Kňažko: Kiska absolútne zlyhal

MIlan Kňažko (Zdroj: SITA)

Známy slovenský herec, exminister zahraničných vecí a tvár Novembra 1989 Milan Kňažko sa v relácii Interview na Českej televízii vyjadril k nadchádzajúcim voľbám. Smer-SD označil za podnikateľský subjekt, ktorý sa obohacuje na všetkých Slovákoch. Nečakane sa zastal voličov ĽSNS, ktorí podľa neho nie sú vo veľkej väčšine fašistami, aj keď Marian Kotleba a ľudia v jeho okolí môžu mať k fašizmu veľmi blízko.

V prvej polovici rozhovoru Kňažko označil Smer-SD za podnikateľský subjekt a dodal, že štátny aparát za vlád Smeru prerástol korupciou. „Na Slovensku nie je sociálna demokracia, to je, aby som bol veľmi mierny, obchodná spoločnosť, ktorá sa zaradila do tohto socialistického bloku a obohacuje sa na úkor nás všetkých, volá sa to unesený štát,“ povedal Kňažko s tým, že táto vláda Smeru sa po 12 rokoch končí.

Herec pripomenul prepojenie medzi prokuratúrou, políciou, mafiou a členmi vlády, ktoré sa poodhalili vďaka vyšetrovaniu vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej a úniku komunikácií z mobilu Mariana Kočnera súdeného za objednanie tejto vraždy.

Kňažko dodal, že informácie, ktoré vyplávali za uplynulé dva roky na povrch o situácii na Slovensku, môžu byť podľa neho iba špičkou ľadovca celého systému.

Keď výkonná moc neplní funkciu

Reč prišla aj na ĽSNS a ich šance vo voľbách. „Tí, čo volia Mariana Kotlebu nie sú fašisti, to je protestné volenie, 99 % tých voličov nie sú fašisti. To, že Kotleba a jeho partia majú k tomu blízko, alebo sú dokonca fašisti, je iný problém, ako tí voliči,“ vyhlásil pomerne nečakane Kňažko.

Na otázku či voliči Kotlebu nemajú iný výber, známy slovenský herec uviedol, že 10 % extrémizmu je bežným javom demokracie. „Zoberme si Francúzsko, Rakúsko a nakoniec aj v Čechách, priznajme si, že keby sme do dôsledkov analyzovali niektoré politické zoskupenia, tak sa možno neprejavujú tak očividne ako fašisti, ale mohli by sme ich zaradiť do extrému z pohľadu liberálnej demokracie,“ povedal Kňažko.

Časti programu ĽSNS ako vystúpenie z NATO alebo EÚ označil Kňažko za neprijateľné nezmysly. Za najväčší problém považuje „reálny návrat k symbolom fašizmu“.

Súvisiaci článok:

Vláda navrhuje „špehovací zákon“, s koronavírusom nemá nič spoločné, hovorí Smer-SD

„Akonáhle výkonná moc neplní svoju funkciu, dáva priestor extrému, ktorý prichádza s rýchlymi, radikálnymi riešeniami, ktoré sú často na hranici alebo za hranicou dobrých mravov alebo zákona. To je hlavný dôvod. Nenadarmo extrémizmus počas tejto vlády narástol,“ skonštatoval herec, ktorý bol tvárou Novembra 1989.

Podľa Milana Kňažka nie je vylúčené, že voľby na Slovensku vyhrá Igor Matovič. Predsedu hnutia OĽaNO sa zastal a uviedol, že keď je niekto populárny neznamená to automaticky, že je to aj populista. „Myslím si, že tieto nálepky sú úplne zbytočné. Sú úplne zbytočné obavy, že on (Matovič) je dobrý opozičný politik, ale nebude vedieť vládnuť. To tvrdia tí, ktorí majú inú predstavu o tom, kto by mal vládnuť,“ dodal.

Absolútne zlyhanie (ex)prezidenta

V druhej polovici Interview na spravodajskom kanáli Českej televízie sa Kňažko vyjadril aj k tomu, či sú tieto parlamentné voľby koncom Roberta Fica v politike. Moderátor pripomenul Ficove slová, ktoré šéf Smeru povedal vtedajšiemu prezidentovi Andrejovi Kiskovi, pri odstúpení z postu premiéra, keď vyhlásil, že nikam neodchádza.

„Bohužiaľ, prezident Kiska, napriek tomu, že mu (Fico) povedal, že to bude z pozadia riadiť, tak on prakticky z večera do rána vymenoval Pellegriniho za premiéra. Tam mali byť predčasné voľby. To je absolútne zlyhanie prezidenta. Dva roky sme mohli mať celkom inú situáciu na Slovensku,“ povedal Kňažko.

Slovenský herec pripomenul aj to, že po odchode Fica z postu premiéra zrušili aktivisti z organizácie Za slušné Slovensko po výzve prezidenta Kisku plánovaný míting, na ktorom sa malo protestovať proti vláde Smeru.

„Očakávalo sa 65-tisíc ľudí a on (Kiska) menoval Pellegriniho. Mal povedať Ficovi: Nebuďte nervózny, situácia je vážna, príďte o tri dni, máte 79 poslancov? OK, tak každý deň budem osobne hovoriť s piatimi, máme na to 3-4 týždne. Musím to zobrať seriózne. Ale oni už len hovorili o dátume, nie o tom, či budú alebo nebudú predčasné voľby. Ľudia na uliciach chceli zmenu, chceli vymeniť Smer a tu sa pod názvom rozsiahla rekonštrukcia vlády vytvorila táto maškaráda na čele s týmto papierovým premiérom,“ povedal Kňažko s tým, že podľa neho Fico stále z pozadia riadi Petra Pellegriniho, aj keď ho nahradil v premiérskom kresle.

— TOP

Našli ste chybu? Napíšte nám na

Prečo vznikol Denník S

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...