Migranti sú príliš vyberaví, ich sny radikálne, znie z OSN

Ilustračný obrázok (Zdroj: SITA)

Migranti sú príliš vyberaví, keď ide o krajinu, v ktorej chcú dostať azyl. Myslí si to hovorca OSN pre Stredomorie. Reaguje tak na incident, keď loď neziskovej organizácie odmietla pozvanie Španielska, aby migrantov vysadili na ostrove Malorka. Trvali na tom, že chcú zakotviť v Taliansku.

Loď neziskovej organizácie Open Arms (otvorená náruč) bola skoro 20 dní odstavená neďaleko talianskeho pobrežia. Žiadala povolenie pristáť na ostrove Lampedusa, čo talianske úrady odmietali.

Počas tohto incidentu sa Španielsko ponúklo, že im dovolí pristáť na ostrove Malorka, to však na lodi odmietli. Údajne by to zhoršilo už tak vyhrotenú situáciu na palube.

Súd na Sicílii nakoniec povolil lodi pristáť v prístave potom, ako viacero migrantov skočilo do mora a pokúsilo sa doplávať na taliansky breh. .

Príliš vyberaví migranti?

Na sociálnej sieti Twitter komentoval situáciu Vincent Cochetel, člen špeciálneho výboru UNHCR (Úrad komisára OSN pre utečencov) pre Stredomorie. „Open Arms odmietla návrh Španielska na bezpečný prístav… Aj keď rozumiem ťažkosti situácie na palube, veľmi na trápi radikalizácia snov a  požiadaviek niektorých migrantov a utečencov v Líbyi a susedných krajinách,“ napísal.

Podobný názor zdieľa aj Charlie Yaxley, hovorca OSN pre Afriku, Stredomorie a Líbyu. Ten opísal rastúci trend migrantov, ktorí požadujú azyl v špecifickom štáte.

Yaxley dodáva, že podľa Konvencie o utečencoch z roku 1951 systém azylu vyžaduje, aby oň jednotlivec požiadal v krajine, v ktorej sa práve nachádza. „Žiadatelia nemajú možnosť vybrať si, v ktorej krajine požiadajú o azyl,“ vysvetľuje hovorca OSN.

Proti takémuto výkladu však protestujú viacerí akademici. Podľa nich medzinárodné právo neurčuje utečencom žiadnu povinnosť ohľadom toho, že kde a ako musia žiadať o azyl.

Nie každý súhlasí

Hovorca Lekárov bez hraníc Alessandro Siclari vyjadril nad komentármi prekvapenie. Nakoniec však konštatuje, že pravdepodobne ide o vyslovenie súkromného názoru Vincenta Cochetela a nejde o stanovisko agentúry OSN.

„Incident s Open Arms nemá nič dočinenia so snami migrantov, ktorí nerozlišujú medzi Španielskom alebo Talianskom, ale je to problém vytvorený európskymi krajinami,“ povedal Matteo Villa, expert na migráciu z Talianskeho inštitútu pre medzinárodné politické štúdiá. Tvrdí, že Chochetelove názory neodrážajú komplikovanosť problému.

Vincent Cochetel sa proti kritike bráni, údajne boli jeho tweety zle pochopené.

„Nie je to nič kontroverzné, je to proste nenormálne, že niektorí utečenci odmietajú jazykové a profesijné kurzy a pracovné umiestnenia v niektorých krajinách, pretože tvrdia, že chcú ísť len do Európskej únie,“ uviedol v ďalšom tweete.

— Juraj Orolín

Našli ste chybu? Napíšte nám na

Prečo vznikol Denník S

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...