Visí nad Harabinom mrak Slotu a mecenáša Smeru?

Štefan Harabin (Zdroj: SITA)

Bývalý sudca Najvyššieho súdu SR a volebný líder strany Vlasť vedie masívnu predvolebnú kampaň. Odkiaľ však na to zobral peniaze, nie je doposiaľ známe. Už od začiatku jeho kampane sa hovorí, že sponzorom Vlasti by mohol byť údajný dlhoročný mecenáš strany Smer. Ukazuje sa tiež, že nedávne vyjadrenie podpory expredsedu SNS Jána Slotu Harabinovi nemusí vychádzať len z ich spoločného svetonázoru.

Okolo financovania predvolebnej kampane strany Vlasť, ktorej volebný líder je bývalý predseda Najvyššieho súdu SR Štefan Harabin, panuje mnoho otázok. V úvode kampane Harabin tvrdil, že kampaň financujú z členských príspevkov.

Neskôr začali strane pristávať niekoľkotisícové dary a pôžičky, no strana tají približne polovicu svojich doterajších darcov. Podľa Transparency International Slovensko ide zatiaľ o najmenej transparentnú predvolebnú kampaň. Aj preto sprevádzajú Harabinovu kampaň špekulácie, že za bývalým sudcom Najvyššieho súdu SR stojí tajuplný oligarcha.

VLASŤ TAJÍ POLOVICU SVOJICH SPONZOROVPatrik Puček je ďalším záhadným darcom strany Vlasť. Minulý týždeň daroval strane…

Gepostet von Transparency International Slovensko am Montag, 24. Februar 2020

Zaslúžená podpora Slotu?

Dva týždne dozadu sme zažili ‚zmŕtvychvstanie‘ bývalého predsedu SNS Jána Slotu, ktorý na videu vyjadril podporu práve Harabinovi a strane Vlasť. Ten Slota, ktorý je spájaný s kauzou predaja emisných kvót a ktorého meno bolo spomínané v zverejnenom videu, na ktorom sa o kauze rozprávajú exminister Smeru Ján Počiatek a bývalý generálny prokurátor Dobroslav Trnka.

„Ten Slota neuveriteľne zarobil. Vymyslel si nový kšeft, ktorý nikto nepoznal, a to je predaj emisných kvót,“ hovorí Počiatek Trnkovi vo videu. „Ešte aj Fica oholil, do pi..i, lebo nedal mu z toho polku, ale nejak inak ho domotal, úplný kráľ,“ pokračoval bývalý minister.

Tu však spomínanie mena Slotu nekončí. Portál Aktuality upozornil na kandidátku strany Vlasť s číslom 12 Ivetu Gálošovú Bušovú, ktorá mala strane požičať 100-tisíc eur. Pozornosť vzbudzujú hlavne jej kontakty na žilinského oligarchu Georga Trabelssieho, ktorého v minulosti spájali so šéfom národniarov, a vplyvného právnika Michala Krnáča.

Krnáč a Trabelssie

Bušová má pracovať pre advokátsku kanceláriu Krnáč, Končok & Partners, kde zastupuje práve záležitosti Trabelssieho. Od roku 2017 sedí tiež v dozornej rade Žilinskej parkovacej spoločnosti, kde pôsobí aj Trabelssie.

George Trabelssie bol viackrát opisovaný ako správca Slotovho majetku, čo však už v minulosti poprel. Podotkol, že robil len dve privatizácie za Dzurindu, ale napriek tomu je stále spájaný so Slotom. „Ja ho mám ľudsky rád, politicky s ním často nesúhlasím. Ale Ján Slota už v politike nie je 10 rokov a napriek tomu sa v každom článku píše o našom vzťahu,“ uviedol dávnejšie.

O aktivitách svojej advokátky podotkol, že o nich nevedel a dozvedel sa o nich až z článku Aktualít. Na otázku, odkiaľ by mohla jeho advokátka získať spomínaných 100-tisíc eur, odpovedal, že advokátka nepochádza z chudobnej rodiny.

