Ak sa Maďari neprebojujú do NR SR, prídu predčasné voľby, píšu v novinách naklonených Orbánovi

Viktor Orbán, maďarský prezident (Zdroj: SITA)

Aké sú obavy a predstavy slovenských Maďarov o výsledku nadchádzajúcich volieb? Redaktor z maďarského národno-konzervatívneho webu blízkeho premiérovi Viktorovi Orbánovi to vidí jasne – ak sa do NR SR nedostane žiadna maďarská strana, pravdepodobne nastanú predčasné voľby.

Portál Aktuality.sk priniesol prehľad nedávneho článku zo stránky Mandiner.hu, ktorá má blízko k súčasnej maďarskej vláde. V článku sa preberajú hlavne šance Maďarov na vstup do NR SR, ako aj to, čo sa stane, ak sa to nepodarí.

V úvode sa autor Tibor Matus necháva počuť, že neverí slovenským prieskumom, resp. ich spochybňuje. Myslí si, že je do nich zahŕňaných málo občanov maďarskej národnosti. Slovenské prieskumy kritizuje vo všeobecnosti, pričom podľa horeuvedeného autora pomohli zvoliť aj súčasnú slovenskú prezidentku Zuzanu Čaputovú.

Po tejto polemike prichádza gro článku a to potenciálne druhá ‚Bitka pri Moháči‘. Tá by nastala v prípade, ak by sa ani jedna z maďarských strán nedostala do parlamentu, čo v súčasnosti reálne hrozí (ak – na rozdiel od autora článku – aspoň trochu veríme prieskumom a badateľným trendom).

Čo príde po Moháči?

Autor však neskôr sám priznáva, že tieto subjekty sa skutočne nemusia do nášho parlamentu prebojovať. Okrem iného aj preto, lebo niektorí slovenskí Maďari preferujú slovenské politické strany a hnutia.

Podľa mienky Matusa však nie je všetko stratené, nakoľko boli vraj maďarské politické subjekty vždy stabilizačným prvkom. Inak povedané, bez nich na Slovensku stabilná vláda údajne ani nevznikne. Po prípadom Moháči (alebo Világoši či Trianone) by teda mali logicky nastať predčasné voľby.

V prípade takéhoto vývinu by sa podľa autora článku mohli strany MKS a Most potenciálne spojiť. Paradoxom však v tomto potenciálnom scenári je fakt, že keď tieto hnutia rokovali o predvolebnej spolupráci, proti bola nakoniec SMK, ktorú podporuje vládny Fidesz Viktora Orbána.

— JOR

Našli ste chybu? Napíšte nám na

Prečo vznikol Denník S

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...