Neuveriteľné? V americkom námorníctve celkom vážne hovoria o UFO. Čítajte, čo vraj pozorovali piloti

Ilustračný obrázok (Zdroj: Pixabay.com)

Vojenské námorníctvo Spojených štátov bolo prinútené vydať nové formálne pravidlá pre armádnych pilotov, aby mohli hlásiť aj stretnutia s neidentifikovateľnými lietajúcimi objektmi (UFO). Tie americká armáda označuje ako „nevysvetliteľné vzdušné fenomény“ a podľa denníkov Politico a Washington Post dochádza k takýmto stretnutiam tretieho druhu stále častejšie. Svedčia o tom výpovede aktívnych pilotov stíhačiek.

Politico pred nedávnom prinieslo správy o tom, že piloti vojenských lietadiel v USA od roku 2014 majú stále častejšie skúsenosti s tým, že počas rutinných letov nad územím Spojených štátov spozorujú „nevysvetliteľné vzdušné fenomény“. 

Túto informáciu už priznal aj hovorca amerického Úradu zástupcu náčelníka námorných operácií pre informačnú vojnu Joseph Gradisher. Ten pre denník Washington Post uviedol, že neidentifikovateľné lietajúce objekty (UFO) sa vo vzdušnom priestore Spojených štátov objavujú niekoľkokrát za mesiac. 

Z bezpečnostných dôvodov, je podľa Gradishera nutné preveriť všetky takéto hlásenia. „Chceme tomu prísť na kosť. Musíme určiť, kto je za tým, odkiaľ to pochádza a aké to má úmysly. Musíme nájsť spôsoby, ako zabrániť tomu, aby sa to opakovalo,“ uviedol hovorca amerického Úradu zástupcu náčelníka námorných operácií pre informačnú vojnu. 

Jedno z najlepších rozhodnutí

Bývalý starší spravodajský dôstojník Luis Elizondo denníku Washington Post povedal, že nové pokyny amerického námorníctva formalizujú proces, pri ktorom piloti nahlasujú spozorovanie UFO. Všetkými takýmito hláseniami sa po novom zaoberajú tými analytikov a námorníctvo sa snaží, aby vojaci, ktorí takéto prípady nahlásia neboli stigmatizovaní. 

Podľa Elizonda je zmena hlásení o UFO „jedným z najlepších rozhodnutí aké námorníctvo Spojených štátov spravilo za uplynulých desať rokov“. 

Aj bývalý asistent tajomníka obrany pre spravodajských zamestnancov pri senátnom spravodajskom výbore Chris Mellon si myslí, že je lepšie, keď existuje možnosť ako môžu piloti, vojaci a zamestnanci amerického vojenského námorníctva informovať o tom, že zahliadli neidentifikovateľné lietajúce objekty. 

„Neverím v bezpečnosť dosiahnutú ignoráciou,“ povedal Mellon s tým, že sa mu v radoch spravodajskej komunity nepozdáva nedostatok „zvedavosti a odvahy“. Mellone dokonca obvinil spravodajské služby USA zo zlyhania, pretože podľa neho nedokázali reagovať na stále častejšie hlásenia vojenských pilotov o stretnutiach s UFO. 

Blízke stretnutia tretieho druhu

Piloti, ktorí sú často vyštudovanými inžiniermi, vo viacerých prípadoch hlásili, že videli počas letov malé oválne predmety pohybujúce sa vo formácii alebo opísali lietajúce „vozidlá“ valcovitého tvaru.

Všetky tieto UFO majú jedno spoločné. Vojenskí piloti, ktorí ich zahliadli zhodne tvrdia, že tieto lietajúce plavidlá nevypúšťajú napriek svojej rýchlo žiadne splodiny ani nespôsobujú poryvy vetra. Všetky letecké motory na svete s výnimkou tých, ktoré poháňajú drony, dnes pritom vyžívajú spaľovací pohon a nie je preto možné, aby lietali bez vytvárania splodín. 

Mellon dodáva, že piloti, ktorí prišli do kontaktu s UFO sa pred prijatím nových regúl obávali podávať hlásenia, pre strach z toho, že by to mohlo negatívne ovplyvniť ich ďalší kariérny postup. A aj keď takéto prípady nahlásené boli, tak nebol záujem na tom, aby boli riadne vyšetrené. 

Piloti toho majú dosť

„Predstavte si, že spozorujete technologicky vyspelejší lietajúci objekt, ktorý nevidíte na radare, má bizarný tvar a nikto nevie odkiaľ sa vzal. To sa stáva na pravidelnej báze a nikto s tým nič nerobí,“ tvrdí Mellone a dodáva, že jednotlivé americké bezpečnostné agentúry nezdieľajú medzi sebou takéto informácie a preto nie je jasné, koľko takýchto prípadov sa skutočne deje. 

„Piloti toho už majú dosť a snažia sa pomôcť prebudiť zaspatý systém,“ povedal Mellone pre Washington Post. 

Až v roku 2017 americký Pentagón priznal existenciu Programu na identifikáciu pokročilých leteckých hrozieb (Advanced Aerospace Threat Identification Program/AATIP), ktorý funguje už od roku 2007. Program, ktorý stál celkovo 22 miliónov dolárov, bol pozastavený v roku 2012.  AATIP riadil spomínaný bývalý starší spravodajský dôstojník Luis Elizondo, ktorý tvrdí, že súčasné zmeny v hláseniach pilotov o UFO sú reakciou na požiadavky členov kongresu. Tí chceli byť totiž podrobnejšie informovaní o prípadných neidentifikovateľných hrozbách, ktoré by mohli narušiť bezpečnosť leteckého priestoru USA.

— Tím Denník S

Našli ste chybu? Napíšte nám na

Prečo vznikol Denník S

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...

Iránci si volia parlament

Iránci si volia parlament

V Iráne sa v piatok konajú parlamentné voľby, ktoré favorizujú konzervatívcov. O kreslo v 290-člennom parlamente sa uchádza..