Zverejnil údajné doklady z Kočnerovho spisu. Manipulujú s ľuďmi, v komornom prostredí sa pripravujú masové vystúpenia, hovorí Čarnogurský

Ján Čarnogurský (Zdroj: SITA)

ROZHOVOR Za demonštráciami a mediálnymi kampaniami stojí organizovaná skupina. Vyplýva to z dokladov v trestnom spise proti Marianovi Kočnerovi, napísal zakladateľ KDH a bývalý premiér Ján Čarnogurský na sociálnej sieti. Bývalý politik prezradil, že má v rukách výpisky z tohto trestného spisu a že sa k ním dostal legálne. Denník S sa Čarnogurského spýtal na pravosť zverejneného textu ako aj na oprávnenosť zverejňovania dokladov tohto druhu zo spisu. Upozorňujeme, že pre aktuálne volebné moratórium sme sa nemohli pýtať na všetky postavy, ktoré sú v doklade spomenuté.

Sú tie doklady z Kočnerovho spisu, ktoré ste zverejnili na Facebooku, pravé?

Áno, samozrejme. Proste, sú tam označené čísla listu toho spisu. Tak viete, kto má možnosť si nahliadnuť do spisu, si to môže priamo overiť a kto nie, tak okľukou cez tých, ktorí tú možnosť majú.

Ako ste sa k tomu dostali?

To neprezradím. Je to v súčasnosti moje tajomstvo.

Ide logicky o nejaký záznam Petra Tótha, keď sledoval týchto ľudí na príkaz Mariana Kočnera. To z toho vyplýva.

Na to vám neviem odpovedať, či to bol presne Peter Tóth.

Vie sa, že sledoval šéfredaktora časopisu .týždeň Štefana Hríba alebo advokáta Daniela Lipšica. Dávalo by to zmysel.

Aj z toho, čo bolo publikované v novinách, v takýchto aktivitách bolo zaangažovaných viacero ľudí. Pravosť viem potvrdiť, ale neviem, kto presne to vyrobil.

Od začiatku existuje diskusia o legitímnosti zverejňovania vecí zo spisu. Tam sa médiá bránia najmä tým, že ide o verejný záujem, pričom zverejňujú veci, ktoré sa týkajú vraždy novinára Jána Kuciaka. Tieto doklady sa jej ale priamo netýkajú, tak je legitímne ich zverejňovať?

Myslím si, že áno, pretože obsah, ktorý som zverejnil, hovorí o okolnostiach organizácie mediálnych kampaní a demonštrácií.

Z toho kontextu vypláva, že ide o tie demonštrácie proti korupcii z roku 2017.

K tomu sa nebudem vyjadrovať, tých demonštrácii bolo viacej. Vieme ale, čo sa dialo na Slovensku.

Čo podľa vás tieto informácie hovoria o dianí na Slovensku?

Že mnohé, alebo minimálne viaceré masové verejné vystúpenia sa pripravujú vo veľmi komornom prostredí za účasti maximálne tuctu ľudí.

Napríklad Štefan Hríb sa netají, že by sa angažoval v niektorých protestoch, otvorene na niektorých vystúpil. Takže to, že sa dal s podobne zmýšľajúcimi ľuďmi dohromady a že sa aktivizujú, organizujú, to asi nie je zvláštne.

Pre niektorých ľudí je to nové, a pre niektorých to nie je.

Pokiaľ by to bola pravda, je to podľa vás aktivita legitímna?

Takáto manipulácia s občanmi by tu nemala byť.

Pri vyťahovaní vecí zo spisu častokrát zaznieval argument o otváraní Pandorinej skrinky. Je podľa vás táto prax v poriadku

Myslím si, že to nie je v poriadku a toto moje zverejnenie treba dať do súvisu so sústavným zverejňovaním v denníku SME či N.

Ako vnímate stav konzervatívnej politiky na Slovensku?

Máme dva dni pred voľbami, ale akákoľvek odpoveď by bola riskantná a málo presná.

Prečo ste to zverejnili až teraz?

K týmto údajom som sa dostal až dosť neskoro, a nemám zatiaľ ďalšie údaje na zverejnenie.

— Peter Števkov

Našli ste chybu? Napíšte nám na

Prečo vznikol Denník S

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...