Jeden zo spoločníkov advokátskej spoločnosti, kde pracuje Gálošová Bušová, je Michal Krnáč. Ten bol v minulosti poradcom vtedajšieho ministra životného prostredia za stranu SNS Viliama Turského, ktorého odvolali ešte za prvej Ficovej vlády za kauzu popolček.

Slotove emisie

Ešte keď bol Turský na ministerstve, dostala firma Milenium Trading 15-miliónovú dotáciu. Išlo o spoločnosť, v ktorej bol konateľom práve Michal Krnáč. Do tejto spoločnosti následne tiekli ďalšie milióny spojené práve s kauzou predaja emisií, v súvislosti s ktorou Slotu spomínali aj Trnka a Počiatek vo videu. O trojici Krnáč, Slota, Trabelssie písal v minulosti aj denník Pravda. Ten spomínal údajný tajný predaj mestského majetku, ktorý sa mal udiať práve pod taktovkou spomínaných jednotlivcov.  

Krnáč sa pre Aktuality vyjadril, že nemá dôvod zaoberať sa pani Gálošovou Bušovou a že jej kandidatúru považuje za súkromnú vec, ktorá sa netýka ich spolupráce. Harabina zase vníma ako odborníka v oblasti práva, sám však uviedol, že volí stranu KDH. So Slotom podľa vlastných slov neudržiava osobný kontakt a bývalý predseda SNS nie je ani klientom ich spoločnosti.

Záhadná zmena Harabina

Keď sa vrátime k Harabinovi, treba pripomenúť jeho minuloročné rozkmotrenie sa s viacerými bývalými spojencami vrátane strany Národná koalícia či ľudí okolo poslanca Petra Marčeka. Tí očakávali, že ich Harabin priberie na kandidátku, no nestalo sa. V tomto duchu sa pre Denník S vyjadril aj poslanec Marček.

Harabin vraj po ukončení prezidentskej kampane prestal Marčekovi dvíhať telefón či odpovedať na správy. Poslanec pre Denník S vyslovil domnieku, či Marčeka niekto neriadi z vrchu. Podotkol, že sa Harabin pohádal aj so stranou Národná koalícia, ktorej členovia už teraz figurujú na kandidátke strany ĽSNS. Čo sa týka financií, hovorilo sa o rôznych potenciálnych sponzoroch.

Rôzne špekulácie hovorili o Lexovcoch, Mečiarovi či dokonca o údajnom mecenášovi Smeru Jánovi Brhelovi. „Počul som, že sa hovorí o Brhelovi ako o možnom finančnom podporovateľovi Harabina, ale potvrdiť to neviem,“ uviedol poslanec.

Stopa k Brhelovi?

Pripomeňme, že strana Vlasť vznikla premenovaním pôvodného subjektu SDĽ, resp. DNES, ktorý vznikol v roku 2011. Jedným zo zakladateľov tejto strany bol Branislav Král, bývalý poradca ministra pôdohospodárstva Miroslava Jureňu.

Král sa však okrem politiky angažoval aj v podnikaní, stal sa napríklad spoločníkom v spoločnosti Patria Venture Capital, v ktorej sedí aj syn Jozef Brhela, Jozef Brhel mladší.

Brhel mal figurovať aj v kauze predaja emisných kvót, na ktorých sa vraj nabalili Slotoví ľudia. Viac ako 10 miliónov eur malo ísť na účet osobe, ktorej meno a dátum narodenia sa zhoduje s Jozefom Brhelom.

Brhel odmietol, že by na týchto obchodoch nejakým spôsobom profitoval. Aj podľa schémy, ktorú vtedy zverejnil Daniel Lipšic, sa spomínané peniaze vrátili späť na účet firme InterBlue z kauzy predaja emisných kvót. Meno ‚Jozef B.‘ sa ani nevyskytuje v druhom zozname, ktorý zverejnil Úrad špeciálnej prokuratúry.

— Juraj Orolín

Našli ste chybu? Napíšte nám na

Prečo vznikol Denník S

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...