Heger: Voličov nezradíme

Eduard Heger (Zdroj: SITA)

ROZHOVOR Eduard Heger bol v tomto volebnom období vyhodnotený ako druhý najaktívnejší poslanec Národnej rady. Je predsedom poslaneckého klubu OĽaNO a tieňový minister financií a hospodárstva. Pri potencionálnych kandidátoch na premiéra z OĽaNO sa skloňuje aj jeho meno.

Ste poslancom prvé volebné obdobie, končíte ho ako predseda poslaneckého klubu OĽaNO. Čo vám príde na myseľ ako prvé, keď sa obzriete späť?

To, že náš klub bol v tomto volebnom období najaktívnejším z celého parlamentu. Predložili sme 268 zákonov, čo je viac ako Smer-SD, SNS, Most-Híd a kotlebovci dokopy. Veľa návrhov zákonov, ktoré sme predložili, vládna koalícia najskôr zmietla zo stola a krátko na to si ich osvojila, predložila a schválila. Napríklad zvýšenie rodičovského príspevku sme navrhli  v septembri 2016, Smer návrh odmietol a neskôr ho schválil ako vlastný koncom mája 2019. Rovnako zamietli aj náš návrh príplatkov za prácu cez víkend a v noci, ktorý sme navrhli v januári 2017. Smer ho opäť prebral a predložil v novembri 2017. Zvýšenie daňového bonusu sme tiež navrhovali najprv my, neschválili ho a rok na to ho predložil Most-Híd. Takže síce aj takto krkolomne, ale predsa sa nám podarilo presadiť viacero dobrých návrhov zákonov, ktoré ľudia už cítia v svojich peňaženkách.

Pred pár dňami ste druhýkrát vycestovali do zahraničia, keď ste hľadali schránkové firmy Penty na Cypre. Myslíte že je možné zastaviť podozrivý odliv stoviek miliónov eur zo Slovenska?

Keď sa podrobne pozriete na samotnú kauzu zistíte, že tieto peniaze by nemohli opustiť Slovensko bez asistencie vlády. Som rád, že na našej kandidátke je Lukáš Kyselica, ktorý bol šéfom vyšetrovacieho tímu Gorila. Tento tím vyšetroval ekonomickú kriminalitu. Práve Lukáš vie, kde mu zväzovali ruky a kde na dokončenie vyšetrenia nestačili zákony. Verím, že bude prínosom a pomôže presadiť kroky, ktoré zabránia, aby si firmy podozrivým spôsobom presúvali peniaze do schránkových firiem v daňových rajoch a oberali tak našich ľudí o financie, ktoré potom chýbali a chýbajú napríklad v zdravotníctve alebo v školstve.

Okrem Cypru ste boli s Igorom Matovičom aj pri Počiatkovej vile v Cannes. Označili ste ju ako majetok Slovenskej republiky. Ste presvedčený, že ju získal z nelegálne zarobených peňazí?

Keď sa pozriete na oficiálne aktivity Jána Počiatka, je ekonomický nemožné, aby ten majetok získal z legálnych príjmov. Preto, ak budeme vo vláde, budeme žiadať, aby bývalí štátni funkcionári dokázali, či majetok získali legálne. Ak tak neurobia, resp. ak sa zistí, že ho nadobudli nelegálne, urobíme všetko preto, aby tento majetok prepadol v prospech štátu. Nie je možné, aby si bývalí ministri Smeru močili nohy na francúzskej riviére, zatiaľ čo naši občania chodia do rozpadnutých nemocníc a študenti bývajú v plesnivých internátoch.

Ste tieňový minister financií OĽaNO. Ak sa dostanete do vlády, čo bude vašou prioritou? Chcete znižovať alebo zvyšovať dane?

V prvom rade je dôležité ísť po všetkých podvodníkoch a „DPHáčkaroch“, ktorí aj teraz okrádajú náš štát o stovky miliónov eur. Musíme zastaviť takéto vykrádanie štátneho rozpočtu. Taktiež je nevyhnutné uplatňovať princíp Hodnoty za peniaze. Vlády Smeru totiž vo svojich výdavkoch dlhodobo neupratovali. Na sebe nešetrili a po peniaze si chodili do vreciek ľudí tým, že zvyšovali existujúce dane alebo zavádzali nové. Myslím si, že toto je nesplnená domáca úloha a chceme jej venovať pozornosť a plné úsilie. Ak chceme zlepšiť životnú úroveň našich občanov, nemôžeme túto zodpovednosť prenášať na nich vo forme daní. Riešenie je, ako som spomenul, v kvalitnom výbere DPH a upratovaní vo výdavkoch vlády.

Pri stúpajúcich preferenciách OĽaNO sa viackrát spomínalo aj vašej meno, ako meno možného kandidáta na premiéra. Podľa niektorých stávkových kancelárií máte dokonca väčšiu šancu stať sa premiérom ako súčasný predseda vlády Peter Pellegrini. Zobrali by ste takú funkciu?

V prvom rade treba povedať, že ešte neprebehli voľby. Ľudia rozhodnú o ich výsledku. Čím silnejší mandát nám dajú, tým máme väčšiu šancu priniesť zásadnú zmenu a očistu spoločnosti od oligarchie. Čo sa týka mňa osobne, robil som štyri roky všetko, čo bolo možné z pozície opozičného poslanca, aby sa verejné financie využívali čo najefektívnejšie v prospech ľudí. Spolu s kolegami som zabránil vláde zvýšiť dlh v rozsahu stoviek miliónov eur. Pre mňa je vždy prioritou, aby sa peniaze, ktoré ľudia zaplatia na daniach, použili na zlepšenie kvality ich života. Pripravili sme recept na zdravé verejné financie a opatrenia na podporu rodinnej politiky, ktoré vieme po voľbách uviesť do života. O to sa budem usilovať aj po voľbách, v akejkoľvek pozícii budem. Čo sa týka premiérskej pozície, na Slovensku je dobrým zvykom, že predsedom vlády sa stáva predseda strany, ktorá zostavuje vládu. Tento zvyk si ctíme aj v hnutí OĽaNO.

Konzervatívna časť spoločnosti sa obáva vašich budúcich opozičných partnerov, najmä Progresívneho Slovenska. Je tu obava, že nás čaká liberálna vláda, ktorá bude otvárať citlivé kultúrno-etické otázky. Aký je postoj OĽaNO?

OĽaNO dalo už v septembri 2019 verejný záväzok, že bude súčasťou iba takej vlády, ktorá neprijme registrované partnerstvá a adopcie deti pármi rovnakého pohlavia, neuvoľní drogovú politiku, nezruší sociálne istoty a nezmení postoj Slovenska k nelegálnej migrácii. Tento záväzok splníme.

— Peter Števkov

Našli ste chybu? Napíšte nám na

Prečo vznikol Denník S

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...