Lov na Bélovho mačkopsa

Béla Bugár (Zdroj: SITA)

Most-Híd sa nedohodol so svojím konzervatívnym klonom SMK na volebnej koalícii. Predstava kandidátky delenej 50/50, ktorú SMK navrhovala, bola pre Bélu Bugára neprijateľná. Strane tak nezostáva nič iné, než v budúcich voľbách krvopotne súperiť o hlas vidieckeho maďarského voliča. A aby toho nebolo dosť, vrásky na čele spravili Bugárovi aj progresívci.

Most na čele s Bugárom sa v posledných rokoch potáca na hranici zvoliteľnosti. Po dobrých výsledkoch v komunálnych a regionálnych voľbách však strana utrpela porážku v tých prezidentských a európskych.

Minimálne voľby do Európskeho parlamentu boli o nedisciplinovanosti voličov Mosta, čo potvrdzujú aj obavy zo zdieľanej kandidátky s SMK. Tým, že šlo o špecifické druhy volieb je veľmi ťažké hodnotiť súčasný výtlak strany, no celkový obraz nie je v tomto momente príliš pozitívny.

Preto bol Most otvorený spájaniu s SMK a podľa Bugárových slov rokuje aj s inými subjektami o možnej spolupráci. Faktom ostáva, že Most sa na rozdiel od SMK v posledných rokoch do parlamentu dostal. No situácia dnes môže byť úplné iná. Čo zrejme tušia mnohí členovia Mosta vrátane politického matadora Bélu Bugára.

Čo sa zmenilo oproti voľbám 2016

Oproti posledným voľbám Mostu uškodila koalícia so Smerom. Mnoho voličov nemôže zabudnúť Mostu tento krok. Tí sa orientovali na Most hlavne ako na pozostatok vlád Mikuláša Dzurindu, ktoré boli silno antismerácke.

Celkovo kauzy Smeru sa týkajú Mosta síce len okrajovo. No pri každej z nich bol vyvíjaný tlak najmä na Bugára, aby vládu položil. Most práve pri týchto kauzách utrpel personálne, keď mu postupne odchádzali špičky ako Lucia Žitňanská, alebo František Šebej.

Treba ale povedať, že Most mal na svojich rezortoch až do kauzy Moniky Jankovskej poriadok. Dokonca to vyzerá, že rezort dopravy po mnohých rokoch riadi človek, ktorý sa nestará najprv o tunelovanie a potom až o cesty.

Stratégia na mix kaviarenského voliča a maďarskej menšiny

Mostu koalícia so Smerom a SNS ubrala značnú časť liberálnych-mestských voličov, na ktorých sa strana zameriava. Tých mala uspokojiť skupinka liberálov okolo Žitňanskej, Šebeja a Róberta Ondrejcsáka.

Preto Mostu už nemusí pomôcť v posledných voľbách úspešná stratégia zameraná na maďarskú menšinu v regiónoch a liberálneho mestského voliča. Tento hybrid má totiž niekoľko systémových chýb. Snáď tou najciteľnejšou je prehlbujúci sa konflikt medzi liberálmi a konzervatívcami.

Ten v posledných voľbách podčiarkovala migrančná kríza, no dnes sa diskurz stáva omnoho sofistikovanejším a komplikovanejším. Do toho sa pridáva čierno-biele videnie sveta, ktoré hovorí o tom, že buď si mačka, alebo pes. Preto centristický mačkopes na štýl Béla Bugár, môže mať problém.

Bélov mačkopes

Problém Bélu Bugára sa v tomto prípade rozdeľuje na dva. Prvým je konzervatívne SMK na vidieku a druhým progresívno-liberálna koalícia PS-Spolu v mestách. V Moste si veľmi dobre uvedomujú silu SMK na tradičnom vidieku. Maďarská koalícia má značný vplyv aj na klérus a preto koalície s rôznymi liberálnymi osobnosťami za účelom získať mestského voliča môžu mať ťažké dôsledky na toho vidieckeho.

Naopak u mestského voliča prišlo k výraznému posunu. Mestám dnes dominuje koalícia PS-Spolu a preto ďalšie liberálne projekty sa môžu stretávať s problémom nájsť si miesto vo voličskom spektre. Do pozornosti treba dať aj snahu liberálnej koalície oslovovať Maďarov.

Tým sa už prihovárala aj Zuzana Čaputová a tento týždeň Progresívne Slovensko predstavilo svoju maďarskú platformu v Komárne. Prípadní liberálno-maďarskí voliči, ktorým nie je po chuti koalícia Mosta so Smerom, budú teda progresívcami oslovovaní aj v regiónoch.

Mostu taktika mačkopsa v momente, kedy sú jasne vytýčené frontové línie, pravdepodobne nebude stačiť. Koniec tohto stvorenia by síce znamenala aj koalícia s konzervatívnou a „orbánovskou“ SMK, lenže „aspoň“ by si tým bugárovci zabezpečili vstupenku do parlamentu.

Teraz im už zostáva len prekvapiť.

— Peter Števkov

Našli ste chybu? Napíšte nám na

Prečo vznikol Denník S

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...