Jozef Mikloško: Smerovanie KDH za Hlinu vnímam pozitívne. Ale koalícia s liberálmi je nepredstaviteľná

Jozef Mikloško (Zdroj: Facebook/jozef Mikloško)

Ako funguje politika na Slovensku, kam smeruje KDH alebo aký je stav kresťanstva vo svete? Na tieto a aj ďalšie otázky nám odpovedal Jozef Mikloško, dlhoročný člen strany KDH a bývalý veľvyslanec Slovenska v Taliansku.

Čo si myslíte o súčasnej politickej situácií a nových stranách, ktoré vznikajú?

Politických strán na Slovensku je vyše 150. Kupujú sa a predávajú, vtedy netreba k založeniu strany 10-tisíc podpisov. Strán je príliš veľa, veľa predsedov, predsedníctiev a málo členov. Ich programy nikto nečíta, mnohé strany ich ani nemajú, mnohé sú veľmi podobné. Chcú lepšie Slovensko, aj keď chcenie je málo.

Ako vnímate rolu médií?

Ľudí masírujú médiá, ktoré majú svoje záujmy dané majiteľmi a sponzormi. Tlak na politiku sa robí cez internet a kampane, ktoré závisia od množstva peňazí. Ak nejaká tvár bude na každom plote a stĺpe, mnohí sa budú chovať ako Pavlovove psy, keď im ukazovali jedlo. Slovensku chýbajú skutočné osobnosti, také nemôžu vyrásť za pár mesiacov.

Ľudia, ktorých roky poznáme, vieme, čo majú za sebou, sú vzdelaní, čestní a nekorupční, to sú typy na politikov. Je choré, ak sa niekto objaví tri mesiace pred voľbami, usmieva sa na nás z billboardov so sladkými heslami a po vedeckej analýze internetových názorov ľudí modernými metódami je zvolený.

Ako vnímate súčasné smerovanie KDH?

Pozitívne, aj keď na internete a na Radách KDH vždy zdôrazňujem aj konštruktívnu kritiku. Najbližšia Rada bude 21. 9. 2019, deň pred Pochodom za život. Predsedníctvo je mladý orgán, o jeho rokovaniach ako člen Rady veľa neviem. Väčšina jeho členov mlčí, o to je viac aktívny predseda Alojz Hlina. Nie je mi jasné, keď vysloví nejaký názor, či je to jeho mienka, alebo mienka Predsedníctva. Poznám ho ako akčného človeka, s nápadmi a iniciatívami, pracanta s výdržou.

Čo máte na mysli pod konštruktívnou kritikou?

Mal by viac budovať aj na „starom“ KDH, s novými ideami a metódami práce. Jeho putovanie po Slovensku je obdivuhodné. KDH by sa však mala viac venovať kontinuite, nie budovaniu novej kresťanskej strany s novými tvárami. Cením si jeho naštartovanie KDH aj výsledky vo voľbách. V prezidentských sa však nevedel rozhodnúť, menil názory a tvrdil, že „v kultúrnych a etických otázkach“ sme blízko kandidátovi liberálov, čo bola chiméra. 

Súhlasíte s Alojzom Hlinom v jeho politike o neútočení a spájaní sa s koalíciou PS/Spolu?

Neviem si predstaviť koalíciu s liberálmi, ich agenda je známa a pre národ nebezpečná. Za mesiac vo vláde vytiahnu z rukáva potraty, eutanáziu, legalizáciu niektorých drog, registrované partnerstvá a adopcie detí, protináboženské témy. Neviem, či predsedovi KDH dalo predsedníctvo súhlas k tomuto konaniu. Na Rade 22. 6. 2019 sa o tom nehovorilo. K dohode vyhlásil, čo KDH, vzhľadom na svoj Štatút, ťažko splní: „Ak dosiahneme dostatočný pokrok v programovej zhode, zmluvné strany sa verejne zaviažu, že budú prednostne rokovať medzi sebou aj o dohode o povolebnej spolupráci.“ KDH by mala rokovať aj s ďalšími stranami, aj s premiérom Pellegrinim. Lídri strán sa menia, po voľbách bude všetko ináč.

Hlina sa dostal do konfliktu aj s Antonom Chromíkom z Aliancie za rodinu.

Konflikty Alojza Hlinu napr. s Chromíkom sú kontraproduktívne. Pochod Hrdí na rodinu bol výborný, nemožno ho kritizovať len preto, že ho organizoval Chromík, s ktorým sa ťažko spolupracuje. Hlina a Chromík sú individualisti, nemôžu si cez internet posielať interpelácie.

V politike preferujem nie kritiku druhých, ale propagovanie svojich tromfov. V KDH si treba zvyknúť na kritiku, tešiť sa z ľudí, ktorí povedia pravdu. Tých, ktorí KDH, aj s chybami, roky budovali, nemožno ignorovať. Treba sa snažiť o ich zjednotenie, primátor Trenčína Richard Rybníček je dobrým príkladom.

Čo si myslíte o dvoch nových kresťanských stranách akú sú KDŽP a KÚ? Zvážili by ste vstup do jednej z nich, keby ste mali takú možnosť?

Od KDH sa odštiepilo už 9 skupín, ktoré neskôr založili strany, ktoré nikdy neuspeli. Poslednými takými príkladmi boli pred voľbami do EP – KDŽP a KÚ. Aj tieto štiepenia   oslabili kresťanov v politike, ich hlasy vo voľbách prepadli, tak to bude aj v parlamentných voľbách. Treba im ponúknuť miesta na našej kandidátke, času je málo. Delenie KDH bolo vždy hrubou chybou, z ktorej sa tešili naši súperi. V každej strane by mali byť názorové platformy, čo však nikdy nie je dôvodom k tresknutiu dverí. Aj Vladimír Palko a František Mikloško tak urobili a dnes okrem pekných článkov je ich vplyv na politiku slabý.

Majú kresťanské strany na Slovensku budúcnosť?

Kresťanské demokracie sú dôležité v dnešnom chaose názorov. Ľudia hľadajú stabilitu a pevné zásady, ľudí, ktorým nejde o výhody, ale politikou chcú slúžiť. KDH existuje temer 30 rokov, je najstaršou kresťanskou demokraciou v postsocialistických štátoch. Iba strany, ktoré nezabudli na kresťanské korene Európy, nás môžu vyviesť z putovania púšťou.

— Juraj Orolín

Našli ste chybu? Napíšte nám na

Prečo vznikol Denník S

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...