Most-Híd a SMK volebnú koalíciu nevytvoria. A to nie je jediná zlá správa pre Bugára

Béla Bugár (Zdroj: SITA)

Maďarské strany Most-Híd a Strana maďarskej komunity (SMK) volebnú koalíciu nevytvoria. Ako na dnešnej tlačovej konferencii po rokovaní Republikovej rady Most-Híd informoval predseda strany Béla Bugár, posledné rokovania medzi stranami boli o dvoch podmienkach. Týkalo sa to požiadavky SMK, aby kandidačná listina bola zostavená 50 na 50 a návrhu, aby spoločnú kandidátku neviedol ani jeden predseda strany. „Čakali sme na výsledky predsedníctva SMK. Dostali sme informácie, že nebudú meniť názory a kandidačnú listinu chcú zostavovať napoly, teda 50 na 50. Na základe týchto rozhodnutí a týchto informácií potom Republiková rada strany Most-Híd tajným hlasovaním rozhodla, že spoločnú volebnú koalíciu so stranou SMK nevytvoríme. Snaha tam bola, no stroskotala. Dve strany sa nedokázali dohodnúť,“ priblížil Bugár.

To, že sporným bodom spoločných rokovaní bolo rozloženie kandidačnej listiny, potvrdil aj podpredseda strany Most-Híd Ábel Ravasz. „Keby išlo len o to, kto bude viesť kandidátku, možno by sme sa aj dohodli. Sporný bod však bol ten, aké percento budú mať strany na kandidátke. SMK to chceli rozdeliť pomerom 50 na 50 a tam bol ten najväčší bod úrazu, na ktorom sme sa nevedeli dohodnúť,“ objasnil Ravasz. Zároveň podotkol, že republiková rada schválila volebnú spoluprácu s Maďarskou kresťanskodemokratickou alianciou (MKDSZ-MKDA). „Sú veľmi zaujímavým spestrením toho, čo ponúka naša strana,” dodal podpredseda Mosta-Híd.

Strany Most-Híd a SMK už rokovali o možnej spolupráci 11. a 29. júla. „Počas prvého rokovania boli nastolené štyri možnosti – kandidovať samostatne, spoločná kandidatúra na kandidátke Mosta-Híd, vytvorenie novej volebnej strany alebo koalícia, na ktorú sa vzťahuje sedempercentné kvórum. Počas rokovania sa potvrdilo, že dve z týchto riešení nie sú reálne, a to spoločná kandidatúra na kandidátke Mosta-Híd a vytvorenie novej volebnej strany,” informovalo vtedy agentúru SITA tlačové oddelenie Mosta-Híd. Na druhom rokovaní 29. júla sa predstavitelia strán zhodli na tom, že ich spoločným cieľom je zabezpečenie parlamentného zastúpenia maďarskej komunity na Slovensku po voľbách v roku 2020. Delegácia strany Most-Híd prišla na stretnutie s pracovnou verziou dokumentu, ktorý načrtával možné podmienky spolupráce. Účastníci rokovania sa dohodli, že po tom, ako Republikové predsedníctvo SMK prerokuje predložený dokument, si znovu sadnú za rokovací stôl.

Ani rokovanie strán z 19. augusta neprinieslo odpoveď na otázku, či tieto strany pôjdu do parlamentných volieb spoločne. Počas rokovania diskutovali o 19 bodoch, zhodu nenašli na dvoch. SMK mala problém s osobou predsedu Mosta-Híd Bélu Bugára, čo po skončení rokovania potvrdil podpredseda Mosta-Híd Ábel Ravasz. Podľa neho voliči oboch strán vnímajú, že voľby sú blízko a chcú vedieť, či strany zabojujú o ich hlasy zvlášť, alebo v koalícii.

Maďarská platforma progresívcov

Zlé správy tým však pre Bélu Bugára nekončia. Vznik maďarskej platformy dnes totiž ohlásilo Progresívne Slovensko. Ako agentúru SITA informoval hovorca strany Ľubomír Ondrejkovič, maďarská menšina na Slovensku stojí pred mnohými špecifickými výzvami, ktoré chce Progresívne Slovensko pomôcť riešiť a posunúť celú komunitu a región dopredu. „V mnohých oblastiach žijú komunity viac vedľa seba, než spolu. Sme presvedčení, že je čas prekonať starý nacionalizmus a etnické vnímanie politiky. O problémoch a riešeniach pre maďarskú komunitu nemôžu hovoriť len maďarské strany. Naopak, progresívne hnutie, musí byť miestom, kde každý občan a občianka našej krajiny nájde miesto,“ priblížila strana dôvody založenia platformy.

Predseda strany Michal Truban uviedol, že PS je od začiatku hnutie, ktoré chce reprezentovať všetkých obyvateľov Slovenska. „Nie sú to len slová. Už počas kampane prezidentky Zuzany Čaputovej či eurovolieb sme ukázali, že záujem o maďarskú komunitu myslíme vážne. Založenie maďarskej platformy je ďalším krokom týmto smerom,” povedal pri podpise deklarácie Truban.

Táto platforma bude miestom pre členov PS maďarskej národnosti a členov z južného Slovenska, ktorí sa o tento región zaujímajú. Bude aktívne otvárať témy a predstavovať riešenia pre región a komunitu. „Chceme, aby sa každý občan tejto krajiny cítil na Slovensku doma, to znamená vzájomný rešpekt k jazyku, kultúre a možnosť ju reálne a aktívne rozvíjať. No je to aj o ekonomickom rozvoji, nemusím hovoriť o tom, že južné Slovensko je región, na ktorý sa často zabudlo. Žiaľ, často aj z nacionalistických dôvodov. To sa musí skončiť,“ dodal Truban.

— SITA, Denník S

Našli ste chybu? Napíšte nám na

Prečo vznikol Denník S

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...