Máte eštebácke videnie sveta, vraví Hríb Čarnogurskému po zverejnení údajne kompromitujúcich materiálov

Štefan Hríb (Zdroj: youtube.com)

Údajné prepisy rozhovorov, ktoré majú vypovedať o plánoch skupiny novinárov a ich priateľov o plánovaní liberálneho prevratu na Slovensku, sú vraj konšpiráciou, ktorá prispieva k šíreniu nenávisti a je nehodná človeka, ktorý vzdoroval komunistom. Aj to sa hovorí v odpovedi Štefana Hríba človeku, ktorý ich zverejnil – Jánovi Čarnogurskému.

Niekdajší disident a ponovembrový predseda vlády Ján Čarnogurský predvčerom zverejnil údajného útržky zo spisu týkajúceho sa trestnej veci Mariana Kočnera. Konkrétne šlo o záznamy, ktoré mali vzniknúť ilegálnym odpočúvaním novinárov.

Z publikovaných útržkov vyplýva, že dvojica publicistov Štefan Hríb a Peter Zajac majú byť súčasťou komplotu novinárov a politikov s cieľom prevziať moc v štáte. Títo novinári a ďalší sú pritom jadrom skupiny, ktorá sa schádza v bratislavskom bare Next Apache.

Spomína sa podpora protivládnych protestov, postavy ako Daniel Lipšic či Peter Zajac, istá Iveta (pravdepodobne Radičová) či potreba vymeniť Maroša Kramára ako rečníka, lebo ľudia za ním nejdú a neveria mu.

Finančné toky od Sorosa

Útržky zo spisov obsahujú aj zmienku o miliardárovi Georgeovi Sorosovi. „Hríb a Peter Zajac sa rozprávali ako sa naskytuje šanca, že Šorošovu univerzitu presunú z Budapešti do Bratislavy (pre politiku Viktora Orbána),“ uvádza sa v texte, ktorý zverejnil Čarnogurský.

„Viete si predstaviť, čo by sme tým získali? Zaviedol (asi Šoroš) by sem finančné toky, posilnilo by nás to, bol by tu nový priestor pre novú základňu pre progresívne zmýšľajúcich ľudí,“ možno sa dočítať ďalej.

Sú pravé a je to zákonné

Vzhľadom na závažnosť obvinení redakcia Denníka S oslovila expremiéra s cieľom overiť dôveryhodnosť získaných materiálov. Podľa jeho odpovedí sú tieto prepisy „samozrejme“ pravé, neprezradil odkiaľ ich má a aktivity, ktoré údajne vyvíjajú spomínané osoby, by tu vraj byť nemali.

„Myslím si, že to nie je v poriadku a toto moje zverejnenie treba dať do súvisu so sústavným zverejňovaním v denníku SME či N,“ povedal pre Denník S Ján Čarnogurský.

Hríb: Čarnogurský má eštebácke videnie sveta

Odpoveď dotknutých osôb ale na seba nenechala dlho čakať a dostavila sa v podobe včerajšieho článku Ako sme robili prevrat na Slovensku z pera Štefana Hríba, šéfredaktora časopisu .týždeň známeho aj vďaka moderovaniu relácie Pod Lampou.

„Tie vymyslené dialógy vložili do slohovej práce pre Kočnera ľudia, ktorí sledovaním novinárov pomohli k vražde jedného z nás. Na ich pravdovravnosť sa dnes Ján Čarnogurský odvoláva?“ reaguje Hríb.

Stretnutia, ktoré majú byť organizovanou skupinou na prípravu prevratu sú podľa novinára iba piatkové stretnutia priateľov z vedeckej, umeleckej či žurnalistickej obce.

„Je pre mňa desivé, ako veľmi sa Čarnogurského myslenie posunulo k eštebáckemu videniu sveta, v ktorom bolo všetko slobodné – aj diskusia pri víne – podozrivé z prevratu,“ necháva sa počuť Hríb.

„Pripisovať skupine priateľov, z väčšej časti v dôchodkovom veku, pokus o liberálny Majdan a šíriť tým nenávisť, ktorej sme na internete terčom, je zo strany Jána Čarnogurského úbohé,“ vraví s tým, že je to primitívna konšpirácia nehodná človeka, ktorý vzdoroval komunistom.

— TOD

Našli ste chybu? Napíšte nám na

Prečo vznikol Denník S

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...