Čo chcel Kim v Rusku?

Kim Čong-Un a Vladimír Putin (Zdroj: SITA)

Na začiatku nových rozhovorov o denuklearizácii kórejského polostrova sa Spojené štáty jasne vyjadrili, že pôjde o výhradne bilaterálnu iniciatívu medzi USA a Severnou Kóreou. Preto krok Kim Čong Una vycestovať do Ruska s cieľom hovoriť o bezpečnosti na polostrove vzbudzuje mnoho otázok. Posledný summit Trump-Kim vo vietnamskom Hanoji dopadol minimálne rozpačito, keď jeho výstupom boli dve rozdielne verzie v otázke zrušenia sankcií a predčasný odchod Kima z Hanoja.

Návšteva severokórejského lídra do Ruska bola do poslednej chvíle tajomstvom, tak ako jej dôvod. Až dokým sa nenechal počas tlačovej konferencie počuť samotný Kim Čong Un, že ide o návštevu spojenú s garanciami suverenity Severnej Kórei. Táto otázka je na stole dlhodobo jedným z variantov jej riešenia boli práve garancie viacerých strán, ktoré by sa v prípade zmeny politického diskurzu niektorého z účastníkov postavili za Severnú Kóreu.

Severokórejci sa pre tento krok mohli rozhodnúť z viacerých príčin. Prvou je určite historická skúsenosť s USA, ktoré ich prvú spoločnú dohodu príliš nectili, keď úplne nesplnili ani jeden z jej obsahových bodov. To ostatne ukazujú aj posledné roky, kedy USA menia svoje postoje ku kľúčovým otázkam bezpečnosti pomerne často. To má za následok udalosti ako vojnu v Iraku, bombardovanie Líbye, či odstúpenie od jadrovej dohody s Iránom. Preto niet divu, že severokórejský líder hľadá záruky u iných mocností.

Koreňom tohto problému je diskontinuita v západnej politike. Pri moci na západe sa striedajú rôzni lídri s rôznymi pohľadmi na udalosti vo svete a používajúci rôzne prístupy k zahraničnej politike. Západná politika tiež začala trpieť prílišnou polarizáciou a teda perspektíva zmeny moci môže znamenať fundamentálne zmeny v zahraničnej politike.   Preto krajiny v problematických regiónoch začínajú vyhľadávať garancie svojej suverenity inde ako na Západe. Už skúsenosti zo Sýrie, či Venezuely poukazujú na tento trend. Rusko sa tak stáva akousi poslednou (alebo po Číne predposlednou) možnosťou pre krajiny, ktorá sa nachádzajú pod tlakom USA. Rusku sa tým zvyšuje prestíž a taktiež sa vytvára dojem multipolárnej štruktúry medzinárodných vzťahov. To však určite nie je pozitívne pre vedúcu rolu Západu vo svete.

— Tím Denník S

Našli ste chybu? Napíšte nám na

Prečo vznikol Denník S

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...

Koronavírus je už u susedov

Koronavírus je už u susedov

Prvé prípady nákazy novým koronavírusom v utorok potvrdili aj Rakúsko a Chorvátsko. Rakúska verejnoprávna televízia ORF..