Exminister Palko o kauze Kočner: Opozícia a média nie sú seriózne

ROZHOVOR Treba si položiť otázku, prečo si Marian Kočner takú siahodlhú komunikáciu archivoval. V prípade niektorých správ ako keby sám sebe dokazoval vlastný význam. V prípade druhých si ublížil pred vyšetrovateľmi. Nezabúdajme na fakty, ktoré nesvedčia o príbehu geniálnej chobotnice ovládajúcej štát, hovorí v rozhovore pre Denník S exminister vnútra Vladimír Palko.

Sú úniky z komunikácie Mariana Kočnera správou o stave republiky?

V istom zmysle áno. Ale druhým dielom správy je aj reakcia na tieto úniky zo strany politikov a médií. Kočner z tých správ na mňa pôsobí ako skúsený gauner v obchodných akciách. Je za tým cítiť snahu o scelebritnenie.

Dnes je to človek obvinený z mnohých závažných trestných činov vrátane vraždy, ktoré majú charakter organizovaného zločinu. Typickou charakteristikou príslušníkov organizovaného zločinu je snaha o to stať sa celebritami. Je to až učebnicové, že ľudia ako Kočner chcú byť videní v médiách.

A tým sa legitimizovať…

Áno, nebyť podsvetím, ale na povrchu. V žiari reflektorov. Samozrejme, stretávať sa s politikmi, vplývať na nich. Z tej komunikácie sa mi zdalo, že takto chce Kočner zapôsobiť na Alenu Zsuzsovú – chcel pred ňou vyzerať dobre, vplyvne, aby ju naďalej presviedčal k spolupráci v pochybných akciách.

Takže to vyzerá ako chvastanie sa?

Do istej miery je to aj chvastanie sa. Samozrejme, to, čoho bol schopný, je hrozná realita. Ale spôsob, akým hovoril o politikoch poznám aj osobne v nevinnejších formách. Niekedy som napr. ešte ako politik zistil, že istí ľudia pri hovorení o mne používajú moje krstné meno, akoby sme boli vo dôvernom styku, čo sme pritom nikdy neboli.

Kočnerova komunikácia je teda správou o stave Slovenska v akom zmysle?

Sú tu dve roviny. Robert Fico a jeho minister vnútra Robert Kaliňák sú zodpovední za to, že niekto mohol v policajných databázach lustrovať Jána Kuciaka. Fico vytvoril klímu „anything goes“, teda všetko sa dá. Tajomník Bezpečnostnej rady SR Viliam Jasaň a Ficova poradkyňa Mária Trošková boli prepojení s Antoninom Vadalom, o ktorom sa vedelo, že je závadová osoba. Premiér býval v byte pochybného podnikateľa. Ale akože všetko je v poriadku…

Podnikateľsky Fico vytvoril prostredie, v ktorom sa darilo tým, ktorí zaplatili. Z osobného kontaktu s podnikateľmi viem, že buď zaplatíš, čím sám seba ohrozíš, lebo to pred prípadnou kontrolou nebudeš vedieť zdokladovať, alebo úplne opustíš nejaké odvetvie. Poznám podnikateľov, ktorí presne z tohto dôvodu skončili v stavebníctve.

K tej klíme patrí aj popieranie tohto všetkého, klamstvá.

Napríklad?

Strašenie, že demonštranti po vražde Kuciaka napadnú dlažobnými kockami vládne budovy.

A reči o Sorošovi v pozadí protestov?

Nazvime to nesprávna hra Sorošovskou kartou. George Soroš je nebezpečný človek, ktorý šíri za svoje peniaze protirodinné ideológie. To je pravda a musí sa o tom hovoriť, ale nie je to človek, ktorý po telefóne riadi štátne prevraty v strednej Európe.

Fico tým v postate Sorošovi pomáha. Keď súdnemu človeku poviete niečo, čo nie je pravda, nemôžete sa čudovať, keď po prekuknutí tohto klamstva si povie, že Soroš je úplne nevinný. Čo ale naozaj nie je.

K tej klíme bezstarostnosti vytvorenej Ficom ale patrilo aj nekonečné držanie policajného prezidenta Tibora Gašpara vo funkcii, ktorý bol za stav v polícii zodpovedný. V tomto zmysle je kritika Ficovej vlády absolútne správna a bolo dobré, že Fico odišiel. Bohužiaľ, vedie sa útok na Fica aj v druhej rovine, ktorá je vo svojej podstate hysterická. A to keď sa z Kočnera vyrába obraz človeka, ktorý akoby riadil štát. To je úplne absurdné.

Čo konkrétne máte na mysli?

Niektoré veci si Kočner dokázal kúpiť, ale keď Andrej Kiska, Progresívne Slovensko či KDH hovoria, že koaliční politici sú Kočnerovi politici, to je absurdné. Alebo keď sa dokonca kritizuje Richard Sulík za stretnutie s Kočnerom z roku 2010. Sulík sa za to stokrát ospravedlnil a nemyslím si, že by sa tam na niečom zlom dohodli (smiech).

Vytvára sa obraz, že Kočner prehovoril Most, aby zostal v koalícii alebo dokonca riadil kotlebovcov.

S kotlebovcami je to úplná hlúposť a to namáčanie Bugára, že na Kočnerov popud zachraňoval Ficovu vládu, tiež. Liberálne prostredie, ktoré toto šíri, Bugára a Most-Híd do roku 2016 podporovalo ako slušnú alternatívu. Ja som v tom čase už dávno vedel, že majú problém s korupciou a klientelizmom. Lenže teraz fabulujú proti nemu nezmysly. Bugár sa mal s Kočnerom dohodovať na nejakej vláde…

Samozrejme, Bugár sa značne skompromitoval za to čo Ficovej vláde všetko toleroval. Ale bol to Bugár, ktorý zvrhol aj Fica aj Kaliňáka. Ide teda o nepravdivé hystérie a keď sa vo významnej veci hovorí niečo nepravdivé, nemá to nikdy dobré dôsledky.

