Strety medzi moslimami a hinduistami v Novom Dillí si vyžiadali už 20 mŕtvych

Protesty v indickom hlavnom meste Nové Dillí (Zdroj: SITA)

Strety medzi hinduistami a moslimami v indickom Novom Dillí si vyžiadali už 20 mŕtvych. Náboženské nepokoje vypukli v nedeľu počas protestov proti novému kontroverznému zákonu o občianstve a do indického hlavného mesta priniesli najhoršie násilnosti za niekoľko desaťročí.

Objavujú sa správy, že ľudia čelia útokom na základe ich náboženstva a gangy útočia na moslimské domy a obchody, uvádza spravodajský portál BBC. Rôzne správy hovoria aj o podpaľačských incidentoch, mužoch, ktorí chodia po uliciach s palicami, kovovými tyčami, kameňmi i zbraňami, streľbe zo striech a potýčkach medzi hinduistami a moslimami.

Medzi mŕtvymi sú hinduisti aj moslimovia. Zranenia utrpelo zhruba 189 ľudí, tvrdia predstavitelia nemocnice Guru Teg Bahadur, kde prijali mnohých z nich. Ako tiež potvrdili, mnohí ľudia majú strelné zranenia.

Násilnosti sa odohrávajú v prevažne moslimských štvrtiach na severovýchode Nového Dillí. Ulice v týchto štvrtiach sú poničené, autá zhorené a vandali neobišli ani mešity.

Keďže sa násilie odohráva v oblastiach blízko hranice Dillí so štátom Uttarpradéš, úrady ju už uzavreli. Školy v oblasti sú tiež zavreté a koncoročné testy preto odložili.

Hovorca mestskej polície v utorok novinárom povedal, že situácia je pod kontrolou a nasadili “dostatočný počet policajtov”. V súvislosti s udalosťami vyslali svojich príslušníkov aj polovojenské jednotky. Polícia však čelí obvineniam, že je nepripravená a násilníci sú v prevahe. Minimálne jeden z mŕtvych je policajt.

Nepokoje sú vnímané ako hanba pre premiéra Naréndru Módího, pretože sa odohrávajú počas návštevy amerického prezidenta Donalda Trumpa v Indii. Prvé úmrtia prišli krátko pred jeho príchodom a udalosti napokon zatienili celú návštevu šéfa Bieleho domu, píše BBC.

— SITA/JOR

Našli ste chybu? Napíšte nám na

Prečo vznikol Denník S

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...

Za deň zomrelo v Španielsku 932 pacientov s COVID-19

Za deň zomrelo v Španielsku 932 pacientov s COVID-19

V Španielsku zomrelo za uplynulých 24 hodín 932 pacientov s koronavírusom, ktorý spôsobuje respiračné ochorenie COVID-19. Je to druhý najvyšší počet mŕtvych za deň od vypuknutia tamojšej epidémie. V piatok o tom informovalo tamojšie ministerstvo zdravotníctva s tým,..