Rezort diplomacie upozorňuje na opatrenia, ktoré zaviedol Nový Zéland a Austrália pre koronavírus

Sydney, Austrália (Zdroj: SITA)

Ministerstvo zahraničných vecí (MZV) upozorňuje na opatrenia, ktoré zaviedli Nový Zéland a Austrália v súvislosti so šírením koronavírusu. Pokiaľ cestujúci navštívili počas posledných 14-ich dní kontinentálnu Čínu, bude im odopretý vstup, ak nie sú občania alebo rezidenti týchto krajín. Rezort diplomacie o tom informoval na svojej webovej stránke.

„V Austrálii došlo ku 14. februáru 2020 k pozitívnej identifikácii pätnástich nakazených osôb. Od 1. februára 2020 platil po dobu 14 dní zákaz vstupu do krajiny cestujúcim – s výnimkou austrálskych občanov, rezidentov, ich najbližších rodinných príslušníkov, občanov Nového Zélandu s rezidentúrou v Austrálii a diplomatov -, ktorí cestujú z kontinentálnej Číny alebo prestupujú v kontinentálnej Číne. Zákaz vstupu do krajiny a aj prestupu v krajine za účelom pokračovania cesty bol predĺžený do 29. februára 2020. Toto opatrenie je dočasné a po tomto termíne bude ďalší postup prehodnotený,“ uviedol rezort diplomacie s tým, že všetci cestujúci, ktorí prichádzajú z kontinentálnej Číny, bez ohľadu na štátnu príslušnosť, budú podliehať posilneným opatreniam na kontrolu hraníc.

V prípade Nového Zélandu sa zákaz vzťahuje na všetkých zahraničných cestujúcich, ktorí navštívili kontinentálnu Čínu alebo v nej prestupovali počas 14 dní predchádzajúcich dátumu ich cesty. „Od utorka 25. februára bude cestovné obmedzenie zahŕňať aj všetky osoby vrátane posádky, ktoré cestovali na palube výletnej lode Diamond Princess, prevádzkovanej spoločnosťou Princess Cruises alebo inej oznámenej výletnej lode. Týmto osobám bude odopretý vstup na Nový Zéland po dobu 14 dní od dátumu ich vylodenia sa z výletnej lode,“ uvádza rezort diplomacie.

Zákaz vstupu do krajiny sa nevzťahuje na občanov Nového Zélandu, obyvateľov s trvalým pobytom v krajine, ich najbližších rodinných príslušníkov a taktiež občanov a rezidentov Austrálie, u ktorých je Nový Zéland primárnym miestom trvalého pobytu. Ak sa však nachádzali v kontinentálnej Číne alebo cez ňu prestupovali po dobu 14 dní pred odchodom na Nový Zéland, po príchode do krajiny sa od nich bude vyžadovať dvojtýždňová izolácia. „Najbližší rodinní príslušníci, ktorí nie sú občanmi Nového Zélandu alebo obyvateľmi s trvalým pobytom, musia cestovať spoločne tým istým letom ako rodinný príslušník, ktorý je občanom Nového Zélandu alebo má v ňom bydlisko. Musia mať tiež platné vízum alebo elektronickú autorizáciu NZeTA podľa potreby. Cestovné obmedzenie je platné do 3. marca a bude prehodnocované každých 48 hodín,“ uvádza MZV.

V prípade núdze môžu Slováci kontaktovať pohotovostné číslo mobilného telefónu Veľvyslanectva Slovenskej republiky v Canberre: +61 487 201 047 alebo Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky:+421 2 5978 5978.

Rezort diplomacie odporúča Slovákom, aby sa pred cestou do zahraničia zaregistrovali. Urobiť tak môžu na stránke MZV https://www.mzv.sk/cestovanie_a_konzularne_info/registracia-pred-cestou-do-zahranicia. Ďalšou možnosťou je stiahnutie mobilnej aplikácie Svetobežka, ktorá je dostupná pre zariadenia s Androidom a IOS. V aplikácii sú dostupné informácie, ktoré môžu byť dôležité pred vycestovaním, kontakty na zastupiteľské úrady v zahraničí a taktiež je prostredníctvom nej možné sa zaregistrovať pred cestou do zahraničia.

— SITA

Našli ste chybu? Napíšte nám na

Prečo vznikol Denník S

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...