Trump vyvolal hádku na samite krajín G7. Spomenul obnovenie členstva Rusku

Donald Trump (Zdroj: SITA)

Obnovenie skupiny G8 je v nedohľadne. Prezident USA Donald Trump uviedol, že by bolo lepšie, keby Rusko bolo znova jej súčasťou. Predstavitelia ostatných členských krajín zoskupenia G7 však nesúhlasia. Tí sa stretli na samite vo Francúzsku a Trump svojim návrhom na opätovné prijatie Ruska vyvolal pri otváracej večeri spor.

Ostatné členské krajiny zastavili Rusku členstvo v skupine G8 v roku 2014 za zasahovanie do vnútropolitických záležitostí na východe Ukrajiny a anexiu Krymu.

Najmocnejšie štáty sveta sa od vtedy stretávajú vo formáte G7, ale Trump pár dní pred samotným samitom navrhol, aby sa Rusko stalo znova súčasťou skupiny. „Myslím, že by bolo dobré mať Rusko späť (v G8). Bolo by to dobré pre svet a myslím si, že by to bolo dobré pre Rusko aj Spojené štáty,“ vyhlásil Trump.

Svoj návrh predniesol americký prezident znova aj počas pracovnej večere na samite G7 v Biarritz, ale nestretol sa s podporou svojich kolegov, ktorí argumentovali tým, že zoskupenie najmocnejších krajín sveta by malo zostať združením liberálnych demokratických štátov. Trump podľa prítomných diplomatov s takouto argumentáciou nesúhlasil a vypukla búrlivá debata.

Rodina liberálnych demokracií

Šéf Bieleho domu vraj trval na tom, aby bol ruský prezident Vladimir Putin znova pozývaný na stretnutia a obnovila sa tak skupina G8.

Spomedzi prítomných však súhlasil s Trumpom len dosluhujúci taliansky premiér Giuseppe Conte. Predseda japonskej vlády Šinzó Abe zostal v tomto smere neutrálny. Proti sa vraj postavili britský premiér Boris Johnson, nemecká kancelárka Angela Merkelová, predseda Európskej rady Donald Tusk, kanadský premiér Justin Trudeau aj francúzsky prezident Emmanuel Macron.

„Väčšina lídrov sa zhodla na tom, že G7 by mala byť akousi rodinou, klubom, komunitou liberálnych demokracií a pre tieto a ďalšie dôvody podľa vlastných slov nemôžu dovoliť, aby sa prezident Putin, ktorý tieto hodnoty nereprezentuje, vrátil späť,“ povedal o zákulisí samitu G7 nemenovaný diplomat pre denník the Guardian.

Na samite aj o klíme, ale bez Trumpa

Lídri skupiny krajín G7 v nedeľu uviedli, že sú pripravení pomôcť Brazílii s bojom proti požiarom v amazonskom regióne, ako aj s nápravou škôd napáchaných prírodným živlom.

Francúzsky prezident Emmanuel Macron povedal, že lídri sa blížia k dosiahnutiu dohody, ktorá bude podľa jeho slov zahŕňať technické i finančné mechanizmy pomoci, „aby sme mohli pomôcť tým najefektívnejším možným spôsobom“.

Kancelárka Angela Merkelová uviedla, že keď sa požiare podarí uhasiť, bude jej krajina hovoriť s Brazíliou o zalesnení. „Samozrejme (je to) brazílske územie, ale máme tu otázku dažďových pralesov, čo je skutočne globálna otázka,“ povedala. „Zasiahnuté sú pľúca celej Zeme, a preto musíme nájsť spoločné riešenie,“ zdôraznila.

Brazílsky prezident Jair Bolsonaro v piatok oznámil, že armáda poskytne 44-tisíc vojakov na boj proti požiarom v Amazonskom pralese. Bolsonaro sa pre požiare v Amazónii ocitol pod narastajúcim tlakom zo strany medzinárodného spoločenstva. Amazonský prales produkuje obrovské množstvo kyslíka a je považovaný za kľúčový v úsilí obmedziť globálne otepľovanie.

O požiari v Amazónii sa na samite G7 hovorilo v rámci diskusie o klimatických zmenách, na ktorú však Trump osobne neprišiel a poslal na ňu len svojich poradcov.

— Tomáš Pilz

Našli ste chybu? Napíšte nám na

Prečo vznikol Denník S

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...