Odmietnutý Fico opozícii: Kiska, Matovič, Sulík, Hlina… Vážne si myslíte, že takáto zostava vydrží dlhšie ako vláda Radičovej?

Robert Fico (Zdroj: SITA)

Expremiér a predseda vládnej strany Smer-SD Robert Fico sa tvrdo pustil do slovenskej opozície ako celku. Vo videu, ktoré zverejnil na svojom oficiálnom facebookovom profile nerozlišuje medzi zavedenými a novými opozičnými stranami a všetky viní z toho, že sa takmer rok pred parlamentnými voľbami dohadujú na podobe budúcej vlády a vylučujú iné politické subjekty zo spolupráce. Predseda SaS Richard Sulík reagoval vlastným videom a Ficovi nič nedaroval.

„Toľko politickej infantilnosti, akú dnes opozícia ponúka, ako alternatívu som pohromade nikdy nevidel, ale teraz k tej infantilite alebo hlúposti a naivite opozície,“ vraví Fico v úvode záznamu a pripomína svoje dlhoročné politické skúsenosti. 

Expremiér vyzýva predstaviteľov opozičných zoskupení, aby prestali ľuďom tvrdiť, že vznikne vláda, v ktorej budú napríklad dosluhujúci prezident Andrej Kiska, ktorý zakladá vlastnú stranu či líder hnutia OĽaNO Igor Matovič. Oboch pánov Fico aj tento krát označil za vyhlásených daňových podvodníkov. 

„Pridajte k tomu ešte mená ako sú pán Sulík, pán Hlina či pán Beblavý a úprimne si odpovedzte, ako chcete vládnuť, veď sa nedohodnete ani na mieste stretnutia. To si vážne myslíte, že v takejto zostave vydržíte dlhšie, ako vláda Ivety Radičovej?“ kladie Fico otázku opozičným lídrom. 

Vážená opozícia a pán Kiska

Fico ďalej označil za infantilné vopred vylučovať niektoré politické strany z povolebnej spolupráce. „Smeru v opozícii by ste sa mali, vzhľadom na jeho skúsenosti a program, báť ako čert kríža,“ varuje expremiér súčasných opozičných lídrov. 

Expremiér sa zastáva aj práce predsedu vlády Petra Pellegriniho, ktorý však sám povedal, že nie je práve nadšený z toho, že síce stojí na čele vlády, ale nepredsedá strane Smer. Pripomenul tiež plánované stretnutie Pellegriniho s prezidentom Donaldom Trumpom. 

„Vážená opozícia aj pán Kiska, je hlúpe domnievať sa, že budete určovať, kto bude reprezentovať iné politické strany,“ povedal Fico a pripomenul, že nová koalícia vznikne až po budúcoročných parlamentných voľbách na základe výsledku volieb. 

Sulíkova odpoveď: Pozdravujem politického stroskotanca

Na video, ktoré Robert Fico zverejnil na Facebooku reagoval na tej istej platforme aj jeho politický rival, líder opozičnej SaS Richard Sulík a nedával si servítky pred ústa. 

„Pozdravujem politického stroskotanca Roberta Fica,“ vraví Sulík hneď v úvode videa. Predseda SaS síce súhlasí s Ficovým vyhlásením, že nie je možné vylučovať politické strany zo spolupráce, ale dodáva, že podľa neho „Smer nie je legitímna politická strana“. 

„Smer je zločinecká organizácia založená z čiernych peňazí oligarchov, ktoré ste vy pán Fico, zháňali vlastnou hlavou,“ odkazuje Sulík expremiérovi v reakcii na jeho kritiku voči opozícii. Vo videu nasleduje krátky zvukový záznam. Ide o známu nahrávku, v ktorej podľa hlasu hovorí Robert Fico o tom ako zarobil peniaze pre stranu vlastnou hlavou.

Nasleduje zostrih Ficových vystúpení, medzi ktorými je aj to, keď sa predseda Smeru pýtal verejne prezidenta, prečo sa na návšteve USA stretol v New Yorku aj s podnikateľom Georgeom Sorosom. Rovnako SaS pripomína aj vyjadrenie o „špinavých protislovenských prostitútkach“, ktoré Fico svojho času adresoval časti slovenských novinárov. Nechýba ani staršie vyjadrenie expremiéra, v ktorom prezidenta Kisku označil za daňového podvodníka a na záver zaznievajú Ficove slová z roku 2009, keď sa vyjadril, že v roku 2014 už nebude v politike.  „Veru tak pán Fico, mali ste sa držať vašich vlastných zámerov a dnes ste nemuseli byť na smiech celému národu,“ odkazuje Sulík Ficovi na záver krátkeho videa.

— Tím Denník S

Našli ste chybu? Napíšte nám na

Prečo vznikol Denník S

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...