Marek Krajčí: Zdravie a vzťahy sú to najcennejšie, čo máme

Marek Krajčí (Zdroj: Archív MK)

ROZHOVOR Marek Krajčí je povolaním lekár, detský kardiológ. Dvadsaťdva rokov pracuje a vedecky pôsobí v Detskom kardiocentre SR, ktoré je jediným špecializovaným centrom pre liečbu detských vrodených a získaných ochorení srdca. Venuje sa aj dobrovoľníctvu a charite. Angažuje sa najmä v pomoci ľuďom bez domova, rómskym deťom a sirotám v Ugande a Mjanmarsku. V rámci festivalov Milujem svoje mesto pravidelne motivuje stovky dobrovoľníkov na rôznorodú pomoc svojmu mestu.

V roku 2016 získal na kandidátke OĽaNO takmer 32 000 preferenčných hlasov a bol zvolený za poslanca Národnej rady SR. Stal sa podpredsedom Výboru NR SR pre zdravotníctvo a tieňovým ministrom zdravotníctva OĽaNO. Získal si odborný rešpekt, bol hlavným opozičným oponentom ministrov zdravotníctva a je jedným z horúcich adeptov na kreslo ministra zdravotníctva budúcej vlády. Denník S ho požiadal o rozhovor.

OĽaNO zažíva raketový vzostup, dokonca môže vyhrať voľby. Čo sa stalo, že OĽaNO môže dokonca myslieť aj na kreslo premiéra?

OĽaNO posledné dve volebné obdobia autenticky bojuje proti korupcii, klientelizmu, odhaľuje rozkrádanie verejných financií a poukazuje na mafiánske praktiky politických elít našej krajiny. Poprava Martiny Kušnírovej a Jana Kuciaka zatriasla všetkými a táto doba nám dáva za pravdu, aké dôležité je očistiť sa od spôsobu vládnutia súčasných politikov. Prebiehajúce súdne procesy tento fakt len umocňujú. Na rozdiel od iných strán, my sa neriadime prieskumami verejnej mienky a ani si nenechávame radiť marketigovými agentúrami. Spoločne prinášame nápady, spoliehame sa aj na inštinkt a cit Igora Matoviča. Je silne sociálne ladený, vie sa veľmi dobre vcítiť do obyčajných ľudí a je kreatívny. Na tlačovkách hovorí bez väčšej prípravy, nestrojene a od srdca. Ľudia cítia, že chce pre nich to najlepšie, že to myslí úprimne. A samozrejme, mnohí ho obdivujú aj za jeho odvahu, ako priamo a bez strachu povie veci na rovinu.

Ale asi najviac vám pomohli vaše návštevy v Cannes pri Počiatkovej vile a na Cypre pri schránkach Penty. Ich sledovanosť na Facebooku lámala rekordy. Ako vás to napadlo?

Neboli to priamo Igorove nápady, ale Igor ich vynikajúco uchopil. Nápad ísť ľuďom ukázať schránkové firmy som dostal ja, keď mi priateľ rozprával o svojej dovolenke na Cypre. Igorovi sa to hneď zapáčilo. A myslím, že zvolil aj výborné načasovanie. Organický dosah videí nás šokoval, za krátky čas mali videá stotisíce videní a keď sa prvému videu nastavila reklama, sledovanosť prekročila 1,6 milióna videní. Teší nás najmä, že sa nám takto podarilo osloviť mnohých nevoličov, ale aj voličov, ktorí bežné médiá nesledujú. Igor sa im vie prihovoriť ich jazykom, aby mu porozumeli. Myslím, že to je asi hlavný recept nášho politického úspechu. Nie strojené a naučené frázy, ktoré majú na ľudí zabrať. Ale spontánne, úprimné a jednoduché posolstvá. Sme veľmi radi, že nádej na zmenu, po ktorej túžia, chcú vložiť do nás. Verím, že sme aj odborne pripravení tak, aby sme ich nesklamali.

Vráťme sa späť na začiatok vašej kariéry. Pred vstupom do politiky ste pracovali v Detskom kardiocentre. Prečo ste sa stali lekárom?

