Koronavírus sa šíri: V Taliansku polícia stráži 50-tisícovú červenú zónu. Počet prípadov v Nemecku sa za deň zdvojnásobil

Mŕtve vzorky koronavírusu COVID-19 na Univerzite v Pittsburgu (Zdroj: SITA)

Koronavírus pochádzajúci z Číny sa šíri stále viac aj v Európe. Dvojnásobný nárast pacientov v priebehu dní zaznamenalo Nemecko, a počet ľudí chorých na nový druh koronavírusu sa takmer zdvojnásobil aj vo Francúzsku. Nové prípady ochorenia hlási aj Litva, Bielorusko a mimo Európy najnovšie už aj Nový Zéland. BBC dokonca priniesla informáciu o tom, že v Južnej Kórei šíri koronavírus sekta.

Podľa aktuálnych informácií sa koronavírusom COVID-19 doposiaľ nakazilo 83-tisíc ľudí. Z toho 2858 tomuto ochoreniu dýchacích ciest podľahlo. Najviac prípadov je v Číne (78-tisíc), kde je aj najväčší počet mŕtvych (2682). Vyliečených je zatiaľ 36-tisíc. Najohrozenejšou skupinou pacientov sú starší ľudia.

Problém so šírením koronavírusu sa však už ani zďaleka netýka iba Číny. Ochorenie sa rozšírilo zatiaľ do 53 krajín sveta vrátane Európy, kde ľudia začínajú v niektorých mestách vo veľkom nakupovať zásoby trvanlivých potravín a dezinfekcie. Rúšky a respirátory sú nedostatkovým tovarom aj na Slovensku. Podľa úradov nie je dôvod na takéto zásobovanie sa.

Slovensko chce v rámci prevencie informovať posádky áut prichádzajúce z Rakúska a ďalších vírusom dotknutých krajín. Kontrolami prejdú ľudia, ktorí sa letecky vracajú z oblastí postihnutých koronavírusom.

Na našom území ani v susednom Česku zatiaľ neboli potvrdené žiadne prípady tohto ochorenia. 3 prípady ale potvrdili v Rakúsku. Aktuálnu situáciu a šírenie koronavírusu môžete sledovať na interaktívnej mape.

Nemecko

Ako ukazuje podrobná mapa s aktuálnymi dátami o šírení koronavírusu po svete, Nemecko má momentálne 48 potvrdených prípadov nákazy. 22 z nich pribudlo len včera (27.02.). Minister zdravotníctva Jens Spahn pritom už v stredu varoval, že Nemecko je na prahu epidémie. Pri hraniciach s Holandskom v okrese Heinsberg je potvrdených 20 nakazených a v spolkovej krajine Severné Porýnie-Vestfálsko 16.

Francúzsko

Počet potvrdených prípadov rapídne stúpol aj vo Francúzsku. Za jediný deň poskočil z 18 pacientov na 38. Dvaja Francúzi už ochoreniu podľahli, ale 11 sa z ochorenia dostali a sú zdraví. Liek na tento typ koronavírusu zatiaľ neexistuje a doktori liečia iba symptómy. Na vývoji lieku pracuje viacero krajín.

Súvisiaci článok:

Nový termín OH 2020 v Tokiu je potvrdený

Taliansko

Mimoriadne alarmujúca je situácia v Taliansku, ktoré má najviac nakazených spomedzi európskych krajín. 655 ľudí ochorelo a 17 už na koronavírus v krajine zomrelo. Ako informuje denník Financial Times, na bohatom industriálnom severe Talianska v Lombardii je v karanténe 50-tisíc obyvateľov jedenástich miest. Úrady im zakázali opustiť takzvanú červenú zónu, ktorú v oblasti stráži polícia.

Karanténa na severe Talianska bude platiť až do 6. marca. Dovtedy nesmú desaťtisíce ľudí opustiť červenú zónu vytvorenú okolo jedenástich miest v karanténe. Ak sa o to pokúsia, hrozia im 3 mesiace väzenia. Vytvorených je 35 kontrolných stanovíšť, ktoré stráži 400 policajtov. Talianski muži zákona už zastavili 5 pokusov o „útek“ z červenej zóny.

Južná Kórea

Zaujímavý prípad je Južná Kórea, kde sa podľa úradov stala epicentrom nákazy v meste Daegu náboženská sekta Shincheonji podozrievaná z toho, že ide o kult. Nakazených bolo 30 členov tejto sekty a všetci boli vyzvaní, aby zostali doma. V Južnej Kórei sa koronavírusom doposiaľ nakazilo vyše 2000 ľudí a 13 z nich ochoreniu podľahlo. 22 sa v ochorenia vyliečili.

Dopad na svetové trhy

V súvislosti so šírením koronavírusu sa otriasajú celosvetové trhy. Najdôležitejší obchodný index newyorskej burzy Dow Jones sa vo štvrtok (27.02.) prepadol takmer o 1200 bodov, čo je vôbec najväčší prepad v histórii.

Prudko sa prepadli aj európske trhy. Londýnsky index FTSE 100 sa v piatok ráno prepadol o viac ako 3 % a rovnako zasiahol koronavírus aj nemecký Dax, francúzsky Cac alebo hlavný japonský index Nikkei.

— TOP

Našli ste chybu? Napíšte nám na

Prečo vznikol Denník S

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...

Rakvy s obeťami COVID-19 vo Švédsku by mali byť označené

Rakvy s obeťami COVID-19 vo Švédsku by mali byť označené

Pohrebníctva vo Švédsku sa dohodli, že rakvy s obeťami ochorenia COVID-19 by mali byť označené špeciálnym symbolom, aby ich neotvárali. Panujú medzi nimi obavy, že takýto zosnulý môže byť stále nákazlivý. Oznámilo to združenie švédskych pohrebných ústavov, ktoré..