Mnohí sudcovia ESĽP sú prepojení na mimovládky. Najmä na tú Sorošovu, hovorí nová správa

Európsky súd pre ľudské práva (Zdroj: Facebook)

Dokument z dielne Európskeho centra pre právo a spravodlivosť (ECLJ) hovorí, že značná časť sudcov v Európskom súde pre ľudské práva (ESĽP) je prepojená na mimovládne organizácie vystupujúce na súde. Patrí medzi ne aj známa finančníkom Georgom Sorošom založená Nadácia otvorenej spoločnosti (NOS), ktorá financuje ďalších šesť mimovládok. To má vytvárať veľkú skupinu sudcov s rovnakými prepojeniami a cieľmi.

Podľa dokumentu Mimovládne organizácie a sudcovia ESĽP z dielne Európskeho centra pre právo a spravodlivosť sa píše, že značná časť sudcov vychádza zo siedmich mimovládnych organizácií.

Konkrétne ide o stovku trvalých sudcov na Európskom súde pre ľudské práva, z ktorých je minimálne 22 bývalými pracovníkmi alebo spolupracovníkmi siedmich mimovládnych organizácií. Ide o ľudí, ktorí na súde pôsobili od roku 2009 do roku 2019. Konkrétne ide o 12 sudcov prepojených na NOS, 7 na Helsinské výbory, 5 na Medzinárodnú komisiu právnikov, 3 na Amnesty International. Pri mimovládkach Human Rights Watch, Centre AIRE a Interights našla správa prepojenia vždy na jedného sudcu.

Ako si v správe všimol aj denník Postoj, v roku 2009 bolo riešených 185 prípadov, v ktorých oficiálne vystupovala aspoň jedna z uvedených mimovládok. Z toho v 88 prípadoch boli prísediaci sudcovia prepojení na organizácie, ktoré v nich boli aktívne.

Pluralita naoko

Dôležité je, že spomínaná Georgom Sorošom založená a financovaná NOS financuje zvyšných šesť mimovládnych organizácií. Predpokladaná pluralita týchto organizácií na ESĽP teda vyzerá byť len naoko. Jeden z autorov správy, Grégor Puppinck, preto pochybuje o nestrannosti intervenujúcich tretích strán.

V správe zároveň navrhuje opatrenia, aby sa zabránilo nominácii takýchto aktivistov na miesta sudcov. Chce napríklad, aby sa zabezpečila transparentnosť záujmov a prepojení medzi sudcami, mimovládnymi organizáciami či sťažovateľmi.

— JOR

Našli ste chybu? Napíšte nám na

Prečo vznikol Denník S

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...

Covid-19 si v Taliansku vyžiadal už vyše 10-tisíc obetí

Covid-19 si v Taliansku vyžiadal už vyše 10-tisíc obetí

Taliansko v sobotu dosiahlo ďalší smutný míľnik, v dôsledku nového koronavírusu tam zomrelo už 10 023 ľudí. Informovala o tom tamojšia civilná ochrana. V najhoršie zasiahnutej krajine na svete v priebehu 24 hodín zaznamenali 889 nových úmrtí, v..