Možno to bude znieť ako klišé, ale chcel som pomáhať ľuďom. (úsmev) Po promócii som sa zamestnal na detskej kardiochirurgii v Bratislave. Toto oddelenie vtedy viedol Viktor Hraška, ktorý sa pred krátkym časom vrátil zo Spojených štátov a priniesol so sebou nový „vietor“. Po návrate na Slovensko vybudoval v slovenských pomeroch jedno z najprestížnejších detských kardiochirurgických oddelení na svete. A ja som mohol rásť v tomto prostredí pod vedením vynikajúceho lekára, schopného manažéra a výborného šéfa. Moja práca ma baví, detská kardiológia je neuveriteľne komplexná veda. Vrodené srdcové chyby majú obrovskú rôznorodosť, preto môže byť ich diagnostika veľkou výzvou. Je to veľká zodpovednosť rozhodnúť sa o ďalšom terapeutickom postupe. Jednou z mojich podmienok pri vstupe do politiky bola možnosť pokračovať v práci lekára. Každý týždeň mám vyhradený deň, keď chodím pracovať do kardiocentra. Na prácu v ambulancii sa teším, popri politickej činnosti ide o príjemnú zmenu, ktorá ma pozitívne nabíja.

Prečo ste sa rozhodli vstúpiť do politiky?

Neplánoval som vstup do politiky, ale podporoval som slušných politikov. Chcem žiť v slušnej krajine, kde by politici a odoborníci hľadali najlepšie riešenia pre ľudí. Keď som dostal ponuku, dlhšie som váhal. No presvedčili ma ľudia, ktorým som dôveroval. Do politiky som išiel s vierou, že sa nám podarí prinavrátiť politike jej pravé poslanie.

Ako poslanec som sa chcel venovať hlavne problematike zdravotníctva. Zdravie a vzťahy sú to najcennejšie, čo máme. Zdravie nebudeme nikdy vedieť označiť cenovkou. Je hodnotou, ktorú si musíme vážiť a chrániť ju. Záleží mi na tom, aby peniaze, ktoré idú do zdravotníctva, boli efektívne použité na zdravotnú starostlivosť a nestrácali sa vo vreckách tých, ktorí sa chcú na zdravotníctve priživiť.

Mnohí vaši kolegovia v poslaneckom klube OĽaNO odišli do iných politických strán. Vy ste zostali. Prečo?

Ponúk na prestup do inej politickej strany som mal niekoľko. Som konzervatívny typ človeka. Na odchod by som potreboval mať závažné argumenty. Mrzelo ma, že veľa mojich priateľov odišlo do iných strán. Na druhej strane, je to dobrý základ budúcej spolupráce. OĽaNO priviedlo do parlamentu novú krv, odborníkov a perspektívnych politikov. Mnohí z nich sa už stali dôležitými posilami iných demokratických strán. Hnutie OĽaNO zostáva pre mňa autentickým bojovníkom proti skorumpovanému a prehnitému systému. Vyhovuje mi aj silné sociálne cítenie Igora Matoviča. Má dobré srdce a chce pomáhať ľuďom. Zároveň si myslím, že by som nemal v žiadnej politickej strane takú slobodu byť sám sebou, nestraníkom a riešiť naozaj len problémy ľudí, bez politického diktátu nad sebou.

Máte za sebou úspešné 4 roky? Čo sa Vám podarilo a čo nie?

Poslanecký klub OĽaNO je najaktívnejším poslaneckým klubom v parlamente. Ja sám som predložil 167 návrhov zákonov. Opozičné návrhy v parlamente z princípu neprechádzajú. Mnohé z nich však boli prebrané koaličnými poslancami a schválené. Poctivo som pripomienkoval viaceré vládne návrhy zákonov. Najznámejší je asi môj návrh zaviesť v rámci stratifikácie nemocníc pre pacientov maximálne čakacie lehoty na plánované výkony v nemocniciach. Úspešne som sa zasadil aj za zníženie cien liekov pre ťažko chorých pacientov. Poukázal na viaceré zdravotnícke kauzy a ušetril tak občanom milióny eur. Odhalili sme predražený „vianočný“ tender nitrianskej nemocnice na nákup komplexného informačného systému za 5 miliónov eur. Po našej medializácii vedenie nemocnice tender zrušilo. Poukázal som aj na tunelovanie zdrojov Všeobecnej zdravotnej poisťovne pri nezmyselnej digitalizácii dokumentov cez externú firmu za milióny eur. Po medializácii kauzy VšZP spoluprácu s externou firmou ukončila.

V podstate celú jeseň sme sa venovali netransparentnému a protizákonnému tendru na záchranky za 800 mil. eur. Žiaľ doteraz sa nám ho nepodarilo zastaviť a vytrvalým naliehaním na premiéra sme dosiahli iba odvolanie predsedu Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou. Celá vec je však už na stole Európskej komisie a na Generálnej prokuratúre. Verím, že sa nakoniec zmanipulovaný tender podarí zrušiť. Podaril sa mi aj husársky kúsok. Ako opozičnému poslancovi mi prešiel aj jeden doplňujúci návrh, ktorým som do zoznamu zakázaných látok zaradili aj dve nebezpečné, lacné a veľmi účinné syntetické drogy, na následky ktorých už v Európe zomreli desiatky ľudí.

