte pred rokom 2003 žilo v Iraku 1,5 milióna kresťanov. Dnes ich v tejto blízkovýchodnej krajine žije menej ako 120 000. 

„Fakty dokazujú nielen geografické šírenie prenasledovania kresťanov, ale aj narastajúcu intenzitu a krutosť útokov. V niektorých regiónoch sveta sa úroveň a povaha prenasledovania blíži k medzinárodnej definícii genocídy prijatej OSN,“ píše biskup Mounstephen v priebežnej správe k štúdii.

Britský minister zahraničných vecí Jeremy Hunt počas týždňovej pracovnej ceste po afrických krajinách pripomenul útok na Srí Lanke, ktorý zasiahol celý svet práve v čase najväčších kresťanských sviatkov na Veľkú noc. 

Atmosféra politickej korektnosti

Hunt hovoril aj o koloniálnej ére a chápaní kresťanstva ako náboženstva kolonizátorov. „Kresťanskí misionári boli vždy niečo kontroverzné a myslím si, že niektorých ľudí odradili od náboženstva,“ vyhlásil šéf britskej diplomacie. 

„To na čo sme v atmosfére politickej korektnosti zabudli je fakt, že tí kresťania, ktorí najviac trpia prenasledovaním patria k najchudobnejším ľuďom na svete. Na Blízkom východe tvorili kresťania 20% populácie, teraz je to 5%,“ pripomenul Hunt. 

Dôvodov, pre ktoré sú kresťania najprenasledovanejšou náboženskou skupinou, vidí britský minister zahraničných vecí viacero a dodáva, že všade na svete sú tieto dôvody trochu iné. „Osobne si myslím, že je to čiastočne vina politickej korektnosti, pre ktorú sme sa tejto téme vyhýbali,“ vyhlásil šéf britskej diplomacie, ktorý sa sám hlási ku kresťanstvu. 

Na štúdiu reagovala aj viceprezidentka Výboru zástupcov britských židov Marie van der Zylová. „Či už ide o autoritárske režimy alebo bigotnosť maskovanú pod rúškom náboženstva, štúdie ako je táto nám pripomínajú, že je mnoho regiónov, kde kresťania čelia desivému násiliu, týraniu a zneužívaniu,“ uviedla van der Zylová.  Finálne závery štúdiu vytvorenej na objednávku britského ministerstva zahraničných vecí zverejnia ešte toto leto.

— Tím Denník S

Našli ste chybu? Napíšte nám na

Prečo vznikol Denník S

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...

Rakvy s obeťami COVID-19 vo Švédsku by mali byť označené

Rakvy s obeťami COVID-19 vo Švédsku by mali byť označené

Pohrebníctva vo Švédsku sa dohodli, že rakvy s obeťami ochorenia COVID-19 by mali byť označené špeciálnym symbolom, aby ich neotvárali. Panujú medzi nimi obavy, že takýto zosnulý môže byť stále nákazlivý. Oznámilo to združenie švédskych pohrebných ústavov, ktoré..