Obstojí argument Smeru, že práve za tejto vlády sa podarilo Kočnera obviniť a dostať ho do cely?

Obstojí v tom zmysle, že vyvracia tu druhú rovinu obvinení. Ale zďaleka nezbavuje Fica viny, pretože to bolo dlhodobé riadenie polície Kaliňákom, ktoré umožňovali takéto veci. V tejto klíme si aj taký gauner ako Kočner mohol myslieť, že si môže dovoliť všetko. Niektorým firmám, napríklad Bödörovcom, sa začalo tak raketovo dariť, že si za pár rokov vybudovali impérium. To nie je dôsledok ich geniality, ale systému. Ako som povedal, je správne, že Fico odišiel a nebolo by dobré, aby sa niekedy vrátil do vysokej štátnej funkcie.

Protesty teda mali zmysel?

Určite. Sám som sa ich zúčastnil. Druhou vecou ale je, že opozícia nie je seriózna. Ani médiá nie sú, dokonca ani v marci 2018 neboli. Napríklad keď išlo až o príliš hlbokú nedôveru voči polícii, keď sa volalo po tom, aby vraždu vyšetrovali zahraniční vyšetrovatelia. Aj vtedy som v médiách povedal, že polícia si zaslúži veľkú kritiku, ale zase nie až takú, aby sme jej nedôverovali, že to nechce vyšetriť. Všetci v polícii vtedy predsa cítili, že aj oni potrebujú, aby sa im to podarilo. Nakoniec, v priebehu niekoľkých mesiacov sa tak aj stalo. Aj kroky vyšetrovateľov za posledné dni, napríklad zadržanie mobilu štátnej tajomníčky, dokazujú, že chcú veci posúvať dopredu.

Je v poriadku, že dochádza k únikom z vyšetrovacieho spisu?

Nie je to v poriadku. Je to slabá stránka orgánov činných v trestnom konaní. Funguje to tu už desaťročia. Boli situácie, pri ktorých si viem predstaviť, že človek koná v krajnej núdzi. Napríklad v 90. rokoch v čase únosu Michala Kováča ml. Tam to vlastne začalo. Potom to už však prebiehalo ako niečo, čo sa nedá morálne ospravedlniť. Je to využívané na politický boj, možno na biznis. Vie sa, že médiá sa nezamyslia nad samotným faktom úniku. Budú hovoriť len o obsahu prepisu: Kto čo povedal.

Potom je tu ešte otázka, prečo si sám Kočner takú siahodlhú komunikáciu archivoval, čím sa neskôr dostali na verejnosť. V prípade niektorých správ ako keby sám sebe dokazoval vlastný význam. V prípade druhých si ublížil sám sebe pred vyšetrovateľmi. Inak, nezabúdajme na fakty, ktoré nesvedčia o príbehu geniálnej chobotnice ovládajúcej štát. Ten človek sedí vo väzení, sám proti sebe svedčí a so svojimi peniazmi nebol schopný nazbierať desaťtisíc podpisov na založenie strany.   

Dospelo by vyšetrovanie až do súčasnej roviny, keby Gašpar zostal šéfom polície?  

Ide o hypotetickú otázku, na ktorú neviem odpovedať. Ale to, akú veľkú nedôveru Gašpar u verejnosti budil, stačilo, aby bol odvolaný. Veď odvolanie ešte neznamená odsúdenie, ale vzťahy s Bödörovcami na odvolanie úplne stačili. To je politické rozhodnutie, nie trestnoprávne.

Dosť zazlievam Ficovi, že sa zaťal a ešte teraz prejavil taký kapric, že Gašpara dá na kandidátku Smeru. Tým potvrdzuje, že právom je preč.

Bude Ficovo zaťatie sa príčinou pádu Smeru? Je možná nejaká reforma v strane? Stále počúvame správy o konfliktoch Fica a premiéra Petra Pellegriniho. Nezdá sa, že by sa Fico chcel vzdať kresla predsedu strany.

Je stále predsedom najsilnejšej strany a rozmýšľa politicky. Necíti dôvod na odchod a politicky sa tomu dá rozumieť. Strany ako Smer však z dlhodobého hľadiska zaniknú, Smer je z dlhodobého hľadiska mŕtvy. Keďže to ale Smer robí šikovnejšie než HZDS, tak vydrží dlhšie. Samozrejme ale, že jeho koniec závisí od alternatívy, od opozície. A tam je to dosť tragické. Niekedy mám pocit, akoby táto opozícia bola garantom pokračovania vlády Smeru. Keď počúvam od opozície, že za Smeru je to horšie ako za Mečiara, nestačím sa čudovať. Aj tak je to dosť zlé, netreba to vykresľovať ešte horšie.

Pokiaľ ide o Pellegriniho a Fica, obaja chápu, že aj keď sa nemajú radi a deľba o moc bola vynútená z vonku, tak vedia, že sa navzájom potrebujú. Nehrotia preto spor až do tej roviny, že by došlo k rozkolu. Z dlhodobého hľadiska však existencia Smeru skončila.

Koľko dávate smerákovi?

O 10 rokov tu nebude, to je istota. Ale pamätám si, ako som po sviečkovej manifestácii hovoril, že o 10 rokov tu už komunizmus nebude. Nakoniec nebol za rok a pol.

— Peter Števkov

Našli ste chybu? Napíšte nám na

Prečo vznikol Denník S

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...