Počet obetí koronavírusu v Taliansku stúpol na desať, infikovaných je už 322 ľudí

Hranica medzi Talianskom a Rakúskom (Zdroj: SITA)

Počet obetí nového koronavírusu v Taliansku stúpol v utorok už na desať. Informoval o tom večer vládny úrad na ochranu obyvateľstva. Infikovaných je už 322 osôb, čo znamená, že počet nakazených stúpol za jediný deň o sto. Výskyt nových prípadov potvrdenej nákazy navyše už nie je obmedzený len na menšie enklávy v severnom Taliansku, ktoré sa úrady pokúsili izolovať od okolitého sveta. Medzi novými potvrdenými prípadmi sú aj dva na Sicílii, dva v Toskánsku a jeden v Ligúrii.

Celosvetovo je nakazených vyše 80-tisíc ľudí, takmer 2 700 pacientov zomrelo. Veľká väčšina obetí aj nakazených pochádza z Číny. Taliansko je jednou z troch krajín mimo Číny, ktoré sú pokladané za sekundárne epicentrá nákazy. Ďalšími sú ešte Južná Kórea a Irán, odkiaľ tiež v utorok prichádzali alarmujúce informácie.

V Iráne sa totiž nakazil nebezpečným novým koronavírusom už aj námestník ministra zdravotníctva a tiež jeden z poslancov parlamentu. Irádž Harírčí, ktorý je dvojkou iránskeho ministerstva zdravotníctva, v utorok zverejnil video, na ktorom hovorí, že v pondelok večer dostal teplotu a okolo polnoci si spravil testy na prítomnosť koronavírusu, a tie boli pozitívne. Námestník sa preto podľa vlastných slov uzavrel do dobrovoľnej izolácie. “Určite nad vírusom zvíťazíme v priebehu niekoľkých týždňov,” nestrácal v utorok optimizmus Harírčí.

Ešte v pondelok pritom mal v Teheráne tlačovú konferenciu, na ktorej vehementne vyvracal sťažnosti novinárov, že iránske vedenie o nákaze nehovorí pravdu a bojí sa priznať skutočný rozsah epidémie. Na tlačovke viackrát kašlal a bolo vidno, že sa veľmi potí.

Koronavírusom sa nakazil aj poslanec iránskeho parlamentu Mahmúd Sadígí, ktorý to oznámil v utorok na Twitteri. Jeho príspevok bol na rozdiel od videa námestníka ministerstva zdravotníctva veľmi pesimistický. “Nemám veľkú nádej, že budem naďalej žiť na tomto svete,” napísal v utorok 57-ročný Sadígí.

Ochorenie COVID-19, ktoré nový koronavírus spôsobuje, pripravilo v Iráne o život už 15 ľudí. Nakazených je podľa oficiálnych údajov 95 osôb, toto číslo však spochybňujú mnohí domáci aj zahraniční pozorovatelia, podľa ktorých je určite – aj vzhľadom na počet úmrtí – oveľa vyššie.

Prvé prípady nákazy novým koronavírusom v utorok potvrdili aj Rakúsko a Chorvátsko. Rakúska verejnoprávna televízia ORF informovala, že ochorenie COVID-19 potvrdili u dvoch osôb v spolkovej krajine Tirolsko. Pacienti majú miernu horúčku a sú v izolácii v nemocnici v Innsbrucku.

Chorvátsko potvrdilo nákazu u muža, ktorý cestoval do talianskeho Turína. Oznámil to premiér Andrej Plenkovič. Pacient je podľa jeho slov “mladý muž s miernou formou ochorenia”, pričom je v izolácii a v dobrom stave.

V Taliansku začal prepuknutie nákazy už cez víkend politicky zneužívať bývalý minister vnútra Matteo Salvini, ktorý ho dal do súvislosti s migráciou. “Vláda koronavírus podcenila. Je nezodpovedné povoľovať príchod migrantov z Afriky, kde bol tento vírus potvrdený,” vyhlásil Salvini, pre ktorého je odpor proti migrácii hlavnou politickou témou.

Skutočnosť je pritom taká, že v Afrike je doteraz len jeden potvrdený prípad nákazy koronavírusom, konkrétne v Egypte, a úmrtie žiadne.

— SITA

Našli ste chybu? Napíšte nám na

Prečo vznikol Denník S

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...