VIDEO Grendela obžalovali. Jedinou svedkyňou je novinárka, ktorej Kočner platil dovolenku

Martina Lebiš Ruttkayová (Zdroj: Facebook)

Politické nášľapné míny sa poslancom nevyhýbajú ani pár dní pred voľbami a nemusí ísť práve o kompromitujúce videá z anonymných zdrojov. V prípade poslanca hnutia OĽaNO Gábora Grendela ide o obžalobu. Podľa nej sa mal Grendel dopustiť ohrozenia bankového tajomstva súdeného mafiána a objednávateľa vraždy novinára Jána Kuciaka Mariana Kočnera. Všetko je však podľa poslanca inak. Vraj jedinou svedkyňou je novinárka, ktorej Kočner platil dovolenku.

Podľa obžaloby, ktorú podala prokurátorka Krajskej prokuratúry Bratislava Beata Vítková, mal Grendel v roku 2012 poskytnúť médiám informácie o podozrivých bankových operáciách na bankových účtoch Mariana Kočnera. O celej veci informoval poslanec hnutia OĽaNO v utorok popoludní na tlačovke spolu so svojím straníckym šéfom Igorom Matovičom.

Sťažnosť na vyšetrovateľa, ktorý Grendela vo veci pred štyrmi rokmi už obvinil, vyhodnotila prokurátorka Vítková opätovne ako neopodstatnenú a podala na neho v polovici februára žalobu. Skutok, za ktorý je poslanec hnutia OĽaNO krátko pred voľbami obžalovaný, sa mal podľa jeho vlastných slov stať pred 8 rokmi, keď Grendel informoval médiá o neobvyklých transakciách na Kočnerových účtoch. Žalobu na poslanca podal Kočner osobne.

Prípad riešila dvojica vyšetrovateľov Štefan Jombik a Jaroslav Barochovský. Dozorujúcim prokurátorom bol spočiatku Bistrík Palovič. „4 roky sa v tejto veci nič zásadné nedialo. Až v septembri 2016 vyšetrovatelia na návrh Mariana Kočnera predvolali novinárku Marrtinu Ruttkayovú. Tá im predložila policajné dokumenty o Kočnerových prevodoch a do zápisnice tvrdila, že tieto dokumenty dostala odo mňa. Nebola to pravda, ale na základe toho boli vznesené obvinenia voči mne a Danielovi Lipšicovi,“ povedal Grendel na tlačovke.

Daniel Lipšic na svojom facebookovom profile k veci dodáva, že všetci ostatní svedkovia, predvolaní v tomto prípade, popreli, že by policajné dokumenty pochádzali od Grendela. „Obžaloba je založená len na svedectve Martiny Ruttkayovej – skompromitovanej bývalej novinárke financovanej Marianom Kočnerom. Komunikácia M. Kočnera a M. Ruttkayovej v aplikácii Threema preukazuje, že v danej veci vypovedala podľa pokynov Mariána Kočnera,“ argumentuje Lipšic.

ZA GÁBORA GRENDELA Prokurátorka Krajskej prokuratúry Bratislava JUDr. Beata Vítková podala obžalobu na Gábora Grendela…

Gepostet von Daniel Lipšic am Dienstag, 25. Februar 2020

Kočner, Tóth a Ruttkayová

O tom, že Ruttkayová komunikovala v tejto veci s Kočnerom a dostala od neho za vzornú spoluprácu luxusnú dovolenku, svedčí uniknutá údajná komunikácia z aplikácie Threema v Kočnerovom mobile. Tú na tlačovke vytiahol aj Gábor Grendel, ktorý pripustil, že ešte v roku 2016 by mohol niekto povedať, že jeho tvrdenie, že Ruttkayová klame, je vlastne iba tvrdenie proti tvrdeniu, ale dnes je to podľa neho vďaka uniknutej komunikácii z Threemy fakt.

„Dokazuje to správa Mariána Kočnera, ktorú písal svojmu kamarátovi alebo kolegovi Petrovi Tóthovi vo februári 2018, keď bola svedkyňa Ruttkayová opätovne predvolaná na výsluch. Pán Kočner vtedy Petrovi Tótohovi napísal: ‚Obávam sa jej výpovede v kauze Lipstein (Lipšic), tá p… je schopná povedať, že sme ju na to nahovorili a to bude k… veľký prúser. Do pi…., zaškrtím ju‘,citoval Grendel z údajnej komunikácie medzi Kočnerom a Tóthom.

Poslanec hnutia OĽaNO pripomína, že mesiac po vyššie spomínanej komunikácii medzi Tóthom a Kočnerom si novinárka Ruttkayová od Kočnera vypýtala 1300 eur na dovolenku. Grendel citoval aj z rozhovoru medzi Ruttkayovou a súdeným objednávateľom vraždy Jána Kuciaka.

Neplní úlohy, za ktoré je platená

„Marián, určite je v pohode tá dovolenka? Nechcem, aby ste mali pocit, že vás využívam,“ citoval Grendel údajnú Ruttkayovej komunikáciu s Kočnerom, ktorý jej mal odpísať, že je to OK a že si to novinárka zaslúži.

Peter Tóth mal Kočnerovi po jeho komunikácii s Ruttkayovou napísať, že sa mu nepáči, že jej platí dovolenku. Chápem, že na čo ju ešte potrebuješ, ale na druhej strane jej dávaš pocit dôležitosti a potom neplní dostatočne úlohy, za ktoré je platená,“ citoval Grendel správu, ktorú mal Kočnerovi poslať Tóth v reakcii na jeho krok.

Tieto informácie z výsluchov svedkyne Ruttkayovej neboli podľa Grendela pri jeho prvotnom vyšetrovaní známe, ale teraz, keď na neho Vítková opäť podala vo veci žalobu, už známe sú. „Ak súd obžalobu prijme, tak na hlavnom pojednávaní veľmi rád tieto citáty odcitujem,“ vyhlásil.

Podľa Grendela sú potom samostatnou kapitolou v tejto téme vyšetrovatelia.Podľa komunikácie z Threemy boli všetci traja opičkami Mariána Kočnera. V dôsledku toho museli vyšetrovatelia Jombik a Baruchovský z polície odísť a pán Palovič má pozastavený výkon funkcie prokurátora má pozastavený výkon funkcie rozhodnutím generálneho prokurátora Jaromíra Čižnára,“ pripomenul poslanec a poslanecký kandidát hnutia OĽaNO.

🎥🔴 KOČNER V BASE, Jeho opičky stále makajú 🙈🙉🙊

Gepostet von OBYČAJNÍ ĽUDIA a nezávislé osobnosti am Dienstag, 25. Februar 2020

— TOP

Našli ste chybu? Napíšte nám na

Prečo vznikol Denník S

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...

Palko ako predseda KDH? Tie návrhy majú jeden problém, hovorí

Palko ako predseda KDH? Tie návrhy majú jeden problém, hovorí

Bývalý minister vnútra Vladimír Palko ako predseda KDH? Takáto možnosť sa pozdáva minimálne niektorým kresťanským demokratom, napríklad bývalému predsedovi a zakladateľovi KDH Jánovi Čarnogurskému. Strana je v súčasnosti bez predsedu po tom, ako Alojz Hlina zložil funkciu po neúspešných..