Latinská Amerika hlási prvý prípad nákazy. Koronavírus dostal aj druhý najvyšší muž iránskeho zdravotníctva

Ilustračný obrázok (Zdroj: SITA)

Nový koronavírus, ktorý doteraz na celom svete pripravil o život vyše 2 700 ľudí, prenikol už aj do Latinskej Ameriky. Prvého nakazeného v krajinách Latinskej Ameriky ohlásila v stredu Brazília. Je ním 61-ročný Brazílčan, ktorý sa nedávno vrátil z dvojtýždňovej pracovnej cesty v severnom Taliansku.

Krátko po prílete sa uňho začali objavovať typické symptómy pre ochorenie COVID-19, ktoré nový koronavírus vyvoláva – suchý kašeľ, bolesť v krku a iné príznaky typické pre chrípku. Testy v pondelok potvrdili nákazu koronavírusom.

“Budeme teraz sledovať, ako sa bude tento vírus správať v tropickej krajine uprostred leta,” povedal na tlačovej konferencii v Rio de Janeiro brazílsky minister zdravotníctva Luiz Henrique Mandetta.

Brazílske úrady sa pokúšajú čo najpresnejšie zrekonštruovať správanie sa a pohyb nakazeného muža po návrate z Talianska, aby mohli otestovať na prítomnosť koronavírusu čo najväčší počet ľudí, s ktorými prišiel do styku. Pre tento účel si už vyžiadali aj zoznam pasažierov letu, ktorým priletel.

Taliani evidujú takmer 4 stovky nakazených

Celosvetovo je koronavírusom nakazených už vyše 80-tisíc ľudí, viac ako 2 700 pacientov zomrelo. Veľká väčšina obetí aj nakazených pochádza z Číny. Taliansko je pritom jednou z troch krajín mimo Číny, ktoré sú pokladané za sekundárne epicentrá nákazy. Ďalšími sú ešte Južná Kórea a Irán.

V Taliansku v stredu stúpol počet obetí na dvanásť, nakazených je 374 ľudí. Výskyt nových prípadov potvrdenej nákazy navyše už nie je obmedzený len na menšie enklávy v severnom Taliansku, ktoré sa úrady pokúsili izolovať od okolitého sveta. Medzi novými potvrdenými prípadmi sú aj dva na Sicílii, dva v Toskánsku a jeden v Ligúrii.

Taliansky minister zdravotníctva Roberto Speranza v stredu na rokovaní Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) v Ríme vyzval susedné európske krajiny, aby s Talianskom v boji proti nákaze radšej spolupracovali “a nie izolovali a diskriminovali ho”. “Vírusy nepoznajú hranice a nezastavujú sa na nich,” povedal.

Súvisiaci článok:

Milióny mŕtvych a hospodársky rozvrat. Tak vlani vyzerala simulácia pandémie koronavírusu

Koronavírus u námestníka zdravotníctva

V Iráne sa nakazil koronavírusom už aj námestník ministra zdravotníctva a tiež jeden z poslancov parlamentu. Irádž Harírčí, ktorý je dvojkou iránskeho ministerstva zdravotníctva, v utorok zverejnil video, na ktorom hovorí, že v pondelok večer dostal teplotu a hneď si urobil testy na prítomnosť koronavírusu, ktoré boli pozitívne.

Ešte v pondelok mal pritom tlačovú konferenciu, na ktorej vehementne vyvracal sťažnosti novinárov, že iránske vedenie o nákaze nehovorí pravdu a bojí sa priznať skutočný rozsah epidémie. Na tlačovke viackrát kašlal a bolo vidno, že sa veľmi potí.

Koronavírusom sa nakazil aj poslanec iránskeho parlamentu Mahmúd Sadígí. “Nemám veľkú nádej, že budem naďalej žiť na tomto svete,” napísal v utorok 57-ročný poslanec na Twitteri.

Salvini: Podcenili ste to

V Iráne doteraz zomrelo 19 ľudí, nakazených je podľa oficiálnych údajov 139 osôb. Toto číslo však spochybňujú mnohí domáci aj zahraniční pozorovatelia, podľa ktorých je podľa všetkého – aj vzhľadom na počet úmrtí – oveľa vyššie.

V Taliansku začal prepuknutie nákazy politicky zneužívať bývalý minister vnútra Matteo Salvini, ktorý ho dal do súvislosti s migráciou. “Vláda koronavírus podcenila. Je nezodpovedné povoľovať príchod migrantov z Afriky, kde bol tento vírus potvrdený,” vyhlásil Salvini, pre ktorého je odpor proti migrácii hlavnou politickou témou.

Skutočnosť je pritom taká, že v Afrike sú doteraz len dva potvrdené prípady nákazy koronavírusom, jeden v Egypte a druhý v Alžírsku, a úmrtie žiadne.

— SITA

Našli ste chybu? Napíšte nám na

Prečo vznikol Denník S

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...

Covid-19 si v Taliansku vyžiadal už vyše 10-tisíc obetí

Covid-19 si v Taliansku vyžiadal už vyše 10-tisíc obetí

Taliansko v sobotu dosiahlo ďalší smutný míľnik, v dôsledku nového koronavírusu tam zomrelo už 10 023 ľudí. Informovala o tom tamojšia civilná ochrana. V najhoršie zasiahnutej krajine na svete v priebehu 24 hodín zaznamenali 889 nových úmrtí, v..