Spravodajské služby je podľa niektorých strán potrebné odpolitizovať

Ilustračný obrázok (Zdroj: Pixabay.com)

Fungovanie spravodajských služieb na Slovensku je potrebné odpolitizovať a prispôsobiť moderným hrozbám. Konštatujú to vo svojich volebných programoch niektoré politické strany.

Hnutie Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) v tejto súvislosti navrhuje zostaviť komisiu s politickým mandátom, ktorá navrhne kroky na obnovu dôveryhodnosti a efektívnosti spravodajských služieb bez možnosti politickej manipulácie. „Za dôležitý prvok stability považujeme, aby zákon o spravodajských službách bol predmetom rokovania vlády s opozíciou a podľa možnosti schválený väčšinou parlamentných strán,” uvádza sa v programe hnutia. OĽaNO tiež zdôrazňuje, že ak tajné služby zistia korupčné správanie verejných funkcionárov, malo by byť povinné odstúpiť takéto zistenia orgánom činným v trestnom konaní.

Koalícia Progresívne Slovensko/Spolu-občianska demokracia zdôrazňuje potrebu zvýšenia transparentnosti a zodpovednosti vedenia spravodajských služieb prostredníctvom neverejného, ale aj verejného vypočutia v parlamente. Dôraz by sa pritom mal klásť na nomináciu kandidátov, ktorí majú primerané skúsenosti na prácu v kľúčových bezpečnostných pozíciách. „Definujeme misiu spravodajských služieb. Oddelíme aktivity kriminálneho spravodajstva a prenecháme ich policajnému zboru. Zameriame činnosť Vojenského spravodajstva na vojenské spravodajské úlohy a spravodajskú ochranu Ozbrojených síl SR,” konštatuje koalícia, ktorá tiež považuje za dôležité zvýšenie aktivity spravodajských služieb v oblasti hybridných hrozieb, dezinformácií či domácich polovojenských jednotiek. „Začneme proaktívnu, verejnú strategickú komunikáciu v týchto oblastiach,” uvádza v programe.

Podľa strany Za ľudí je potrebné spravodajské služby odpolitizovať. „Postavenie civilnej a vojenskej spravodajskej služby momentálne neodzrkadľuje aktuálnu potrebu spravodajských služieb. Vytvoríme koordinačný orgán na riadenie oboch služieb, prípadne poradný a kontrolný výbor predsedu vlády, ktorý napomôže odpolitizovanie spravodajských služieb a koordinácii ich vzájomnej činnosti,” uvádza sa v programe strany. Dôraz kladie Za ľudí tiež na profesionalizáciu vedenia spravodajských služieb. „Činnosť a operačné zameranie spravodajských služieb je v súčasnosti v plnej kompetencii riaditeľov služieb, politických nominantov. Spravodajské služby by mali prejsť kompletnou reorganizáciou a personálnymi previerkami vzhľadom na personálne prepojenia pracovníkov medzi všetkými bezpečnostnými zložkami,” konštatuje Za ľudí.

Hnutie Sme rodina považuje za dôležitú modernizáciu právnych predpisov upravujúcich pôsobnosť Slovenskej informačnej služby a Vojenského spravodajstva, aby v rámci svojich kompetencií dokázali adekvátne získavať a vyhodnocovať spravodajské informácie a adekvátne reagovať na aktuálne bezpečnostné hrozby. „V oblasti boja proti terorizmu by prioritou spravodajských služieb mala byť ochrana životov a zdravia našich občanov, výmena informácií a aktívna spolupráca s partnermi v rámci NATO, EÚ + Izrael, udržiavanie dobrých vzťahov s Ruskou federáciou, Ukrajinou a arabskými štátmi. Pri riešení problematiky nelegálnej migrácie by Slovenská informačná služba mala poskytovať dôslednú informačnú podporu pre štátne orgány majúce v kompetencii migráciu, previerky žiadateľov o azyl, víza, trvalý pobyt a štátne občianstvo, pripravovať podklady pre strategické rozhodnutia na úrovni vlády SR v oblasti migrácie a monitorovanie migračných trás,” zdôrazňuje hnutie.

Politické strany Smer-sociálna demokracia, Kresťanskodemokratické hnutie, Sloboda a Solidarita, Slovenská národná strana a Most-Híd osobitne fungovanie tajných služieb vo svojich programoch nespomínajú.

— SITA

Našli ste chybu? Napíšte nám na

Prečo vznikol Denník S

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...

Hľadá sa nový predseda KDH. Nikto sa nehlási

Hľadá sa nový predseda KDH. Nikto sa nehlási

Kresťanskodemokratické hnutie (KDH) bude mať snem, na ktorom si bude voliť predsedu a podpredsedov, pravdepodobne, v júni. Doposiaľ však v hnutí neevidujú žiadnu kandidatúru na predsednícky post. Agentúru SITA o tom informoval hovorca KDH Stano Župa. Doterajší predseda..