Po Národnom pochode za život som bol autorom jedného z najúspešnejších pro-life zákonov, ktorý v pléne neprešiel len o jeden hlas. Hoci som na jeho podporu získal hlasy aj niektorých liberálnych poslancov, politicky ho žiaľ odmietol podporiť Andrej Danko či Eva Smolíková. Z mimo zdravotníckych tém som napríklad inicioval zmenu zákona, ktorý znížil plytvanie potravinami a umožnil charitatívnym organizáciám ich efektívnu distribúciu núdznym ľuďom.

Ste lekár, odborník na zdravotníctvo. Čo sú podľa Vás jeho najväčšie problémy?

V zdravotníctve pracuje obrovské množstvo poctivých a profesijne zdatných ľudí, no napriek tomu je jeho stav žalostný. Za posledných 12 rokov sa naše zdravotníctvo zhoršovalo takmer vo všetkých sledovaných ukazovateľoch oproti priemeru krajín V4. OECD konštatuje, že keby sme financie v zdravotníctve dokázali správne využiť, každý z nás by sa v priemere dožil až o 6,5 roka viac. Trhové mechanizmy, ktoré boli do nášho zdravotníctva vnesené, nič nevyriešili, iba rozbili relatívne slušne organizované socialistické zdravotníctvo.

Zdravotnícky trh je zmonopolizovaný, rozdelili si ho oligarchovia napojení na politikov. A štátne nemocnice vytvárajú každý rok dlh vo výške minimálne 100 mil. eur. Tento marazmus nášho zdravotníctva sa odráža na zdravotnom stave občanov Slovenska. V porovnaní s inými krajinami Európy majú Slováci jedno z najkratších dožití v plnom zdraví, len 56 rokov. Na Slovensku v porovnaní s Českou republikou zomrie o 2 200 ľudí viac na ochorenia, ktoré by sa dali vyliečiť. Každé druhé onkologické ochorenie sa končí smrťou pacienta, pričom v krajinách na západ od nás je až 70 % onkologicky chorých ľudí úspešne liečených. Štatistiky sú neradostné, ale všetko sa dá zmeniť. Potrebujeme ale zaviesť reformy, systém efektívne nastaviť a eliminovať korupciu.

Čo konkrétne navrhujete zmeniť, aby sme začali dobiehať EÚ aj v zdravotnom stave Slovákov?

Nevyhnutné reformy budú potrebovať podporu premiéra, rezort zdravotníctva ich musí realizovať v spolupráci z ministerstvom financií a ministerstvom sociálnych vecí a rodiny. V OĽaO som pripravil reformu, ktorá prinesie riadenú zdravotnú starostlivosť o pacienta. Ten bude mať nárok na ošetrenie do určitého času,  prechádzať cez vyšetrenia plynule bez hľadania nemocnice alebo lekára. Plánujeme zlepšiť postavenie zdravotníkov, pustiť sa do budovania novej infraštruktúry a zreformovať ambulantnú sféru. Náš zámer počíta aj s vytvorením zdravotno-sociálnej platformy, ktorá má byť základom reformy starostlivosti o dlhodobo chorých. Štát musí nastaviť podnikateľom v zdravotníctve jasné pravidlá a zároveň im vytvoriť aj silnú konkurenciu. Kľúčovým problémom je zdevastovaná zdravotnícka infraštruktúra – investičný dlh dosahuje viac ako 1 miliardu eur. Zriadime štátny investičný fond, navrhneme predvídateľné a stabilné financovanie zdravotníctva, ktoré naviažeme na náš hrubý domáci produkt (HDP) a koncepciu ústavnej zdravotnej starostlivosti, ktorá bude odrážať potreby Slovenska do roku 2030. Nové nemocnice zvýšia komfort pacienta a uľahčia prácu zdravotníkom. Rovnako budú motivovať lekárov a sestry, aby u nás chceli študovať a zamestnať sa. Osobitne dôležité je urýchlene postaviť novú Univerzitnú nemocnicu v Bratislave. Súčasné bratislavské nemocnice sú v katastrofálnom stave a neustále sa enormne zadlžujú. Mám pripravený tím ľudí, s ktorými si ju trúfam postaviť do 5 rokov. Ináč nám systém za pár rokov skolabuje a kvalitnú zdravotnú starostlivosť si budú môcť dovoliť iba bohatí.

— Peter Števkov

Našli ste chybu? Napíšte nám na

Prečo vznikol Denník S

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...