Hotel odmietol ubytovávať Rusov pre ich politické postoje, českému Ústavnému súdu sa to zdá v poriadku

Ilustračný obrázok (Zdroj: Pixabay.com)

Predstavte si, že cestujete cez polovicu zemegule a máte namierené do Ostravy. Unavení z cesty spolu s rodinou zamierite do vopred vyhliadnutého hotela. Namiesto vrelého privítania na vás ale niekde na recepcii čaká „lajster“, v ktorom majiteľ žiada, aby ste podpísali odsúdenie anexie Krymu. Nechápete? Nevadí ! Podpíšte to, alebo sa otočte na päte a choďte si hľadať iné ubytovanie. Tu skrátka nemáte čo hľadať. Presne túto prapodivnú situáciu odobrila aj najvyššia inštancia v susednom štáte – Ústavný súd ČR.

Celý príbeh sa začal ešte pred rokmi, keď vrcholilo napätie okolo krízy na Ukrajine. Spoločnosť Golden Gastro Service, ktorá prevádzkuje hotel Brioni v centre Ostravy a jej angažovaný majiteľ sa rozhodli, že netradičnou podmienkou ubytovania hostí z Ruska bude aj odsúdenie zahraničnej politiky svojho štátu.

Skorší postup orgánov

Tento prístup sa pochopiteľne nepozdával ani Českej obchodnej inšpekcii a preto sa rozhodla praktiky hotela osobne skontrolovať. Keď poverená inšpektorka dorazila na miesto, čakal na ňu tento oznam:

„S platnosťou od 23.04.2014 neubytovávame občanov Ruskej federácie. Dôvodom je anexia Krymu. Týmto sa ospravedlňujeme slušným občanom Ruskej federácie.“

So zreteľom na toto zjavne protiprávne a diskriminačné konanie udelila inšpekcia hotelu pokutu 50-tisíc korún. V nasledovných súdnych procesoch bola znížená na 5 000 a keď sa celá záležitosť dostala po odvolaniach až na Najvyšší správny súd, ten dal za pravdu Českej obchodnej inšpekcii.

Ústavný súd prípad vyhodnotil inak

Ťahanice sa však neskončili a vlastníci hotela sa rozhodli obrátiť aj na samotný Ústavný súd. Ten prekvapivo zaujal odlišné právne stanovisko.

„O diskrimináciu by šlo, pokiaľ by dôvod odoprenia ubytovacej služby sťažovateľa bol nenávistný, zjavne svojvoľný či zasahujúci do dôstojnosti jeho spotrebiteľa a rozlišujúci z niektorého z podozrivých dôvodov“, konštatuje sudca spravodajca Vojtěch Šimíček.

„Podnikateľ totiž nemusí byť politicky neutrálny a pri výkone podnikateľskej činnosti by nemalo byť vylúčené prejavovať svoje politické názory“, dodal neskôr Šimíček.

Súd tiež upozornil na to, že hotel sa nesprával nepredvídateľne a obmedzenie služieb avizoval vopred na svojom webe. „Každý prípadný klient tak mohol dopredu zvážiť, či za takýchto podmienok ubytovacie možnosti využije alebo nie“, zaznelo.

Prečo sa český „strážca ústavy“ mýli

To, čo udrie do očí ako prvé je, že obmedzenie sa vzťahuje iba na určitú národnostnú skupinu hostí. Z dikcie vyplýva, že pokiaľ ste Holanďan, Francúz alebo Japonec, váš politický a právny postoj na danú tému je irelevantný. Pripomeňme, že stručná definícia diskriminácie je práve „zaobchádzanie s rovnakými ľuďmi v rovnakej situácii odlišne.“

Za ďalšie. Politický postoj je vaša osobná vec, podobná napríklad vierovyznaniu. Preto ho v iných prípadoch štát a ani súkromné korporácie nie sú oprávnené skúmať a vyvodzovať kvôli nemu akékoľvek dôsledky voči vašej osobe. Touto filozofiou je vo vyspelých demokraciách napríklad upravené aj volebné právo, kde svoj názor máte právo vyjadriť „tajne.“ Toto rozhodnutie súdu je ďalším precedensom v politizácii spoločenského života a zbytočne vytvára napätie. Možno sa onedlho dočkáme podnikateľov, ktorí vám odmietnu poskytnúť služby napríklad kvôli postojom v otázke Kosova, migrácie, Venezuely či vojny v Iraku. Český ústavný súd im dal svojim rozhodnutím voľnú ruku.

— Tím Denník S

Našli ste chybu? Napíšte nám na

Prečo vznikol Denník S

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...

Trump je pripravený podpísať mierovú dohodu s Talibanom

Trump je pripravený podpísať mierovú dohodu s Talibanom

Americký prezident Donald Trump je pripravený podpísať mierovú dohodu s militantným hnutím Taliban v Afganistane, ak vydrží dočasné prímerie. Šéf Bieleho domu to vyhlásil pred svojou cestou do Indie. "Je čas prísť domov. Chcú prestať. Viete, bojovali veľmi..