Pri migrantoch potrebujeme zaviesť povinnú solidaritu, konštatuje švédska eurokomisárka

Ylva Johanssonová (Zdroj: SITA)

Aj keď sú radoví občania členských štátov EÚ väčšinou proti povinnému rozmiestňovaniu migrantov v akejkoľvek podobe, medzi európskymi špičkami často prevláda opačný postoj. Potvrdzuje to aj švédska eurokomisárka pre vnútorné veci Ylva Johanssonová, ktorá navrhuje presadiť tzv. povinnú solidaritu. Kritici ju obviňujú z toho, že tá má rovnaký princíp ako povinné kvóty.

„Myslím si, že potrebujeme určitý mechanizmus povinnej solidarity. V Európskej únii by solidarita nemala byť ničím na výber,“ cituje Johanssonovú web idnes.cz s tým, že je podľa nej dôležité nastaviť systém tak, aby bol prijateľný pre všetky členské štáty.

Eurokomisárka odmieta argumenty kritikov, že povinná solidarita je totožná s imigračnými kvótami, ktoré čelili veľkej nevôli. „Solidaritu môžeme zdieľať. Je to niečo iné ako kvóty na relokáciu, ale musí to dávať zmysel pre tú krajinu, ktorá je pod tlakom,“ povedala.

Podľa mienky vrcholovej političky majú členské štáty vôlu nájsť kompromis a ten by mal vyhovovať tak krajinám, ktoré čelia migračným vlnám, ako aj tým, ktoré prerozdeľovanie odmietajú.

„Možno by sme mali robiť rozdiel medzi tými, ktorí sú viac zraniteľní ako iní,“ konštatuje Johanssonová a apeluje na Česko, že by malo zvážiť prijatie detských migrantov.

Súvisiaci článok:

Zatváranie hraníc vírus nezastavilo. Občania spoznávajú vzácnosť EÚ, konštatuje Leyenová

Ylva Johanssonová to totiž uviedla práve počas svojej návštevy u našich susedov pre tamojšiu verejnoprávnu televíziu ČT. V rámci svojho programu sa stretla aj s tamojším ministrom vnútra Janom Hamáčkom.

Občania na internete sú proti

„S pani komisárkou sme viedli podnetnú debatu o tom, ako riešiť ochranu vnútornej bezpečnosti. Okrem toho som opäť zdôraznil, že Česko úplne odmieta návrat k akémukoľvek systému prerozdeľovania migrantov na základe kvót,“ nechal sa počuť Hamáček s tým, že spoločenstvo musí používať všetky nástroje na boj s nelegálnou migráciou.

Ešte menej nadšený je už tradične euroskeptik a najvýraznejší český protimigračný politik Tomio Okamura, ktorý návrh na Twitteri okomentoval nasledovne: „(Povinná solidarita) je rovnaká vec ako kvóty, iba je inak pomenovaná.“

Server idnes.cz skúmal pomocou online ankety aj mienku radových Čechov. Z jej výsledkov vyplynulo, že až 13,551 hlasujúcich bolo v čase písania článku proti povinnej solidarite a súhlasili s tvrdením, že ide o tú istú vec ako kvóty. Opačný názor malo iba 561 ľudí.

— TOD

Našli ste chybu? Napíšte nám na

Prečo vznikol Denník S

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...

Covid-19 si v Taliansku vyžiadal už vyše 10-tisíc obetí

Covid-19 si v Taliansku vyžiadal už vyše 10-tisíc obetí

Taliansko v sobotu dosiahlo ďalší smutný míľnik, v dôsledku nového koronavírusu tam zomrelo už 10 023 ľudí. Informovala o tom tamojšia civilná ochrana. V najhoršie zasiahnutej krajine na svete v priebehu 24 hodín zaznamenali 889 nových úmrtí, v..