EÚ: Ak chce Británia najlepšiu dohodu, musí sa prispôsobiť pravidlám únie vo všetkých oblastiach

Európska únia schválila mandát pre svojho hlavného vyjednávača Michela Barniera na rokovania o dohode o voľnom obchode s Veľkou Britániou. EÚ trvá na tom, že ak Británia chce čo najlepšiu dohodu, bude sa musieť prispôsobiť pravidlám a predpisom únie vo všetkých oblastiach od štátnej pomoci po environmentálne štandardy.

Británia to však už odmietla a tvrdí, že schopnosť odkloniť sa od pravidiel EÚ je kľúčovou súčasťou brexitu.

Ďalšou spornou otázkou je časový rámec. Britský premiér Boris Johnson trvá na tom, že dohoda sa musí uzavrieť do konca roka. Prechodné obdobie sa môže raz predĺžiť a to až o dva roky, ale Johnson sa vyjadril, že to neurobí. “Potrebujeme dobrú dohodu a nie podriadenie sa časovému tlaku,” uviedla v tejto súvislosti francúzska ministerka pre európske záležitosti Amélie de Montchalinová.

— SITA

Našli ste chybu? Napíšte nám na

Prečo vznikol Denník S

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...